CHP’li Hakverdi’den TÜİK’in yönetim yapısının değiştirilmesi için kanun teklifi

“Bilimsel verileri değil İktidarın istediği oranları açıklayan TÜİK bu yönetim anlayışı ile devam edemez”

CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TÜİK’in Yönetim Kurulu yapısının değişmesi için kanun teklifi verdi. Hakverdi teklifinde, kurumun yönetim kurulunun Meclis’te bulunan tüm partilerden seçilen 9 üyeden oluşmasını talep etti. Hakverdi, yapılacak değişiklikle “Kurum daha güvenilir bir şekilde yönetilecek, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından denetlenebilecek ve kurumun zedelenen saygınlığı yeniden tesis edilecektir” dedi.

“Küsurat da koyuyorlar ki inandırıcı olsun”

CHP Ankara Milletvekili Hakverdi, “Özellikle açıklanan işsizlik ve enflasyon oranları ile gerçek işsizlik ve enflasyon oranları arasındaki büyük uyumsuzluk görülmektedir. Kurumun bir önceki yılın Eylül ayına oranla 2019 enflasyon artış oranını %9,26 Ekim ayına oranla % 8,55 olarak açıklaması kurumun güvenilir olmaktan ve gerçeklerden çok uzak olduğunu bizlere göstermiştir. Kurum adeta iktidarın verileri ile hareket ederek kuruluş felsefesine ve bilime aykırı bir hal almıştır. Bundan sonrası için de güven vermeyen kurumun bir an önce yönetim şeklinin değişerek ülke geleceğine yön veren ve bir çok bilimsel araştırmaya ışık tutan sağlam, sağlıklı ve güvenilir bilgi kaynağı haline getirilmesi gerekmektedir. Tüm bu nedenlerle Türkiye İstatistik Kurumunun yönetim yapısının değiştirilmesi ve yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi hakkında kanuni düzenleme yapılması zorunludur” dedi.

“Gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi”

“TÜİK YÖNETİM KURULU TBMM’DE SEÇİLEN 9 ÜYEDEN OLUŞMALIDIR”

TÜİK Kurulları’nın, en az dört yıllık yükseköğrenim görmüş, meslekî açıdan yeterli bilgiye, deneyime sahip kişiler arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce seçilen dokuz üyeden oluşturulmasını talep eden Hakverdi, değişiklik önerisinin şu şekilde yapılmasını teklif etti;

“Yönetim Kurulları siyasî parti gruplarının üye sayısı oranında belirlenecek üye sayısının ikişer katı aday gösterilir ve Yönetim Kurulu üyeleri bu adaylar arasından her siyasî parti grubuna düşen üye sayısı esas alınmak suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca seçilir”

“Yönetim kurulu üyelerinin görev süresi altı yıldır”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

6 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki çocuk intihar etti

Tayland’da, 13 yaşında olan ve 6 kişinin tecavüzüne uğrayan kız çocuğu, kendisine ait Facebook hesabında üst üste mesajlar paylaştıktan sonra intihar etti.

İslamcı sosyete yine şatafatıyla gündemde: Londra’dan gelen Tubiş’e hoş geldin partisi

Türkiye Büşra Nur Çalar'ın şatafatlı hayatına odaklanmışken, bir görüntü daha sosyal medyanın gündeminde. 'Londra'dan gelen Tubiş'e hoş geldin partisi...' AKP aday adayı olan Ahu Kalfa'nın partisi gündeme bomba gibi düştü.

“Ya o CHP’li siyasetçinin siyasi hayatı bitecek, ya da Rahmi Turan’ın gazeteciliği”

Gazeteci,Yazar Gürkan Hacır, sosyal medya hesabından Rahmi Turan'ın 'Saray'a giden CHP'li iddialarını yorumladı.

Türkiye’nin en borçlu belediyesinde ‘yemeyen keriz’ manzarası: AKP’li belediyenin araç kiralama işini AKP’li vekil kazandı

AKP’li belediyede asli görevi kanalizasyon ve su hizmeti olan belediye şirketi, lüks araç kiralama işine girdi. İhaleyi de AKP’li vekilin şirketi kazandı.