CHP’li Özel, AKP’nin geçmişini ortaya döktü, ‘hayır’ oyu verdikleri tezkereleri saydı

CHP Grup Başkanvekili Özel'in gündeminde; Meclis'te onaylanan tezkere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun muhtarlara talimatı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Taarruzdayım' açıklaması vardo.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında tezkere tartışmalarına değindi.

Dün Meclis’te oylanan ve kabul gören Irak ve Suriye’ye askeri harekat yetkisini iki yıl uzatan tezkereye CHP ‘hayır’ oyu verdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, daha önceki tezkereye ‘evet’ diyen partisinin bugünkü tutumuna ilişkin konuştu.

‘KOCAMAN BİR YALAN’

“Bu tezkeredeki taleplerin her birisinin doğru olduğunu kabul edeceksek; en az 4 tane tezkere olması gerektiği açıktır” diyen Özel, iktidar çevresinin ‘Biz sınır ötesi operasyon için yetki istedik, buna karşı çıktılar’ ifadelerine ilişkin, “Kocaman bir yalan” dedi.

Yetkinin 2 yıl uzatılmasının nedenini soran Özel, “Bu Meclis’in yetkili olduğu dönemin dışında bir yetki talebidir. Sandıktan kaçarken savaş dümenine mi sığınacaksınız?” diye sordu.

‘SİZ ALIŞIKSINIZ İNGİLİZ ASKERİNİ DAVET ETMEYE’

Tezkerede yer alan ve Türkiye’de yabancı asker bulunmasının önünü açan maddeye değinen Özel, “Bu ülkede yabancı asker bulundurmaya neden ihtiyacınız var? Bu yetkiyi size niye verelim? Siz alışıksınız İngiliz askerini davet etmeye, onları bulundurmaya” diye konuştu.

‘BU DA SANA DERT OLSUN TAYYİP ERDOĞAN’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret eden Özel, “Ne kadar çabuk gidersen bu milletin o kadar hayrınadır. Kendisine güç kazandıracak hiçbir kararın arkasında olmayacağız. Bu da sana dert olsun Tayyip Erdoğan” dedi.

AKP’NİN TEZKERE GEÇMİŞİ

AKP’nin muhalefette olduğu dönemde tezkerelere karşı oy kullandığını söyleyen Özel, şöyle devam etti:

“10 Ekim 2001’de AKP burada muhalefet partisiydi. Afganistan için yetki istendi, ‘hayır’ oyu verdiler. ‘Savaşa karşıyız, sınır ötesi operasyona karşıyız’ diye. İki kez Kuzey Irak tezkeresine ‘hayır’ oyu verdiler. Biz ‘hayır’ diyoruz hain oluyoruz ya; bunlar Kuzey ırak’ta PKK’ya operasyon yapmak istendiğinde ‘hayır’ demişler. Tutanaklar ortada. Yüzlerine okudum, yüzüne baktım yüzlerini eğdiler.”

SOYLU’YA SERT SÖZLER

Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun muhtarlara seslenerek, “Siz yıkın mahkeme kararı arkanızdan gelsin” sözlerine de sert tepki gösterdi. Özel, “Kanunsuz emir vermeye alışmış şuursuz İçişleri Bakanı dün de muhtarlara kanunsuz emir veriyor. ‘Biz burada gerekli tedbirleri alırız’ demek yerine, ‘Yıkın kardeşim, mahkeme kararı arkadan gelsin’ diyor. Beyfendi gelecekte suç işleyecekleri talimat veriyor” diye konuştu.

Bakan Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun firmasının 15 TL’lik ürünü Sosyal Güvenlik Kurumu’na bin TL’ye satmasının ardından başlayan süreci hatırlatan Özel, dosyanın görüldüğü kurula Soylu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde hukuk müşavirliğini yapan ismin atandığını açıkladı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI: TUTMAYIN KÜÇÜK ENİŞTEYİ

Özel, Erdoğan’ın bugün yaptığı, “Ben nasıl geri adım attım, ben taarruzdayım” açıklamasına da tepki göstererek, “Tutmayın küçük enişteyi” dedi. Özel, Rahip Brunson, Deniz Yücel ve Büyükada davalarındaki süreci hatırlattı. Büyükelçilerin açıklmasına ilişkin de konuşan Özel,  “Büyükelçilerin böyle bir açıklama yapmasından bir memnuniyet duymayız. Ancak bu ayıbı Türkiye’ye Recep Tayyip Erdoğan yaşatmıştır. Bir delinin çukura attığı taşı 40 akıllı bürokrat zor çıkarmıştır” diye konuştu.

‘BU KAFADA GİDERSE MHP’Yİ KURTARACAK BARAJ YÜZDE 1 OLACAK’

Seçim Kanunu’nda yapılacak olası değişikliklere de değinen Özel, “Tartışma barajın kaç olacağı değil; MHP’nin kaç oy olacağı. Barajı, MHP’nin atlayabileceği kadar alçak, yeni kurulan partilerin geçemeyeceği kadar yüksek tutmaya çalışıyorlar. MHP bu kafada giderse onları kurtaracak baraj yüzde 1 olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Son Haberler