CHP Sözcüsü Böke, elektrik kesintilerini Meclis’e taşıdı: Zarar telafi edilecek mi?

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, İstanbul ve çevresinde yaşanan elektrik kesintilerini Meclis gündemine taşıdı. Böke, Bakan Berat Albayrak'a "Söz konusu kesintiler nedeniyle, ekonomik olarak zarar gören firmalar için bu zararın telafisine dönük bir uygulamanız olacak mı?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlamasını istediği önergesinde, kesinti dolayısıyla birçok fabrikada üretimin durduğu belirterek, özellikle Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) krizin büyüdüğü vurguladı.

TEİAŞ’ın, “Ulusal kaynaklı bir sorun yaşandığı, bu nedenle elektrik verilemediği” açıklamasını anımsatan Böke, sadece OSB’lerde krizin olmadığını ve bilgisayarlar çalışmadığı için PTT ve noterlerin yanı sıra kargo şirketleri gibi birçok şirketin hizmet veremediğini ifade etti. Böke, elektrik olmadığı için yapılamayan üretimin ortaya çıkarttığı maliyetin açıklanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi:

‘ELEKTRİK ENERJİSİ DAHİ ULAŞTIRILAMAMASINI’ NASIL AÇIKLIYORSUNUZ?’

21. yüzyılın dünyasında dünya ekonomileri, sanayi 4. devrimini tartışırken, dünya ekonomileriyle rekabet etmesi gereken Türkiye’de binlerce işletmeye bu kadar uzun süre ‘elektrik enerjisi dahi ulaştırılamamasını’ nasıl açıklıyorsunuz?

‘ULUSAL KAYNAKLI SORUN’ NEDİR?

TEİAŞ tarafından konuyla ilgili OSB yönetimlerine yapılan “Ulusal kaynaklı bir sorun yaşandığı, bu nedenle elektrik verilemediği” yönündeki açıklamalarda söz edilen ‘ulusal kaynaklı sorun’ nedir? Söz konusu kesintiler nedeniyle, ekonomik olarak zarar gören firmalar için bu zararın telafisine dönük bir uygulamanız olacak mı?

‘OLASI SORUNLARI ÖNGÖREN BİR BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMASI YAPILMIŞ MIDIR?’

Türkiye ekonomisinde üretim ve ihracat kapasitesi ile büyük önem taşıyan İstanbul İli Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere, özellikle İkitelli, Dudullu, İstanbul Anadolu Yakasındaki özellikle Kocaeli, Gebze, Çayırova Organize Sanayi Bölgeleri’nde bir sorun yaşanmaması için, önceden uygulamaya konulmuş, olası sorunları öngören bir bakım ve onarım çalışması yapılmış mıdır?

Son Haberler