Çarşamba / 30 Eylül 2020

CHP’li Aykut Erdoğdu rest çekti: “Bir direniş başlıyor”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu gerçekleştirecekleri yürüyüş ile ilgili 'Bu yürüyüş İstanbul’da bitmeyecek, bir direniş başlıyor' ifadelerini kullandı.

205,577BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP teşkilatlarınca Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş başlatacaklarını belirtti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise gece saatlerinde yürüyüşü engellemek için harekete geçti.

‘DİŞİMİZİ SIKTIK, DİRENDİK AMA ARTIK BIÇAK KEMİKTE’

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “İster bariyer getirsinler ister beton duvarlar çeksinler oradan başlamaz başka bir noktadan başlarız. Oraya gelir gaz atarlar başka bir noktaya geçeriz. Tutuklarlar, açlık grevine bile gidebiliriz. Yani bu işin artık dönüşü yok. Biz adalete kadar yürüyeceğiz. Başka bir şansımız kalmadı. Dişimizi sıktık, direndik ama bıçak kemikte. Artık yapacak bir şeyimiz kalmadı. Şiddet içermeyen demokratik hayatın bütün direniş alanlarını örgütlerimizle birlikte direnişe çevireceğiz” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başlatacakları yürüyüş için, “Adalet sağlanıncaya kadar ben yürüyeceğim” açıklamasını “CHP, kökleri Kuvâ-yi Milliye’ye dayanan bir örgüt. Örgüt disiplini var. Sadece örgütümüzü talimatlandırabiliriz. Ama kalan halkımızın desteği halkımızın tercihidir. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu bu yüzden ‘Ben yürüyeceğim’ diyor” şeklinde değerlendirmek gerektiğine vurgu yapan Aykut Erdoğdu şöyle devam etti:

‘GEÇ KALDINIZ’ DİYORLAR, KABUL’

“Bu yürüyüşün sonunda bir direniş var. Karşımızdaki polisi de biliyoruz ama kamu görevlilerinden bahsetmiyorum, polise talimat verenlerden bahsediyorum. Onun için biz yürürken ‘gelin bize katılın’ demiyoruz. Bizim disiplinimiz örgütümüz içerisinde. ‘Geç kaldınız’ diyorlar, kabul. Ama artık bu memleket dönülmez bir noktaya geldi. Bu aşamadan sonra artık direnişe başlamak zorundayız.”

‘GEZİ BU MEMLEKETİN GURURUDUR, ONLARA TERÖRİST DEMEK KÜSTAHLIKTIR’

“Gezi’yi istedikleri kadar provoke etsinler, onlar önce kendi yolsuz, hukuksuz, adaletsiz, katil düzenlerine baksınlar” diyen Erdoğdu “Gezi bu memleketin umududur, gururudur. Gezi’de 15 milyon insan sokağa insan çıkmıştır. Bu 15 milyon insana terörist demek küstahlıktır, hadlerini bilsinler” şeklinde konuştu.

Erdoğdu, “Biz canımızı ortaya koyduk o yüzden halkımıza ‘Gelin bize katılın’ demiyoruz. Biz bunu örgütlerimize diyoruz. Biz bu yolda artık canımızdan geçtik. Başımıza ne gelecekse gelecek. Genel başkanımızın da ‘Ben yürüyeceğim ve örgütlerime talimat veriyorum’ demesi bu yüzden. Bu yürüyüşte göze alırlar, gelirler bizimle yürürler” dedi.

Ülkeye demokrasi gelene kadar adalet yolunda yürüyeceklerinin altını çizen Aykut Erdoğdu “Bu yürüyüş İstanbul’da bitmeyecek. Bir direniş başlıyor. Hayatın tüm noktalarına direnmek lazım. Ama biz ‘Bunu yapın’ demeyiz, biz kendimiz yapacağız. Çünkü biz şuna karar verdik: Bizim çocuklarımız özgür bir ülkede yaşamalı. Hayatın tüm alanlarını şiddet içermeyen bir direniş alanına çeviriyoruz. Onlar da bizim haklı olduğumzu biliyorlar artık” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA VALİLİĞİ ŞUNU BİLSİN: YÜRÜYECEĞİZ’

Erdoğdu, “Artık yaşayan ölülere döndük biz bu memlekette. Nefes aldırmıyorlar. Bir milletvekiline delilsiz olarak müebbet hapis cezası verilmişse bu ülkede kimsenin çocuğu güven altında değil” dedi ve ekledi: “Ankara Valiliği şunu bilsin: Yürüyeceğiz. Bakın biz daha dün toplantıdayken çevik kuvvet önlem almış.

‘BU KADAR GÜZEL ÖNLEM ALIYORDUNUZ DA ŞU DARBEYE ÖNLEMİ ALSAYDINIZ…’

“Bu kadar güzel önlem alıyordunuz şu darbeye de şu önlemi alsaydınız da 349 canımız gitmeseydi” diyen Erdoğdu kararlardan vazgeçmeyeceklerini belirtti:

‘SUÇSUZ BİR MİLLETVEKİLİ IŞİD’E SİLAH GÖNDERENLER TARAFINDAN CEZALANDIRILDI’

“Ne kural varsa ona uyarak yapacağız. Ama bütün dünya şunu görecek: Bu memleketin zulüm düzeni var. Bu memlekette adaletsizlik var. Bu memlekette artık herkesin çocuğu risk altında. Bu memlekette suçsuz günahsız bir milletvekili IŞİD’e silah gönderenler tarafından müebbet hapis cezasıyla cezalandırıldı.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Akit, kulak muayenesi için hastadan başını açmasını isteyen doktoru hedef gösterdi

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar devam ederken, Akit, 'başörtüsü mağduriyeti' adı altında işini yapmaya çalışan bir doktoru hedef gösteren skandal bir haber yaptı.

Bakan Selçuk işsizlik ve kısa çalışma ödemeler için tarih verdi

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Ekim’de hesaplara yatırılacak.

Kayıp işçi, başından vurulmuş halde ölü bulundu

Zonguldak'ta ailesinin kayıp ihbarında bulunduğu temizlik görevlisi Mehmet Y.'nin (54), başından tek kurşunla vurulmuş cansız bedeni bulundu.

Deniz Çakır’dan Ece Üner’e: Bu nasıl avam, yakışıksız bir üsluptur

"Bu üslupla ana haber sunuyor, inanılır gibi değil”

Ceren Damar cinayetinde açıklamalarıyla tepki çeken sanık avukatı Vahit Bıçak disipline sevk edildi

Ankara Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, akademisyen Ceren Damar cinayeti davasında sanık avukatlığını yapan Vahit Bıçak’ın davaya ilişkin bazı beyanları nedeniyle hakkında ‘disiplin kovuşturması açılmasına’ karar verdi.