Cumartesi / 27 Şubat 2021

CHP’li Başarır’dan korkutan iddia: Akkuyu Nükleer Santrali’nin beton zemini çatladı

CHP’li Ali Mahir Başarır, inşaat halinde olan Akkuyu Nükleer Santrali’nde reaktörü taşıyacak beton zemin oluşan ve zeminden sızan deniz suyunun görüntülerini paylaştı.

Yakın geçmişte tüm dünya Çernobil Faciası ile sarsılırken Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan korkutan bir iddia geldi. Başarır, Akkuyu Nükler Santrali’nin daha inşaat halindeyken reaktörü taşıyacak betın zemininde çatlak oluştuğunu ve zeminden deniz suyu sızdığını iddia etti.

Betonun şimdiden çatlaması “Nükleer santral, yeni bir felakete mi yol açacak?” sorusun akıllara getirirken Başarır, “Yol yakın, nükleer santraldan vazgeçin” uyarısında bulundu.

ANKA’da yer alan habere göre Başarır, sosyal medya hesabı aracılığıyla Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatından görüntü paylaştı. Söz konusu görüntülerde, reaktörü taşıyacak olan beton zeminde çatlak oluştuğu ve zeminden deniz suyu sızdığı görüldü. Başarır, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce 2 defa çatlayan zeminin üzerine bir felaket kuruluyor! Ülkemiz telafisi mümkün olmayan bir faciaya sürükleniyor! Zeminde inşaat devam ettikçe çatlaklar oluşuyor. Çünkü, Akkuyu bir deprem bölgesi. Zemin tamamen su. İnşaat tamamlandıktan sonra bir deprem olursa, Akdeniz, Mersin bir felakete gider. Yol yakın, nükleer santralden vazgeçin”

NE OLMUŞTU?
Akkuyu Nükleer A.Ş., geçen eylülde, santralin ikinci güç ünitesinde reaktör binasının temel plakasının en iyi şekilde sertleşmesini sağlamak için temele 2 bin 451 ton betonarme demiri döşendiğini, demir miktarının Fransa’da Eyfel Kulesi’ndeki tüm metal yapıların ağırlığının üçte birine eşit seviyede bulunduğunu, betonarme demirinin tasarlanan konumda tutulması için metal karkas kullanıldığını açıklamıştı.

Şirket, reaktörün yapılacağı alana 6 bin 864 metrekare, yüksekliği 2,6 metre, derinliği ise 78 metrenin üzerinde olan temel plakasına 17 bin metreküp beton döküldüğünü bildirmişti.

 

Son Haberler