Perşembe / 16 Temmuz 2020

CHP’de kurultaya altı ay kala 40 il başkanı daha görevden alınacak iddiası!

CHP Şişli ilçe yönetiminin görevden alınmasının ardından kulislerde İstanbul’da altı ilçenin, Türkiye genelinde ise 40’a yakın il yönetiminin daha görevden alınacağı iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37’nci Olağan Kurultay takvimi...

206,853BeğenenlerBeğen
8,625TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37’nci Olağan Kurultay takvimi kamuoyuna açıklanmıştı. Buna göre 8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek.

CHP geçen haftalarda Eskişehir ve Tunceli’de il yönetimleri görevden almıştı. Kongre sürecinin açıklanmasından kısa bir süre sonra CHP Şişli ilçe yönetimi, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nca görevden alındı.

Independent Türkçe’ye konuşan görevden alınan Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik, mevcut il yönetimine muhalif oldukları gerekçesiyle görevden alındıklarını iddia etmişti.

İstanbul’da altı ilçenin daha yönetimi görevden alınacak iddiası

Ancak iddialar bundan ibaret değil. CHP kulislerinde konuşulan iddialara göre görevden almalar sürecek.

İddialara göre İstanbul’da toplamda altı ilçe yönetimi daha görevden alınacak. Ancak Şişli yönetiminin görevden alınarak il yönetiminden iki yetkilinin atanmasının ardından “Kayyum atandı” başlıklarıyla çıkan haberlerin yarattığı negatif algının Kılıçdaroğlu’nu rahatsız ettiği, Şişli’nin durumunun bu hafta içi MYK’da görüşülerek karara bağlanacağı da öğrenildi.

Tepkileri azaltmak için MYK’dan Veli Çelik’in göreve iade kararının da çıkabileceği gözardı edilmiyor.

Görevden almaların nedeni kongreye tek aday gidilsin isteği mi?

Görevden almaların nedenlerine gelince. İddialara göre mevcut parti yönetimi, kongreye tek aday ile gidilmesini istiyor ve bu süreçte muhalif görünen ilçe ve il yönetimleri görevden alarak kongre öncesi delege üstünlüğünü sağlamayı amaçlıyor.

MYK üyeleri de kongre hazırlığında

Ayrıca mevcut MYK üyelerinin de kendilerine yakın delege listesi ve il yönetimlerinin oluşmasını sağlayarak kurultayda seçilmeyi garanti altına almak için süreci destekledikleri de dillendiriliyor.

Kongreye altı ay kala neden görevden alıyorlar?

Görevden almaların neden bu süreçte yapıldığı sorusunun cevabı ise tüzükte yer alıyor. Kongre sürecine altı ay kala yapılan görevden almalarda yeniden seçime gidilmesine gerek kalmadan atama yoluyla kongreye gidilebiliyor. Bundan dolayı merkeze yakın atanmış adaylar ile muhalif oldukları düşünülen ilçelerin ve illerin kongreye götürülmesinin amaçlandığı iddialar arasında.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kılıçdaroğlu’na 359 bin lira tazminat cezası

İstinaf Mahkemesi tarafından usulden bozulan ve yeniden görülen ‘Man Adası’ davasında bugün bir karar daha çıktı. Davada daha önce 197 bin lira tazminat ödemesine hükmedilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 359 bin TL daha tazminat ödemesine karar verildi.

Yolsuzluklar bir bir ortaya çıktı, AKP’li meclis üyeleri Mansur Yavaş’ın üzerine yürüdü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönemde bir firmanın piyasadan 1.5 TL’ye aldığı fidanları ASKİ’ye 15 TL’ye sattığını, bunların da çoğunun dikilmediğini belgeleriyle açıkladı. Bunun üzerine AKP'li Meclis üyeleri Yavaş'ın üzerine yürüdü.

Erdoğan’dan Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı açıklaması: Kulak asmayın

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Saray'daki Sergi Salonu'nda düzenlenen yemekte şehit aileleri ile bir araya geldi.

İmamoğlu Ayasofya’yı yanıtladı: Doğrular yapılır, kimsenin endişesi olmasın

İmamoğlu, İBB Meclisi'nde sunulan Ayasofya'nın imar planlarına 'Ayasofya cami ve külliyesi' olarak işlenmesi teklifini değerlendirdi. İmamoğlu, "Doğrular yapılır. Hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Haber Global’de ikinci Muharrem İnce vakası! Sunucu isyan etti…

Haber Global'de geçtiğimiz günlerde Muharrem İnce'nin canlı yayını terk etmesinin ardından CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger de program konuklarından Avukat Ertuğrul Akar'ın CHP'yi hedef alan sözleri sonrası programı terk etti.
206,853BeğenenlerBeğen
8,625TakipçilerTakip Et