CHP’den uyarı: Libya’daki Türk vatandaşları tutuklanabilir

CHP’nin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Ünal Çeviköz, Libya’da General Halife Hafter’e bağlı Ulusal Ordu’nun Türkiye’yi tehdit etmesine cesaret verilmesini eleştirerek, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının tutuklanması halinde sorumluluğu kimin üsteleneceğini sordu.

CHP’nin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Ünal Çeviköz, Libya’da General Halife Hafter’e bağlı Ulusal Ordu’nun Türkiye’yi tehdit etmesine cesaret verilmesini eleştirerek, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının tutuklanması halinde sorumluluğu kimin üsteleneceğini sordu.

Libya’nın, Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden sonra bir türlü istikrar, huzur ve barışa kavuşamadığını, dışarıdan desteklenen güçler ekseninde bölünen ülkede çatışmaların sürdüğünü, iç savaşın bütün şiddetiyle devam ettiğini belirten Çeviköz, Türkiye’nin, Suriye, Mısır ve Sudan’da olduğu gibi Libya’daki çatışmalarda da taraf tuttuğunu, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni ve ona yakın radikal güçleri silah göndererek desteklediğini belirtti.

Türkiye’nin ‘Libya’daki savaşa vekil güçleri aracılığıyla müdahil olduğunu’ kaydeden Çeviköz, bu durumun, Tobruk’taki hükümeti destekleyen ve ülkenin doğusunu büyük oranda kontrol eden Mareşal Halife Hafter’in liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun büyük tepkisini çektiğini söyledi.

Çeviköz, Libya’da Türkiye’ye yönelik tehditleri şöyle sıraladı:

“Öyle ki, 28 Haziran 2019 tarihinde Libya Ulusal Ordusu sözcüsü (General Ahmed al-Mesmari) bir açıklama yaparak şunları söylemiştir:

Libya’ya yaklaşan Türk gemi ve uçakları Libya Ulusal Ordusu’nun hedefi olacak ve vurulacaklar,

Libya Ulusal Ordusu, herhangi bir Türk askeri varlığına (Libya’daki) saldıracak,

Libya’dan Türkiye’ye uçuşlar durdurulacak,

Libya’daki tüm Türk vatandaşları tutuklanacak,

Türkiye’nin Libya’daki şirket ve projeleri Libya Ulusal Ordusu’nun meşru hedefi olacak.”

Çeviköz, ‘Libya’daki savaşan taraflardan birisinin Türkiye’yi tehdit edecek cüreti bulmasının, AKP’nin dış politikadaki tarafgir ve maceraperest tutumunun sonucu’ olduğunu vurguladı.

Çeviköz, şunları söyledi: “Libya Ulusal Ordusu’nun Türkiye’ye yönelik tehdidi karşısında ne Dışişleri’nden ne Savunma Bakanlığı’ndan bir yanıt gelmiştir. Cumhurbaşkanı da konudan haberinin olmadığını söylemektedir. Bu konu suskunlukla geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Libya’da bulunan Türk vatandaşlarının tutuklanmaları halinde bunun sorumlusu kim olacaktır? Geldiğimiz nokta, bütün dünyaya meydan okumanın sonucudur.

Türkiye Libya’da Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Libya Ulusal Ordusu’na destek veren bütün ülkeleri karşısına almaktadır. Libya’daki savaş uzadıkça küresel ve bölgesel ölçekte olumsuz etkiler yaratmaya devam edecektir. IŞİD başta olmak üzere El Kaide uzantılı örgütler güç kazanacak ve göçmen akınları şiddetlenecektir. Türkiye’nin bu olumsuz gidişatta payının olmasını bizim kabul etmemiz mümkün değildir.”

Türkiye’nin Libya konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun bir politika izlemesi ve ülkedeki bölünmüşlüğü aşmak için yapıcı bir rol oynaması gerektiğini kaydeden Çeviköz, şöyle dedi: “Vatandaşlarımızın can güvenliğini korumakla yükümlü olan makamların ivedilikle bir insani yardım ve tahliye düzeni almalarının bu koşullarda öncelikli bir gündem maddesi haline geldiği anlaşılmaktadır. Libya halkı şunu bilmelidir ki Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi olarak, Libya’nın toprak bütünlüğünü destekliyor, AKP’nin izlemiş olduğu yanlış ve yanlı dış politikanın tarihsel ilişkilerimize zarar vermesini onaylamadığımızı belirtiyoruz.”

En çok okunan haberler

Ders kitabından Mahmut Tuncer çıktı: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere

Günay Yayınları'ndan çıkan ve mantık sorularını içeren bir kitapta, şarkıcı Mahmut Tuncer'in sözlerine yer verilen bölüm sosyal medyada tepki topladı. Günay Yayınları konuya ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Saadet Partisi’ne ‘birleşelim’ teklifi

Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı Abdülkadir Selvi, geçen hafta yaptıkları görüşmede Erdoğan’ın Saadet Partisi Lideri Temel Karamollağlu’na “Birlikte çalışmayı” teklif ettiğini, ancak üstü kapalı ret yanıtı aldığını öne sürdü.

Ceylan Ertem “y.rrak gibi” hakaretine isyan etti: Her gün hakkımızda…

Alternatif müziğin dikkat çeken isimlerinden Ceylan Ertem, sosyal medyada kendisine edilen küfürlere isyan etti. 

Erdoğan’ın diploması incelemeye alındı

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tartışılan üniversite diplomasının AİHM tarafından incelemeye alındığını duyurdu.

AKP’de istifalar yağmur gibi: Yanılmışız, Allah affetsin

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını verip, ayrılıyor. Sosyal medya hesabından ‘siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır’ belgesi paylaşan isimlerden eski belediye başkanı Emin Özden, “Allah bir daha 1994’de oğluma ismini verecek kadar politik bir faniyi şaşırtıp sevdirmesin. Yanılmışız rabbim affetsin” notunu paylaştı.

Beyaz tülbentli annelerden AKP önünde eylem: Gözaltılar var!

Diyarbakır’da beyaz tülbentli anneler, AKP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne gelerek oturma eylemi başlattı.

Makam odasında hasta hayvanları tedavi eden müdür sürüldü

Rize'de, anneleri ölen, yaralı ya da bitkin haldeki kedileri makam odasında tedavi edip, bakımlarını sağlayan ve iyileşenleri sahiplendiren Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Rukiye Yılmaz hakkında, hayvanlardan ve kokudan rahatsız olanların şikâyeti üzerine inceleme başlatıldı.

18 milyon liralık zarar sorumlulardan tahsil edilecek

Sayıştay, İSKİ'nin bazı şirketler, kulüpler, dernek ve vakıflar ile bazı kişilere indirimli su tarifesi uygulamasını araştırdı.

Kulp Belediyesi’ne kayyım atandı

Diyarbakır’ın Kulp İlçe Belediyesi’ne İlçe Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı.

Yandaş yazar: ‘Birkaç gündür yargıda işler tuhaflaştı… Yargıyı dizayn eden ‘o’cular, ‘bu’cular kim?’

17 Aralık operasyonları sonrası hükümet yargıda Gülenci grupları 'temizlemek' için Yargıda Birlik Platfomu'nun kurulmasını desteklemişti.

TRT’de ‘istihdam fazlası’ oyunu

TRT'de istihdam fazlası denilerek kurumda görev yapan birçok deneyimli isim başka kurumlara gönderilirken, son 14 ayda 1422 kişi işe alındı.

“2 ayda 3,5 milyar TL tasarruf ettik”

İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu önceki akşam Kandilli'de Sevinç İnönü'nün ev sahipliğinde, 120 kişinin katıldığı bir yemekte siyaset ve kültür sanat dünyasının renkli isimleri ile bir araya geldi.