CHP kınadı: Bu anlayış koronavirüsten daha tehlikelidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "İnsanlığı kurtaracak olan laik, demokratik ve bilimsel eğitimdir" dedi, "Menderes’in idamını çocuklarımıza izleterek siyasi rant devşirme acizliğine düşenleri kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim’in koronavirüs tedbiri olarak başlattığı uzaktan eğitim programı kapsamında, EBA TV’nin ortaokul kanalında dersin başlamasına 5 dakika kala çocuklara Adnan Menderes belgeseli izletildi.  Belgeselde, Adnan Menderes’in idam sahneleri de gösterildi.

Yapılan yayına CHP’den tepki geldi. Bir yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Adnan Menderes’in idamını çocuklarımıza izleterek siyasi rant devşirme acizliğine düşenleri kınıyoruz. Bu anlayış koronavirüsten daha tehlikelidir” dedi.

Kaya, açıklamasında şöyle dedi:

“Koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim uygulamasında, ders aralarında çocuklarımıza Adnan Menderes’in idamı izletilip, ilahiler dinletildi. Çocuklarımıza idam sahnesinin animasyonla ayrıntılı olarak izletilmesi hangi ruh halinin ve zihniyetin ürünüdür. Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, siz bir eğitimcisiniz! İdam sahnesi animasyonunun, çocuklarımıza ders aralarında izlettirilmesindeki amacınızı velilerimize açıklayın.

Uzaktan eğitim sistemini tam anlamıyla kuramayan, tüm çocuklarımıza uzaktan eğitim imkanı sunamayanlar çocuklarımızı kirli siyasetlerine alet ediyor.

“KINIYORUZ”

“Çocuklarımıza korku salan, yüreklerine kin ve nefret tohumu ekmeye çalışan bu anlayış koronavirüsten daha tehlikelidir.” diyen Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlığı kurtaracak olan laik, demokratik ve bilimsel eğitimdir. Yaşadığımız bu süreç bilimsel eğitimin ne kadar değerli ve gerekli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Dünyanın ve Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği, ölüm ile yaşam arasında gidip geldiği bir zamanda, Adnan Menderes’in idamını çocuklarımıza izleterek siyasi rant devşirme acizliğine düşenleri kınıyoruz. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu zor günlerde çocuklarımızı kirli siyasetinize alet etmeyin.”

Son Haberler