CHP’li Eren Erdem yayın yasağına itiraz etti

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Beşiktaş’ta gerçekleşen ve 44 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına konulan yayın yasağına itiraz etti.

İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliğine yaptığı başvuruda CHP Milletvekili Eren Erdem, yayın yasağı kararının soruşturmanın sıhhati için değil, siyasal iktidarın halk nezdinde kusurlu görünmemek adına maksatlı bir şekilde tüm bilgileri saklamak amacıyla uyguladığını belirtti.

CHP’li Erdem’in avukatı Onur Cingil aracılığıyla mahkemeye yapılan itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Yayın yasağı kararını veren Mahkeme Hâkimi ve kararı yazan memur da dâhil olmak üzere, kimsenin can güvenliği kalmamıştır. Burada çözülmesi gereken konu terörün bitirilmesi ve tüm ülke vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanmasıdır.

Burada yapılması gereken en son şe​y bir yayın yasağı koymak olmalıdır. Zira tüm insanların güvenliği ile ilgili bir konu, hiçbir şey yokmuş gibi örtbas edilemez ve de bir hukuki kavram olan Yayın Yasağı yasada yazılan sınırlar dışında keyfi, hukuka aykırı ve maksatlı bir şekilde verilemez.

Burada ifade edildiği üzere, yayın yasağı kararı soruşturmanın sıhhati için değil, siyasal iktidarın halk nezdinde kusurlu görünmemek adına maksatlı bir şekilde tüm bilgileri saklamak amacıyla verilmiştir.”

Son Haberler