Cuma / 3 Temmuz 2020

CHP’den belediyelere kayyum atanmasına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE seçilmişlerin görevden alınma yöntemlerinin irdelenmesine ilişkin önerge hakkında TBMM’de CHP grubu adına söz alarak konuştu.

207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Tutdere meclis kürsüsünden iktidara çağrıda bulunarak “Antidemokratik uygulamalardan vazgeçin. Anayasa ve hukuk iktidarı da sınırlıyor, size keyfi uygulamalar yapma yetkisi vermiyor.” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

HALKIN İRADESİ İLE SEÇİLMİŞ BAŞKANLAR YERİNE KAYYUM ATANIYOR 

Tutdere konuşmasında “Türkiye son günlerde coronavirüs salgınıyla savaşa kilitlenmişken bir taraftan da iktidarın hukuk dışı uygulamalarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Halkın iradesiyle göreve gelen, 31 Mart seçimlerinde vatandaşların sandıkta özgür iradeleriyle seçtikleri Batman Merkez Belediye Başkanı başta olmak üzere bir kısım belediye başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alındı; yerlerine kaymakamlar, valiler görevlendirildi. Anayasa’mıza göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yine Anayasa’mızın 127. maddesine göre, ‘Belediyeler seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişileridir.’ Bakınız, burası çok önemli: “Seçmenler tarafından…” Sizin bu kayyum uygulamanız, belediyeleri “kayyumlar tarafından seçilen tüzel kişilik” hâline getirdi; hukukta ve demokraside bunun hiçbir yeri yoktur” şeklinde ifadelerde bulundu. 

İKTİDAR SANDIKTA YENEMEDİĞİ BELEDİYELERİ KAYYUM SİYASETİYLE DEVİRMEYE ÇALIŞIYOR 

Tutdere demokrasinin, olmazsa olmaz temel ilkelerinin hukuk devleti ve halk egemenliği olduğunu vurgulayarak “Şimdi, bu kayyum uygulaması, kayyum siyaseti son dönemlerde iktidar tarafından olağan bir durum hâline getirildi. Hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz, olağanüstü hâl döneminde 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesine yapılan bir eklemeyle ne yapıldı? Terör suçlarından dolayı, yardım ve yataklık suçlarından dolayı istisnai bir düzenleme getirildi ve bu istisnai düzenlemeyle belediye başkanlarının görevden alınmasının, yerlerine atama yapılmasının yolu açıldı. Ancak görüyoruz ki son dönemlerde bu istisnai uygulama esas hâline geldi ve Doğu’da, Güneydoğu’da neredeyse belediye kalmadı. İçişleri Bakanlığının, işte Ceyhan Belediyemize, Yalova Belediyemize ilişkin uygulamaları gündemde, tartışılıyor. Son dönemlerde de özellikle bu belediye başkanlarının görevden alınmasının hukukla bir alakası kesinlikle yoktur. Burada herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor: İktidar, özellikle sandıkta yenemediği, sandıkta deviremediği belediyeleri, iktidar gücünü kullanarak, kayyumlar siyasetiyle devirmeye çalışıyor, bu kesinlikle demokrasiye en büyük zararı veriyor. Demokratik bir devletin gerekleriyle kayyum siyaseti kesinlikle bağdaşmamaktadır.” dedi.

ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN

Tutdere konuşmasının sonunda özellikle iktidar milletvekillerine bir çağrı yaparak “Demokrasinin en temel ilkesi ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ diyor. Kayyum uygulaması halk egemenliğini ortadan kaldırıyor. Bu uygulamalar devam ederse demokrasimiz, demokrasi iklimimiz bundan zarar görecektir.  Onun için buradan, milletin kürsüsünden çağrıda bulunuyoruz: Antidemokratik uygulamalardan vazgeçin. Anayasa ve hukuk iktidarı da sınırlıyor, size keyfi uygulamalar yapma yetkisi vermiyor. Bu yanlış uygulamalardan vazgeçin.” dedi.     

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

Meral Akşener’den ‘erken seçim tarihi’ yorumu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Sözcü TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.

Ankara’da baro başkanlarına polis müdahalesi: Milletvekilleri darp edildi

Çoklu baro görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. Baro başkanlarının Meclis bahçesindeki bekleyişini haber yapan Artı TV muhabiri Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren milletvekilleri darp edildi.

Erdoğan’dan Sakarya’daki patlamaya ilişkin ilk açıklama

Sakarya'daki hava fişek fabrikasındaki patlama sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama geldi.

Perinçek’ten Erdoğan’a sosyal medya desteği: Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili olarak "Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir" ifadelerini kullandı.
207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et