Cuma / 3 Temmuz 2020

CHP’de kapalı kapılar ardında bu konuşuluyor: “Özgür”lükçü Sol!

CHP’de Deniz Baykal’ın çıkışının ardından kulisler kaynamaya devam ediyor. Halkweb, CHP’de kapalı kapılar ardından konuşulanlara ulaştı.

207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Referandumdan birkaç ay önce başlatılan ve bazı kesimler tarafından “Özgür”lükçü Sol olarak değerlendirilen hareket kapalı kapılar ardından tartışılmaya başlandı.

CHP içindeki hemen hemen tüm muhalif hareketler gibi merkezi yine İzmir olan bu hareket ile ilgili Ankara kulislerinde konuşulan şema şu; “Hareket iki başkanlık (Avrupa’daki hemen hemen tüm sol hareketler gibi eşbaşkanlık süreci var) üzerine kurulu. Bunun ilki ve harekete isim vereni TBMM CHP Grup Başkanvekili olan Manisa Milletvekili Özgür Özel diğeri ise partinin sözcülüğünü yapan Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke.

“GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN İSMİNİ KULLANMIŞLARDIR

Konu ilk günden beri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakın takibinde ve her zamanki tavrı ile sessizce izledi. Konu geçtiğimiz günlerde kapalı yapılan grup toplantısında gündeme geldi. Özellikle CHP Grup Başkanvekili olan Manisa Milletvekili Özgür Özel’e bazı partililer daha önce CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğu için Grup Sözcülüğü’nden istifa eden Muharrem İnce örnek gösterilerek; “Muharrem kadar olamadın. O istifa edip mertçe ortaya çıktı. Bu işler kapalı kapılar ardında olmaz” dediği konuşuluyor. Bu eleştirilerden nasibini alan bir diğer isim ise partinin sözcülüğünü yapan Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke oldu. Böke’ye parti sözcüsü olarak Türkiye’nin sisteminin değiştirilmek istediği süreçte nasıl böylesi bir oluşum içinde olduğu eleştirisi geldi. Bu eleştiriler sırasında dikkat çeken olay ise Özgür Özel’i kimse savunmazken Selin Sayek Böke için bazı isimlerin “Yapmaz öyle bir şey. Güç elde etmek için ismini kullanmışlardır” savunması olmasıydı.

“İBRE MUHARREM İNCE’YE DÖNDÜ

Tartışılan bir diğer konu ise hareketin ismi oldu. Bazı isimlerin “Özgürlükçü Sol” ismine karşı çıkarak, “Sol zaten özgürlükçüdür. Özgürlükçü olmasa bu harekete kalkışamazdınız. İkbal düşkünü olanlar özgürlüğe prim tanımazlar” tepkisi ise toplantının ironisiydi.

Öte yandan Ankara’da bu tartışmalar yaşanırken daha önce Genel Başkan adayı olan Muharrem İnce’nin sürpriz İzmir gezisi kafaları karıştırdı. İnce’nin Özgürlükçü Sol olarak adlandırılan yapının merkezi ilan edilen İzmir’e yaptığı ziyarette bu yapı ile adı anılan bazı isimler ile görüştüğü iddiası oldu.

İzmir İl eski Başkanı Alaattin Yüksel ile 3 Belediye ve 3 ilçe Başkanı ile buluştuğu iddiaları yer buldu. Bu görüşme kulislerde “Özgür Özel’e tepki çok oldu o da gerekli duruşu sergileyemediği için ibre Muharrem İnce’ye döndü” şeklinde değerlendiriliyor.

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

Meral Akşener’den ‘erken seçim tarihi’ yorumu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Sözcü TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.

Ankara’da baro başkanlarına polis müdahalesi: Milletvekilleri darp edildi

Çoklu baro görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. Baro başkanlarının Meclis bahçesindeki bekleyişini haber yapan Artı TV muhabiri Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren milletvekilleri darp edildi.

Erdoğan’dan Sakarya’daki patlamaya ilişkin ilk açıklama

Sakarya'daki hava fişek fabrikasındaki patlama sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama geldi.

Perinçek’ten Erdoğan’a sosyal medya desteği: Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili olarak "Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir" ifadelerini kullandı.
207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et