CHP’den başkanlık anketi: Erdoğan’a ve rejimine destek yüzde 37

CHP’nin yaptırdığı ankete göre başkanlık sistemine destek yüzde 37’ye kadar düştü.

CHP’nin yaptırdığı ankete göre başkanlık sistemine destek yüzde 37’ye kadar düştü. Katılımcıların yüzde 53.8’i Parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre son bir yıldır hayata geçen başkanlık sisteminin yararlı olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 54 oldu.

24 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini ifade edenlerin yüzde 78’i başkanlık sisteminin yararlı olduğunu düşünüyor.

‘Cumhur ittifakı’ kapsamında MHP’ye oy verdiğini ifade edenlerin yüzde 29’u başkanlık sistemini yararlı buluyor. MHP’ye oy vererek başkanlık sistemini destekleyen seçmenlerin yüzde 64.1’i, başkanlık sisteminin yararlı olmadığı görüşünü dile getirdi.

Anketteki “Sizce Türkiye bugünkü başkanlık sisteminde mi kalmalıdır, yoksa parlamenter sisteme mi dönmelidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 53.8’i “Parlamenter sisteme geri dönülmesi gerekir” diye yanıt verdi. Yüzde 41.4’ü ise başkanlık sisteminde kalınması gerektiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 4.8’i ise bu konuda bir fikri olmadığını kaydetti.

MHP’LİLERİN YARISI PARLAMENTER SİSTEM İSTİYOR

24 Haziran’da AKP’ye oy verenlerin yüzde 80.8’i, MHP’ye oy verenlerin yüzde 43.6’sı başkanlık sisteminde kalınması gerektiğini söyledi. MHP’ye oy verenlerin yüzde 52.6’sı parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

CHP seçmenlerinin yüzde 89.7’si, İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 84.4’ü ve HDP seçmeninin yüzde 93.4’ü parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini ifade etti. Saadet Partisi seçmeninin yüzde 42.9’u parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini, yüzde 52.4’ü ise başkanlık sisteminde kalınması gerektiğini söyledi.

Anket çalışmasında, “Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 44’ü “Evet onaylıyorum” yanıtını verirken, yüzde 48.5’i ise “Hayır onaylamıyorum” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 7.5’i bu soruya fikrim yok yanıtını verdi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.
210,621BeğenenlerBeğen
4,586TakipçilerTakip Et