CHP’li Öztrak gerçek işsiz sayısını verdi

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Kendinden önceki yirmi yılda ortalama yüzde 8,4 olan işsizlik, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yüzde 10,7’ye çıktı. Genç işsiz sayısı bir milyona dayandı, üniversite mezunu işsiz sayısı 200 binin üstünde” dedi.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamayla 2016 yıllık işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Hükümetin işsizlikle mücadelede sınıfta kaldığını ifade eden Öztrak, işsizliğin, “fiili tek adamlık düzeniyle” yeniden çift haneye taşındığını belirtti. Öztrak, açıklamasında şunları kaydetti:

“Demokratik parlamenter rejimin bekleme odasına alındığı ve fiili tek adam düzeninin uygulandığı 2014’ten bu yana işsizlik oranı 1 puan artarak yüzde 10,9 olurken; işsiz sayısı aynı dönemde 477 bin kişi artarak 3 milyon 330 bine çıktı. Aynı dönemde çalışmaya hazır ancak çeşitli nedenlerle iş aramaktan vazgeçenlerle beraber gerçek işsiz sayısı ise 413 bin kişi artarak 5 milyon 750 bine ulaştı.

Fiili tek adam döneminde işsizlik konusunda en büyük mağduriyeti gençlerimiz yaşadı. Gençler arasında işsizlik oranı, 2014’ten bu yana, 1,7 puan artarak yüzde 19,6 ’ya çıktı. Aynı dönemde gençler arasında işsiz sayısı ise 127 bin kişi artarak 985’bine sıçradı. Fiili tek adam döneminde işsizler ordusuna katılan her 100 kişiden 27’si geleceğimiz, umudumuz olan gençlerdir.

Yine fiili tek adam düzeninde, ailelerin bin bir emekle okuttuğu gençlerimiz de iş ve istihdamla buluşamamıştır. Son iki yılda üniversiteli işsizlerimizin sayısı 222 bin kişi artarak 828 bine ulaşmıştır.

1983-2002 arasında Türkiye’yi yöneten 13 hükümet elinde ortalama işsizlik oranı yüzde 8,4 olurken, her seçimde istikrar vadeden, tek adamlık düzenini de istikrar diye sunmaya çalışan Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri döneminde Türkiye’de ortalama işsizlik yüzde 10,7’ye çıkmıştır. Bu kadroların elinde istikrar kazanan tek şey işsizliktir.”

Son Haberler