Çarşamba / 8 Temmuz 2020

CHP’li Hakverdi’den TÜİK’in yönetim yapısının değiştirilmesi için kanun teklifi

“Bilimsel verileri değil İktidarın istediği oranları açıklayan TÜİK bu yönetim anlayışı ile devam edemez”

206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TÜİK’in Yönetim Kurulu yapısının değişmesi için kanun teklifi verdi. Hakverdi teklifinde, kurumun yönetim kurulunun Meclis’te bulunan tüm partilerden seçilen 9 üyeden oluşmasını talep etti. Hakverdi, yapılacak değişiklikle “Kurum daha güvenilir bir şekilde yönetilecek, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından denetlenebilecek ve kurumun zedelenen saygınlığı yeniden tesis edilecektir” dedi.

“Küsurat da koyuyorlar ki inandırıcı olsun”

CHP Ankara Milletvekili Hakverdi, “Özellikle açıklanan işsizlik ve enflasyon oranları ile gerçek işsizlik ve enflasyon oranları arasındaki büyük uyumsuzluk görülmektedir. Kurumun bir önceki yılın Eylül ayına oranla 2019 enflasyon artış oranını %9,26 Ekim ayına oranla % 8,55 olarak açıklaması kurumun güvenilir olmaktan ve gerçeklerden çok uzak olduğunu bizlere göstermiştir. Kurum adeta iktidarın verileri ile hareket ederek kuruluş felsefesine ve bilime aykırı bir hal almıştır. Bundan sonrası için de güven vermeyen kurumun bir an önce yönetim şeklinin değişerek ülke geleceğine yön veren ve bir çok bilimsel araştırmaya ışık tutan sağlam, sağlıklı ve güvenilir bilgi kaynağı haline getirilmesi gerekmektedir. Tüm bu nedenlerle Türkiye İstatistik Kurumunun yönetim yapısının değiştirilmesi ve yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi hakkında kanuni düzenleme yapılması zorunludur” dedi.

“Gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi”

“TÜİK YÖNETİM KURULU TBMM’DE SEÇİLEN 9 ÜYEDEN OLUŞMALIDIR”

TÜİK Kurulları’nın, en az dört yıllık yükseköğrenim görmüş, meslekî açıdan yeterli bilgiye, deneyime sahip kişiler arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce seçilen dokuz üyeden oluşturulmasını talep eden Hakverdi, değişiklik önerisinin şu şekilde yapılmasını teklif etti;

“Yönetim Kurulları siyasî parti gruplarının üye sayısı oranında belirlenecek üye sayısının ikişer katı aday gösterilir ve Yönetim Kurulu üyeleri bu adaylar arasından her siyasî parti grubuna düşen üye sayısı esas alınmak suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca seçilir”

“Yönetim kurulu üyelerinin görev süresi altı yıldır”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şentop yeniden Meclis Başkanı seçildi

Üçüncü turun sonunda 328 oy alan Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı oldu.

Bakan Varank’ın ‘İstanbul’da su kuyruğu’ diye paylaştığı fotoğraf 2016 yılına ait çıktı

CHP'li Yıldırım Kaya, İstanbul'un Şile ilçesinde çekilen 'su kuyruğu' fotoğrafına tepki gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a seslenen Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek "Film sizin dönemde çekilmiş" dedi.

Ensar Vakfı’na ‘Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’ şoku! Dava sonuçlandı…

Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şube Başkanlığı arasında imzalanan 'Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’nün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Egemen Bağış’ salvosu: Bu sahtekar, rüşvetçi adam…

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunmasına ve “Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımına tepki gösterdi.

Musavvat Dervişoğlu’yla Resul Tosun birbirine girdi: Yav sen ne kadar boş bir adamsın be

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında tartışma çıktı... Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programında AKP'nin çoklu baro teklifi tartışıldı.
206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et