CHP’li Atıcı: Başkanlık sisteminin altında rant var

Ak Parti ve MHP liderleri arasında mutabakata varılan Başkanlık sisteminin altında rantın ve her istediğini yapmanın yattığını belirten CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bu nedenle herkesin buna karşı ortak tavır sergilemesi ve mücadele etmesi gerektiğini söyledi

Ak Parti ve MHP liderleri arasında mutabakata varılan Başkanlık sisteminin altında rantın ve her istediğini yapmanın yattığını belirten CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bu nedenle herkesin buna karşı ortak tavır sergilemesi ve mücadele etmesi gerektiğini söyledi

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) liderlerinin üzerinde anlaştığı Başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği paketinin, önümüzdeki hafta Meclis’e gelmesi bekleniyor. Varılan mutabakata dair tartışmalar sürerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, işin vahim tarafının Ak Parti ve MHP liderleri arasında neler konuşulduğu ve ne üzerinde anlaşıldığının belli olmaması olduğunu ifade etti.

İki parti tarafından yapılan görüşmeler sonucunda yapılması planlanan anayasa yada rejim değişikliğinin nasıl olacağının kimse tarafından bilinmediğini, hatta Ak Partili ve MHP’li vekillerin dahi içeriğini bilmediğini savunan Atıcı, anayasa ve rejim değişikliklerinde mutlaka toplumsal mutabakatın olması gerektiğini vurguladı.

‘TARTIŞMALAR ŞEFFAF OLMALIDIR’

Anayasa’nın Türkiye’de bulunan herkesi ilgilendirdiğinin altını çizen Atıcı, herkesin anayasanın bir tarafına tutunup, ‘Bu benim anayasam’ demesi gerektiğini kaydetti. Ancak buna karşın bugün Ak Parti ile MHP’nin birlikte bir anayasa ve rejim değişikliği içinde olduğunu dile getiren Atıcı, “Türkiye’nin diğer yarısı ise bunun dışında. Türkiye birçok halkın yaşadığı bir coğrafyadır. Türkiye, Ortadoğu’nun kalbidir. Kürdüyle, Alevisiyle, Êzidîsi, Lazı, Çerkesi, Arabı ve Türküyle bütün etnik ve dini farklılıkları olan halkların yaşadığı bir ülke. Eğer anayasa değişikliği yapılacaksa, tüm bunlar göz önüne alınmalı, şeffaf olmalıdır ve halkın bunu tartışmasına izin verilmesi gerekir” dedi.

‘YÖNETEMİYORSANIZ, ÇEKİP GİDİN’

Türkiye’nin parlamenter sistemle yöneltildiğini vurgulayan Atıcı, “Halkın şunu sorması gerekiyor; ‘Sen bugüne kadar ne istedin de olmadı?’ Amaç, başkanlık sistemi ile çantasındakini çıkarıp anında yürürlüğe koymak. Parlamentoya gelince birkaç gün tartışılıyor ve halk bunu izliyor. Halkta tepkiler gelişiyor ki, bunun en güzel örneği Cinsel İstismar Yasası’ydı. Eğer başkanlık olsaydı, çantadan çıktığı gibi yürürlüğe girecekti. Türkiye’nin temel sorunu rejim değişikliği mi? Eğer Türkiye’yi yönetemiyorsanız çekip, gidin biz yönetiriz” diye konuştu.

‘KENDİNİ VE ÇEVRESİNİ KORUMAK İÇİN İSTİYOR’

Atıcı, partili Cumhurbaşkanı tartışmaları gündemde yerini korunurken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mevcut anayasaya göre suç işleyerek ‘tarafsızlık’ ilkesini çiğnediğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Suriye’de hem de Kerkük ve Musul’da savaşa girmek istediğine dikkat çeken Atıcı, bu konuda şu yorumlarda bulundu: “Hem içerde hem de dışarıda savaş istiyor. Yani suç işliyor. Bütün bunların başına bela olacağını bildiği için kendisini ve yakın çevresini korumak için başkanlık sistemini getirmek ve buna göre de pozisyon almak istiyor. ”

‘KENDİ VEKİLLERİNİ DİNLEMİYORLAR’

Ak Parti’nin anayasa değişikliğinde sadece HDP’yi değil, aynı zamanda partisi CHP’yi de dışladığını görüşündeki Atıcı, bu duruma dair ise şunları söyledi: “AKP bununla da kalmayıp kendi milletvekillerini de dışlıyor. AKP’li bir vekile sorun, hangi değişiklikler var, nasıl bir sistem gelecek. Kendi seçmenlerinin fikrini ne kadar yansıtabilmiş. Kim onların fikrini almış, kim onları adam yerine koymuş. AKP kendi milletvekilleri dahil olmak üzere hiç kimseyi dinlemiyor. Başında Cumhurbaşkanı’nın olduğu bir zümre belli başlı çalışmalar yapıyor, sonra Devlet Bahçeli’nin de başında olduğu küçük bir zümre ile bir araya gelip, bir çalışma yürütüyorlar. Sonra biz Türkiye için en iyisini biliriz diyorlar.”

‘İKTİDAR HEM KANDIRILIYOR, HEM KANDIRIYOR’

Atıcı’ya göre, HDP de çözüm sürecinde Ak Parti tarafından kandırıldı. Atıcı, buna ilişkin ise “Çözüm sürecinde Kandil’le görüşüldü, Öcalan’la görüşüldü, masa vardı. Ne zaman ki Kürtlerin AKP’ye oyları azaldı, masayı devirdi. Şimdilerde ise MHP ile halvet olmuş durumda. Defalarca ‘kandırıldık’ diyen bir parti ve defalarca halkı kandıran parti, ikisi de aynı parti. Hem kandırıyor hem de ‘kandırıldık’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ DARBE AKP DARBESİ’

Yaşanan siyasi kaos ortamının son bulması için öncelikle OHAL’in bir an önce kaldırılması gerektiğini söyleyen Atıcı, OHAL’in 12 Eylül askeri darbesinin bir hatırlatması olduğunu kaydetti.

Süren OHAL’i sakalını uzatarak protesto ettiğini dile getiren Atıcı, “OHAL ile sağlık emekçileri, kamu emekçileri, muhalif, yurtsever, sosyal demokrat tüm kesimler hedef alındı. Darbenin siyasi ayağı hala çözülmüyor. Türkiye’de iki darbe üst üste oldu. Bir 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi, ikincisi de 20 Temmuz’da OHAL ilanıyla AKP darbesi. Bu ülkede hem askeri darbe hem de sivil darbe 5 gün arayla üst üste olmuştur” dedi.

‘HERKES MÜCADELE ETMELİ’

Başkanlık sistemi altında rantın, kuvvetler ayrılığını yok etmenin, ‘ben canımın istediğini yaparım işte kararnamem’ demenin Ve Anayasa Mahkemesini by-pas etmenin yattığını belirten Atıcı, partisi CHP’nin ise, başkanlık sistemine karşı halka gideceğini ve halkın birincil sorununu tespit etmek için rejim değişikliğini isteyip, istemediklerini soracaklarını aktardı.

Atıcı, kendini aydın, demokrat, sosyalist, sosyal demokrat olarak nitelendiren herkesin de buna karşı ortak tavır sergilemesi ve mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Son Haberler