Salı / 27 Ekim 2020

CHP infaz düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvurdu

205,025BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkanvekili Engin Altay yaptığı açıklamada, “Anayasa Komisyonu üyemiz Ali Mahir Başarır biraz sonra 14 Nisan’da kabul edilen infaz kanununa ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Ali Mahir Başarır infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Engin Altay, basın toplantısında özetle şunları kaydetti:

“Elbette ve hiç şüphesiz CHP eline silah alıp polisimizi askerimizi şehit eden hiçbir teröristi, elbetteki hiçbir uyuşturucu baronunu, elbetteki kadına, çocuğa cinsel taciz, tecavüz ve şiddet uygulayan hiçbir sapkının af kapsamına alınmasını istememektedir.

Ancak geldiğimiz noktada bu Meclis’ten geçen bu tasarı tam bir eşitsizlik ve adaletsizlik içermektedir.

Gerçi tümüyle adil bile olsa biz CHP olarak Anayasa’ya sadakât ve bağlılıktan, beğenmesek de tüm hüküm ve maddelerini, ayrılmayacağımıza dair ettiğimiz yemine de bağlı olarak yasalaşan bu teklifin Anayasa’nın 87 ve 88. maddelerine ve TBMM’nin iç tüzüğünün 92. maddesine çok net aykırılığını tespitiyle iptali istemimizi yüksek mahkemeye yapacağız. Bu bir şekil başvurusudur.

Yasaya göre bu bir 10 gün içinde yapılması gerekiyor idi. Şekil şartları yerine gelmemiştir. Nedir? Anayasamızın 87. ve iç tüzüğün 92. maddelerine göre bu kanun teklifinin kimi maddeleri af niteliği taşıdığı için beşte üç çoğunluk olumlu arandığı ve bu bulunmadığı için ota yerde Anayasanın ve iç tüzüğün açık ve aleni bir ihlali vardır. Biz bunu mahkemeye getirmeyi bir sorumluluk anlayışıyla yerine getireceğiz. İkinci aşamada esasa gireceğiz.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden İskenderun’daki patlama hakkında açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan açıklamada "İnançlı ve kararlı mücadelemiz son terörist yok edilene kadar devam edecek." denildi.

Bizimkiler’in Abbas’ına veda…

Bizimkiler dizisinin Abbas'ı Hikmet Karagöz vefat etti!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yasak getirildi!

İçişleri Bakanı Sülayman Soylu imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, "Tören ve Kutlama Komitesi tarafından düzenlenen ve vali/kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlamaların dışındaki programlara izin verilmeyeceği" belirtildi.

Mansur Yavaş’tan İskenderun mesajı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde meydana gelen saldırı girişimi hakkında açıklama yaptı.

Dolar kurundan bir rekor daha!

Dolar kuru yeni bir tarihi seviyeyi gördü. Dün 8 liranın üzerine çıkan dolar, bugün ise 8,12 lirayı görürken, euro ise 9,61 liraya çıktı.