CHP’den ‘yüzde 40’a tepki: Eriyen oylarına göre sistem değiştirmek istiyorlar

AKP’li Çelik, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken oy oranının yüzde 50 artı bir oydan yüzde 40’a indirilmesini önerdi. Muhalefet öneriye tepki gösterdi.

AKP’li eski Bakan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk turda Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken yüzde 50 artı bir oyun yüzde 40’a indirilmesi önerisinde bulundu. Muhalefet, bu öneriyi halkın AKP’ye olan desteğinin azalmasının itirafı olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yüzde 50 artı bir oy aldınız mı bu iş bitmiştir” dediği Cumhurbaşkanlığı seçimi için alınması gereken oy oranı ile ilgili konuşan Çelik, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” dedi.

Çelik’in açıklamalarına CHP, HDP ve İyi Parti yönetimlerinden tepki geldi. BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’e değerlendirmelerde bulunan parti yöneticileri, bu önerinin AKP’nin azalan oy oranları ile doğrudan ilgisi bulunduğunu kaydetti.

Çelik’in açıklamalarının AKP’nin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Faruk Çelik, yüzde 50 oy oranının ülkeyi yorduğunu iddia ediyor ancak Türkiye’yi asıl yoran, temel sorunlarını ağırlaştıran mevcut sistemdir. Türkiye, 16 Nisan 2017 referandumunda sistem değişikliği yapmadı. Tek adam rejimine geçti. Türkiye’nin en temel sorunu budur” dedi.

İKBALLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR

Ülkenin mevcut sistemle yönetilemediğini, değişikliğin oy oranında değil sistemde yapılması gerektiğini vurgulayan Erkek, şu ifadeleri kullandı:

“AKP’nin amacı, demokratik bir sistem inşa etmek, sağlıklı Anayasa değil. Amacı, nasıl yeniden seçilecekleri ve iktidarda kalacaklarıdır. Kendi siyasetleri ve şahsi ikballerini düşünüyorlar. Ortaya çıkan net bir durum var. Cumhur İttifakı’nın artık yüzde 50 artı bir oyu yakalayabilmesi mümkün değil. Hızla eriyen bir ittifak halini aldılar. ‘Hatalarımızı nasıl düzeltiriz’i düşünmeleri gerekiyor. Korku dağları sarmış. İktidara yürüyoruz, bunu görüyorlar ve oy oranları ile bu şekilde oynamak istiyorlar.”

ÇARE PARLAMENTER SİSTEMDE

31 Mart yerel seçimleri ve yenilenen İstanbul seçimleri ile AKP’nin artık yüzde 50 oy oranına ulaşamayacağını gördüğünü ifade eden HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, “AKP, artık ne kadar oyu varsa o kadar seçilme oranı isteyecek. Bunu daha önce de yaşamıştık” dedi.

Yüzde 40 oy oranının önümüzdeki seçim için yeterli olabileceğini fakat bir sonraki seçimde bu oranın yüzde 30’a kadar düşürülmek istenebileceğini ifade eden Başaran, “Tüm sistemi kendi durumlarına göre ayarlamak istiyorlar. Bu düşünce yapısından vazgeçmeleri gerekiyor. Parlamenter sistemi güçlendirerek siyaseti normalleştirmeli ve tutarlı hale getirmeliler” diye konuştu.

MALUMUN İLAMI

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu da AKP’li Çelik’in açıklamalarına tepki gösterdi. AKP’yi “devlet yönetme ciddiyetine” davet eden Ensarioğlu, “Hiçbir siyasi oluşum, kendi gücüne göre sistemle oynayamaz. Sistemi, devletin işleyişine ve milletin ihtiyaçlarına göre ayarlamalısınız. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri bu yolu izliyor ancak AKP her zamanki gibi tam tersini yapıyor. Oy oranlarında istenen değişiklik, malumun ilamı olmuştur. AKP’nin ve MHP’nin oy oranı bu şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

O tartışmaya nokta: ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı. 

“Ekonomi değildir çünkü ekonomi iyi” deyince stüdyo karıştı: Ahmet kaşınma!

Habertürk'te Ebru Baki'nin sunduğu programda intiharların nedeni tartışılırken, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, imalı bir şekilde "Sebep ekonomi değil, çünkü ekonomi iyi" deyince uyarı, Ali Saydam'dan geldi.

CHP’ye FETÖ suçlamasında bulunan ‘Yılmaz Ateş’ hakkında karar

CHP'ye FETÖ suçlamasında bulunan eski milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Ankara Disiplin Kurulu kararıyla kesin olarak partiden ihraç edildi.

Atatürk’e Benze(me)yen adam(lar)

“Atatürk’e benzeyen adamın tek sorunu Atatürk’e benzememesi” gibi bir şey yazmıştı bir sosyal medya kullanıcısı. Haklıydı da. “Atatürk’e benzeyen adam” uzaktan biraz andırsa da aslında Atatürk’e benzemiyordu.

Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası iki ülke arasındaki buzlar çözüldü mü?

Haftalardır merakla beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında 13 Kasım’da Washington’da gerçekleşen toplantı, kimilerine göre ilişkilerde yumuşamanın göstergesiyken, kimileri ise somut sonuçlar çıkmadan önce bir beklenti içerisine girmeyi iyimserlik olarak değerlendiriyorlar.