CHP’de kurultaya altı ay kala 40 il başkanı daha görevden alınacak iddiası!

CHP Şişli ilçe yönetiminin görevden alınmasının ardından kulislerde İstanbul’da altı ilçenin, Türkiye genelinde ise 40’a yakın il yönetiminin daha görevden alınacağı iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37’nci Olağan Kurultay takvimi...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37’nci Olağan Kurultay takvimi kamuoyuna açıklanmıştı. Buna göre 8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek.

CHP geçen haftalarda Eskişehir ve Tunceli’de il yönetimleri görevden almıştı. Kongre sürecinin açıklanmasından kısa bir süre sonra CHP Şişli ilçe yönetimi, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nca görevden alındı.

Independent Türkçe’ye konuşan görevden alınan Şişli İlçe Başkanı Veli Çelik, mevcut il yönetimine muhalif oldukları gerekçesiyle görevden alındıklarını iddia etmişti.

İstanbul’da altı ilçenin daha yönetimi görevden alınacak iddiası

Ancak iddialar bundan ibaret değil. CHP kulislerinde konuşulan iddialara göre görevden almalar sürecek.

İddialara göre İstanbul’da toplamda altı ilçe yönetimi daha görevden alınacak. Ancak Şişli yönetiminin görevden alınarak il yönetiminden iki yetkilinin atanmasının ardından “Kayyum atandı” başlıklarıyla çıkan haberlerin yarattığı negatif algının Kılıçdaroğlu’nu rahatsız ettiği, Şişli’nin durumunun bu hafta içi MYK’da görüşülerek karara bağlanacağı da öğrenildi.

Tepkileri azaltmak için MYK’dan Veli Çelik’in göreve iade kararının da çıkabileceği gözardı edilmiyor.

Görevden almaların nedeni kongreye tek aday gidilsin isteği mi?

Görevden almaların nedenlerine gelince. İddialara göre mevcut parti yönetimi, kongreye tek aday ile gidilmesini istiyor ve bu süreçte muhalif görünen ilçe ve il yönetimleri görevden alarak kongre öncesi delege üstünlüğünü sağlamayı amaçlıyor.

MYK üyeleri de kongre hazırlığında

Ayrıca mevcut MYK üyelerinin de kendilerine yakın delege listesi ve il yönetimlerinin oluşmasını sağlayarak kurultayda seçilmeyi garanti altına almak için süreci destekledikleri de dillendiriliyor.

Kongreye altı ay kala neden görevden alıyorlar?

Görevden almaların neden bu süreçte yapıldığı sorusunun cevabı ise tüzükte yer alıyor. Kongre sürecine altı ay kala yapılan görevden almalarda yeniden seçime gidilmesine gerek kalmadan atama yoluyla kongreye gidilebiliyor. Bundan dolayı merkeze yakın atanmış adaylar ile muhalif oldukları düşünülen ilçelerin ve illerin kongreye götürülmesinin amaçlandığı iddialar arasında.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.

Ceren Özdemir’in katilinin ifadesi: ‘Yeni avlar aradım’

Ordu’da Ceren Özdemir’i evinin kapısının önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren açık cezaevinden iki kez firar eden cinayet hükümlüsü Özgür Arduç’un ifadesi ortaya çıktı. Katil zanlısının ifadesinde kullandıkları sözler ise kan dondurdu. Katil zanlısı Arduç ifadesinde Ceren’i öldürdükten sonra “Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım” ifadelerini kullandı.
210,622BeğenenlerBeğen
4,583TakipçilerTakip Et