Che Guevara ve Fidel Castro neden iki Rolex saat birden takıyordu?

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınıp bırakılmasının ardından ofisinde Fidel Castro fotoğrafı gündeme geldi. Castro’nun sol kolunda çift Rolex takılı olduğu görülüyordu. Fidel Castro neden çift saat takıyordu.

İŞTE FİDEL’İN NEDEN ÇİFT ROLEX KULLANDIĞINI ANLATAN O YAZI:

“Fidel neden çift Rolex takıyordu? Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınıp çıktıktan sonra yaptığı açıklamalarından çok, bürosunda asılı Fidel Castro fotoğrafı konuşuldu. Fotoğrafta “Comandante Fidel” sol kolunda çift Rolex takılı halde görünüyordu. Sarkozy gibi sevimsiz ve çöpe atılmış bir politik figürden çok insanlar “Fidel neden çift saat takıyor” sorusunu sordular. Latin Amerika’daki devrimci askeri liderlerin Rolex taktığı bir sır değildir. Eski Halk Orduları komutanları bugün Nikaragua devlet başkanı Sandinist lider Ortega, El Salvador Devlet Başkanı FMLN lideri Ceren hatta Bolivya Devlet Başkanı Moıales, Ekvador Devlet Başkanı Correa (ve sağlığında Comandante Chavez) aynı saati kullanır.

2010 Eylülünde Kolombiya’da FARC’m Halk Ordusu askeri şefi “El Mono Jojoy” bir ABD bombardımanında öldürüldüğünde kolunda bulunan Rolex aynı şekilde konu edilmişti. Bu geleneğin başlangıcı 2 Aralık 1956’da Granma teknesiyle 82 öncünün Küba’ya yaptığı çıkarmaya dayanır. Fidel teknede içlerinde Che’nin de olduğu komutanlara Rolex dağıtmıştı. Arazi koşullarına dayanıklı çelikten üretilen bu saat Sierra Maestra dağlarında en çok ihtiyaçları olacak şeydi. Birçok fotoğrafta Che ve Fidel çift saatle görülür. Fidel bunun nedenini yaptığı bir konuşmada şöyle açıklıyor: “Devrimin başlangıcında, savaş sırasında, hep çift saat kullanıyorduk; çünkü tecrübemiz göstermiştir ki tek saat durur. Askeri tipteki operasyonlarda ise dakiklik hayati önemdedir. Üstelik bir saat bozulduğunda tamire gidip gelmesi haftaları alabilir. Bu nedenle hep çift saat kullandık. Sonra da çift saat kullanmaya alıştım” (7 Haziran ORI Söylevi, Parque Central, Regional Tunas).

Fidel’in eşi ve silah arkadaşı Celia da onu tam bir “saat bozma ve camını kırma uzmanı” olarak tanımlıyor. Che de Bolivya Harekatı sırasında infaz edildiğinde kolunda Fidel’in verdiği çift Rolex vardı. Bu saatlerin biri operasyon sırasında Bolivya’da bulunan CIA ajanı Felix Rodriguez tarafından alınmıştı. Kübalı karşı devrimci 2005’te Miami (ABD)’de açtığı “Domuzlar Körfezi Müzesi’nde saati sergiliyor. Diğerine ise Bolivyalı faşist yarbay Andres Selich tarafından el konulmuştu. Yarbay Selich, Che’nin cesedinin sergilenmesi sırasında onun naşına tüküren komutan olarak ün yapmıştı. Ne gariptir ki kendisi de 1973’teki darbe sırasında linç edilerek öldürüldü. Galiba zafer kazanan devrimci liderler kullandıkları saatin markasından çok dayanıklılığına önem veriyor. Bir de devrimin saatini halkın saatine denk düşürmeye…”

Son Haberler