Cumartesi / 23 Ocak 2021

CHP’li Cihaner AKP ve YSK’nın İstanbul’da aradığı organizasyonu deşifre etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK); seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili tartışmalı  bir karar verdi. Buna göre seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbata verilmeyecek. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek. Yüksek Seçim Kurulu'nun bu kararını Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi İlhan Cihaner Halkweb'e değerlendirdi. 

Halkweb Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK); seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili tartışmalı  bir karar verdi. Buna göre seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbata verilmeyecek. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kararını Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi İlhan Cihaner Halkweb’e değerlendirdi.

Cihaner, KHK ile ihraç edilen isimlere mazbata verilmemesi kararının önceden planlandığını ileri süren Cihaner “İstanbul’da aradıkları organizasyon da bu” yorumunu yaptı.

KHK’lılara mazbata verilmemesi kararının arkasındaki büyük oyun

KHK’lı isimlerin aday belirleme sürecinde adayların yeterliliği ile yetkilendirilen ilçe seçim kurullarına bizzat gidip adaylıklarında yasal engel olup olmadığını sorduklarını anlatan Cihaner, “Hukuki gaspın ötesinde bir şey, bu bir organizasyon. Başka türlü oraların AKP’li adaylar tarafından alınması mümkün değil. Açıkça HDP’li biri alsın da seçildikten sonra ‘yok sen KHK’lısın, olamazsın. Mazbatayı ikinci gelene vereceğiz’ şeklinde ayarlanmış gibi” iddiasında bulundu.

Cihaner, bugün BirGün Gazetesi’ndeki köşesinde de organizasyon iddiasına yer vermişti. Yazısında da “İstanbul için aranan organizasyon” yorumunu yapan Cihaner’in “Ana akım medyayı eleştirmek için kullanılan bir söz vardı: İstanbul’a kar yağmadan Türkiye’ye kış gelmez! Kar epeydir yağıyor ülkenin her yerine… ” ifadeleri dikkat çekti.

Cihaner’in yazısının bir bölümü şu şekilde:

Şimdi adaylıklarına hukuken engel olmadığı seçim kurullarınca onaylanıp seçimi kazananlara değil sonra gelenlere mazbata veriliyor. İşte İstanbul’da aradıkları gibi bir organizasyon!

Bir hususu daha belirtmekte fayda var bu durumdaki belediye başkanları HDP’li ve KaHeKalılara GeBeTelilerin de katılma ihtimali var.

İstanbul’daki hukuksuzluklara odaklanılmış ve “faşizmin geriletilmesi” kutlanırken, memleketin “öteki yerlerinde” demokrasi ve hukuk katliamı tıkır tıkır yürüyor. Oysa Erdoğan seçim öncesinde bu günleri açıkça işaret etmişti. KHK’lı uygulaması ve İstanbul için dillendirilen “bu kadar oy farkı ile seçim mi alınır? Huzur İçin seçim yenilenmeli!” türü söylemler rejimin kritik bir aşamasına işaret ediyor. Buna karşı verilecek tepki de geleceğimizi belirleyecek. Kanun maddesi ya da geçmiş çelişkileri açıklamak tabii ki yapılmalı ama yeterli olmayacağı açık. Ne olup ne olmadığını bizden iyi biliyorlar. Muhalefetin referandumda yapamadığını yapıp meşruiyet tartışması açmaya çalışıyorlar. Yapılması gereken bu zorbalığa teslim olunmayacağının, tüm muhalefetin -hatta demokratik olma iddiasındaki unsurların- hukuka aykırı olarak yenilenecek seçimlere katılmayacaklarının şimdiden açıklanması ve İstanbul’daki direniş ve mücadeleyi seçimlerin KHK’lı olma gerekçesi ve sair zorbalıklarla gasp edilen diğer yerlerle birleştirmek.

Süreçteki politik aktörlere eleştirileri rezerv tutarak demokrasinin ve hukukun asgari gereği olarak yapmak gerek bu dayanışmayı.

Ana akım medyayı eleştirmek için kullanılan bir söz vardı: İstanbul’a kar yağmadan Türkiye’ye kış gelmez! Kar epeydir yağıyor ülkenin her yerine…

 

Son Haberler