Cuma / 10 Temmuz 2020

‘CHP demek çöp, çamur, çukur demek’ diyen AKP’li vekile uyarı cezası

AKP Grup Başkanvekili "Maksadını aşmıştır" dedi, CHP'liler "Ceza verilmesi önemli" dedi

206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

AKP Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil’e, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada CHP’ye yönelik ‘çöp’, ‘çamur’, ‘çukur’ sözleri nedeniyle uyarı cezası verildi.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkan Vekili MHP’li Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da gündeme geçilmeden önce milletvekillerine söz verildi.

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, “Yıl 1963, Türkiye’de yerel seçimler yapılıyor. Yer, İstanbul. Adalet Partisi adayı Nuri Erdoğan ve CHP adayı Haşim İşcan. Seçim yapılır, Adalet Partisi seçimi büyük bir farkla kazanır. Bugüne kadar demokratik yolla hiçbir seçimi kazanamayan CHP hemen oyunlarına başlar. Seçimden önce başlayan hilebazlık seçimden sonra da devam eder. Halkın büyük bir teveccühüne bakmaz, türlü desise ve numaralarla Adalet Partisi adayı Nuri Erdoğan’dan başkanlık alınır, CHP’nin seçilemeyen adayı Haşim İşcan’a verilir” dedi.

“CHP demek çöp, çamur, çukur demek; CHP demek, demokrasi dışı oyunlar demek”
AKP’li Karahocagil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP’nin geçmiş tarihine baktığımız zaman, bu türlü düzenbazlıkları görüyoruz. CHP demek çöp, çamur, çukur demek; CHP demek, demokrasi dışı oyunlar demek; CHP demek, bileğini bükemediği başbakanı, bakanları idam etmek demek… CHP demek, Gezi olayları demek, vandalların yanında yer almak demek”

CHP’li vekiller tepki gösterdi
Bu sözlere CHP’liler tepki gösterdi. CHP’li Özkan Yalım, “Hepsini geri iade ediyoruz! Hepsini geri iade ediyoruz! Ne diyorsun sen! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun size! Hepsini size iade ediyorum, yazıklar olsun size! Esas sizsiniz çöplük, çöplüksünüz siz, çöplük!” diye seslendi.

AKP ve CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ara vererek konuşmanın tutanaklarının incelenmesini istedi. Özel, “Tutanağı görmeden devam edemeyiz. Kim oluyor da CHP’ye ‘çöplük’ diyor?” diye konuştu.

AKP’li Karahocagil’e uyarı cezası
Tartışmalar üzerine Genel Kurulu yöneten MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan, oturuma ara verdi. Aranın ardından Adan, “Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil’in az önceki oturumda yaptığı konuşması İç Tüzük’ün 157’inci maddesinin (2)’nci bendi uyarınca sükûneti, çalışma düzenini bozduğundan uyarma cezası gerekmektedir. Kendisine İç Tüzük’ün 158’inci maddesine göre uyarma cezası veriyorum” dedi. AKP’li Karahocagil’a uyarı cezası alması CHP’liler tarafından alkışlarla karşılandı.

AKP Grup Başkanvekili Özkan: Maksadını aşmıştır
Daha sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Karahocagil’in konuşmasının maksadını aştığını ifade ederek, “Birbirimizi eleştirebiliriz ancak bunun da demokratik kültür içerisinde, Meclisin mehabetine yakışır bir şekilde yapılması zarureti ortadadır. Bu bağlamda, biraz önce Sayın Milletvekilimiz Karahocagil’in konuşması tabii ki maksadını aşmış olduğu ortadadır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel: Ceza verilmesi önemli
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “Aslında Meclisten geçici çıkarma cezasına kadar varabilecek bir durumla karşı karşıyayız. Ancak milletvekillerini geçici çıkarmayı ve dolayısıyla gelen para cezasını ilkesel olarak doğru bulmadığımız için bizim de talebimiz uyarı yönünde olmuştu” dedi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın da İçtüzük uyarınca yetkisini kullanıp uyarı cezası vermesinin kendileri açısından son derece önemli ve kıymetli olduğunu kaydeden Özel, AK Parti Grup Başkanvekili’nin de bu sözlerin kullanılmaması gereken sözler olduğunu grupları adına ifade etmesinden de memnuniyet duyduklarını belirtti.

Engin Özkoç’tan Devlet Bahçeli’ye olay yanıt!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis'te düzenlediği basın toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi.

CHP’li Ali Öztunç RTÜK’teki skandalları mecliste tek tek anlattı: AKP’li vekiller çılgına döndü!

CHP'li Ali Öztunç ile Rafet Zeybek'in meclis genel kurulu konuşmaları sosyal medyaya damgasını vurdu.

CHP’li Aydoğan’dan AKP’ye sert sözler: Bu kanunu veterinerlere mi hazırlattınız?

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Avukat Turan Aydoğan, TBMM’de görüşmelerine başlanan Avukatlık Yasında değişiklikler içeren yasa teklifi üzerine yaptığı 10 dakikalık konuşmada teklifin nelere mal olacağına ve aslında bir FETÖ projesi olduğuna vurgu yaptı.

Sabah yazarı açıkladı: Erdoğan’dan sonra AKP’nin başına kim geçecek?

Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra AKP’ye lider olacak aday isimler için, “Burada da var bir sürü. Süleyman Soylu’yu sayarsınız, Berat Albayrak’ı sayarsınız” dedi.

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı
206,939BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et