CHP’li Aydoğan savunma mesleğini savundu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan İstanbul’da haciz işlemi sırasında darp edilen avukatın ve benzer durumda kalan avukatların yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı. Aydoğan savunma mesleğini icra edenlerin durumunun çok vahim bir boyuta ulaştığını vurguladı.

CHP’nin hukukçu milletvekillerinden olan Turan Aydoğan İstanbul yargıdaki liyakatsiz kadrolaşma nedeniyle savunma mesleğinin ve vatandaşların yaşadığı sorunların araştırılması için de ayrıca araştırma önergesi veren Aydoğan, avukat Mazlum Arslan’a saldıran kişinin hakim olan ağabeyinin korumasıyla karakolu basarak kardeşini çıkarmaya çalışmasına ve bu sürecin nasıl ortaya çıktığına dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

TÜM BUNLARIN KÖKENİNDE LİYAKATSİZ ATAMALAR VE YARGININ İKTİDARIN GÜDÜMÜNDE OLMASI YATIYOR

Aydoğan yaptığı yazılı açıklamada bu vakalarının artışına ve gelinen noktanın vahametine dikkat çekti. Aydoğan, “Şimdi biz en çok neye tepki gösterelim? Kamu görevini yapan avukatın ve icra memurunun darp ve tehditle karşı karşıya kalmasına mı? Yoksa bu saldırıları gerçekleştiren şahsın hakim olan ağabeyinin konumunu kullanarak suçlu olan kardeşinin gerçekleşmesi gereken adli sürecini hukuksuzca baltalamasına mı? Tüm bunların kökeninde liyakatsiz atamalar ve ne yazık ki yargının iktidarın güdümünde olması yatıyor. Ülkede yaşanan sorunların çok büyük bir kısmının temelinde yargı bağımsızlığının olmaması yatıyor.  Sayın Bakan’a gerekli soruları yönelttim. Ayrıca Meclis’in liyakatsiz kadrolaşmalar nedeniyle gerek vatandaşın, gerekse de savunma mesleğini icra eden avukatların yaşadığı sorunları araştırması için önerge verdim. Konunun takipçisi olacağız.” dedi.

Aydoğan’ın Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. Mazlum Arslan vakası özelinde; varlık sebebi adalet dağıtmak olan bir hâkimin alenen bir şüpheliyi karakoldan kaçırmaya çalışması ile ilgili Bakanlığınızın başlatmış olduğu bir süreç var mıdır?
  2. Söz konusu saldırgan ve yakını olan hakim hakkında herhangi idari ya da adli işlem başlatılmış mıdır?
  3. Vatandaşların, bulunduğu makamı kötüye kullanan bir hâkimin var olduğu bir adalet sistemine güveninin sarsıldığı ortamda, Bakanlığınız bu güvenin yeniden tesisi için nasıl bir tasarrufta bulunacaktır?
  4. Yukarıda belirtildiği üzere birden fazla vakanın yaşanması, haciz işlemi yapan avukatların can güvenliğinin olmadığını göstermektedir. Bu bağlamda güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla yapılan herhangi bir çalışma var mıdır?

Son Haberler