Cuma / 27 Kasım 2020

CHP’li Ali Öztunç RTÜK’teki skandalları mecliste tek tek anlattı: AKP’li vekiller çılgına döndü!

CHP'li Ali Öztunç ile Rafet Zeybek'in meclis genel kurulu konuşmaları sosyal medyaya damgasını vurdu.

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un, Genel Kurul’da Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) ile ilgili yaptığı konuşma Meclis’e damgasını vurdu. Konuşmasında RTÜK’ün Saray’da İletişim Başkanı Fafrettin Altun tarafından yönetildiğini açıklayan Öztunç, “Anayasal bir kurum olan RTÜK’ün ne özerkliği kaldı, ne bağımsızlığı kaldı. RTÜK, mevcut başkan Ebubekir Şahin döneminde aynı zamanda AK Parti’nin basın yayın izleme ofisi görevini de yapıyor. Şu anda Radyo Televizyon Üst Kurulu, AK Parti’nin Basın Yayın İzleme Ofisi gibi çalışıyor. Paralel bir RTÜK var artık. Siz paraleli seversiniz. Paralel konusunda baya yeteneklisiniz. Paralel baro, paralel devlet şimdi de paralel RTÜK” dedi.

Gazeteci kökenli Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un Meclis kürsüsünde RTÜK’ün işleyişi, mevcut yapısı ve son dönemde kurum içinde gerçekleşen skandal atamalara dair yaptığı konuşma büyük yankı uyandırdı. Gerçek haberleri vatandaşa ulaştırma gayesiyle hareket eden kanallara neden ve nasıl ceza kesildiğini açıklayan Öztunç, RTÜK’ün geldiği son noktayı meydana döktü.

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Üst Kurulu”

“Sayın başkanım değerli milletvekilleri sizleri saygıyla selamlıyorum. 2.5 yıl RTÜK’te RTÜK Üyeliği görevinde bulunmuş bir arkadaşınız olarak birkaç cümle edeceğim. RTÜK, az önce Sayın vekilimin de söylediği gibi özerk bir kurum. Anayasal bir kurum. Ama RTÜK’ün ne özerkliği kaldı, ne bağımsızlığı kaldı. Ben RTÜK Üyesiyken şöyle bir ifade kullanmıştım “Radyo Televizyon Üst Kurulu Recep Tayyip Erdoğan’ın üst kurulu” demiştim. Hala bunun arkasındayım. Radyo Televizyon Üst Kurulu Recep Tayyip Erdoğan’ın üst kuruludur.”

“Liyakat, liyakat hak getire. Liyakat filan yok atamalarda. Bakın pİlates hocası başkan yardımcısı yapıldı RTÜK’te. Pilates hocası ne anlar arkadaşalar? Zabıtayı aldılar RTÜK’te, bu başkan müşavir yaptı. En son bu Pazartesi günü hemşire daire başkan yardımcısı yapıldı. Ne yapacak bu hanımefendi, televizyonların tansiyonunu mu ölçecek? Şekerini mi ölçecek arkadaşlar? Böyle bir şey var mı? Bir hemşire hastanede görev yapması gerekirken Sağlık Bakanlığı’ndan getirildi RTÜK’e, daire başkan yardımcısı yapıldı. Üstelik kocası da aynı yerde, kocası da daire başkan yardımcısı. Olmaz! Karı koca daire başkan yardımcısı, meslek ise hemşire.”

“En son Halk TV ve Tele 1’e 5 gün kapatma cezası verildi. Ekran karartma cezası. En son 25 yıl önce verilmişti böyle bir karar. Avrupa Birliği uyum yasalarında, Avrupa Birliği’ne verilen tüm sözlerde, bütün uluslararası anlaşmalarda Türkiye’de ekran karartmanın olmayacağı taahhüt edilmiştir. Ama şimdi ekran karatma ile 25 yıl önceye geri dönüyoruz değerli arkadaşlar. Özgürlükçü bir ülkeden yasakçı bir ülkeye doğru Türkiye maalesef götürülüyor. Niye, çünkü bu kanallar doğruyu söylüyor. Az önce sayın vekilim dedi ki ne suçları var. Suçları şu sayın vekilim; Halk TV ve TELE 1 izleniyor. Millet A Haber’i filan izlemiyor. Yüzde 95 Halk TV, Tele 1, KRT bunlar izleniyor çünkü öteki kanalların uyduruktan haber verdiği biliniyor zaten. İzlenirlik oranı yüksek olduğu için aman diyorlar bunu bitirelim diyorlar.”

Ali Öztunç kimdir?

1976 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi ve eğitiminin bir bölümünü burada tamamladıktan sonra Maraş’tan ayrılmak zorunda kaldı. İlk, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde tamamladı. Üniversite eğitimini de Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde aldı.

‘En Son Umutlar Ölür’ adında bir kitabı bulunan Öztunç, üniversite yıllarındayken gazetecilik yapmaya başladı ve birçok ulusal kanalda görev aldı. Vatan Gazetesi’nde de parlamento muhabirliği ile Suriye ve Irak’da savaş muhabirliği yaptı. Burada yaptığı haberler sayesinde yılın gazetecisi seçildi.

CHP ile gazetecilik yıllarında tanışan Ali Öztunç, 2011 yılında CHP’nin TBMM Basın Danışmanlığını yürüttü. Ardından Kahramanmaraş’tan CHP 27. Dönem 1. Sıra milletvekili adayı oldu. Milletvekili seçilemese de partisinin 35. olağan kurultayında meclis üyesi seçildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde de CHP’den Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

İsmail Saymaz “Türkiye’de adalet mülkün damadıdır”

''Çaycıya 86 TL çay tost parası takan adamın tanıklığıyla İlhan Cihaner'i tutukladılar''

Gül’ün yeğenine çok ağır suçlama: Ortaklarıyla beraber…

Tema Teknik adlı şirketin ortaklarına sahte belge kullanarak vergi kanununa muhalefetten dava açıldı. Dava açılan şirketin ortakları arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın akrabası da var.

Haşmet Babaoğlu ile Hıncal Uluç arasında korona virüs tartışması

Hıncal Uluç, "En yakın arkadaşımdı" dediği Haşmet Babaoğlu'nun korona virüsüyle ilgili 'Mutasyon' başlıklı yazısına "Yahu bilimle de dalga geçen Haşo!" ifadesiyle tepki gösterdi. Babaoğlu da "Önce doğru düzgün okuyun. Yazdıklarımı çarpıtarak alıntılamak ayıptır" diye yanıtladı.

Covid-19 aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Bakan Koca, Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısından 50 milyon dozun satın alınması için anlaşıldığını açıkladı.

Ertuğrul Özkök’ten Erdoğan’a: Siz cesur bir insansınız…

Ertuğrul Özkök'ten Erdoğan'a: Siz cesur bir insansınız; gerçek ve samimi reformlardan korkmayın, Avrupa yolundan dönmeyin