CHP’li Ağbaba: Türkiye’yi tehdit eden üsler derhal kapatılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi yapılıp kitlelerin gazını almak için kullanılmayacak kadar ciddi bir meseledir. Bu anlayıştan vazgeçip dik duruş sergilenmeli, Türkiye'yi tehdit eden üsler derhal kapatılmalıdır" dedi.

207,658BeğenenlerBeğen
7,888TakipçilerTakip Et

CHP’li Ağbaba, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Senatosu’nun 1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan karar tasarısını değerlendirirken kaydettiği, “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” sözlerini anımsattı.

“Erdoğan’ın, ABD’nin Türkiye’ye karşı her kararından sonra ‘İncirlik ve Kürecik’ hamlelerini ortaya koyması alışıldık bir tavır. 9 yıldır dilimizde tüy bitti. Anadolu’nun ortasında ABD üssü kurmuşlar, ABD her karar aldığında ‘bu üssü kapatırız’ diyorlar. Kapatmak için Türkiye’nin saldırıya uğraması mı gerekiyor” diye soran Ağbaba, kurulduğu 2011 yılından itibaren Malatya Kürecik’teki füze kalkanını defalarca gündeme taşıdıklarını vurguladı.

‘İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi olmayacak kadar ciddi bir mesele’

Kürecik Füze Kalkanı’nın ‘NATO kılıfına’ bürünmüş bir ABD üssü olduğunu, ABD’nin yaptırımlarına karşı üssün kapatılmasının gündeme gelmesinin de bu gerçeği ortaya çıkardığını ifade eden Ağbaba, şöyle devam etti:

“AKP’nin tüm yetkilileri, ABD Türkiye’yi her köşeye sıkıştırdığında ekran karşısına geçip ‘İncirlik ve Kürecik’ kartlarını ortaya koyuyor. Ancak bugüne kadar laftan öteye hiçbir adım atılmadı. İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi yapılıp kitlelerin gazını almak için kullanılmayacak kadar ciddi bir meseledir. Bu anlayıştan vazgeçip dik duruş sergilenmeli, Türkiye’yi tehdit eden üsler derhal kapatılmalıdır.”

‘Üssün kapatılması için ABD’nin yaptırımlarını beklemek kabul edilemez’

CHP’li Ağbaba açıklamasında, üssün tek amacının İran ve çevresinde bulunan ülkelerin İsrail’e karşı herhangi bir hava tehdidinde savunma görevi görmesi olduğunu, menfaatler ters düştüğünde ise Kürecik’in Türkiye’ye karşı kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Ağbaba, üssün kapatılması için ABD’nin yaptırımlarını beklemenin ‘kabul edilemez’ olduğunu da belirtirken, “Madem ABD Türkiye’ye karşı yaptırım uygularsa Kürecik Üssü’yle ilgili karar alacaksınız, şayet samimiyseniz ABD’nin kararlarını niye bekliyorsunuz? Milletvekillerinin bile içerisine girmesine izin verilmeyen üssü kapatın. AKP, hem iç politikada hem de dış politikada acizlik içinde. ABD yatırım uygulamazsa AKP üsse de dokunmayacak. İddia ediyorum, ABD yaptırım uygulasa bile AKP’nin Kürecik Üssü’nü kapatmaya gücü yetmez. Sonuçta Kürecik’te bölgeyle ilgili tüm veriler toplanmaya, ABD ve İsrail’e aktarılmaya devam edecek. Türkiye için üzüntü verici bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sanki hiç “Kel kafalı bakan” diyen avukatı yargılatmamış gibi

t24 yazarı deneyimli gazeteci Mehmet Yakup Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Hadi Özışık'ın Youtube kanalındaki röpörtajında söylediği kritik bölümlere dikkat çekti. 

KYK borçlarının yapılandırılması teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Parti'nin ödenemeyen KYK borçlarının yapılandırılmasına yönelik teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’li Türkkan’ın fabrikasına mühür, çiftliğine para cezası… “Sindirmek için her yolu deniyorlar”

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Dilovası ilçesindeki yağ fabrikasının orman arazisinde yer aldığı tespit edilen bölümü, Gebze Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince mühürlendi. Dilovası Belediyesi görevlileri ise Türkkan’a ait çiftlikte incelemede bulunarak, yapı belgelerinin ibraz edilmemesi üzerine kaçak olduğu belirlenen bölümlerle ilgili tutanak tutup, 662 bin TL ceza kesti. İYİ Partili ürkkan sıcağı sıcağına açıklama yaptı.

Nâzım neden büyüktü, İsmet Özel neden küçük? 

Modern Türk şiirinin birkaç kurucusundan biri kabul edilen Nâzım Hikmet, gerek edebi gerekse siyasi çevrelerin sert tepkisine yol açabilecek bir çerçevede ele alındı. Aylık yayımlanan Üvercinka dergisinin haziran sayısındaki bir makalede, Nâzım'ın büyüklüğünün örgütsel angajmanından kaynaklandığı, “TKP'siz Nâzım'ın hiçbir öneminin olmadığı” ileri sürüldü. 

CHP’li Altay, ‘Siyasette bazen rakibe iyilik de yapılır’ dedi, Erdoğan’ı böyle uyardı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. CHP'li Altay, 48 gün sonra yeniden çalışmalarına başlayan TBMM'de koronavirüsle mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit kabul edilmesi için hazırlanan yasa teklifinin gelmesini istediklerini ancak iktidar partisinin bekçilerle ilgili yasaya öncelik verdiğin söyledi.
207,658BeğenenlerBeğen
7,888TakipçilerTakip Et