“Ceylan Önkol’un annesi ile Eren Bülbül’ün annesini birleştirmeyen, ayrıştıran bir dilden barış çıkmaz”

Tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem sosyal medya hesabından HDP önünde eylem yapan annelere ilişkin açıklama yaptı. 

Tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem sosyal medya hesabından HDP önünde eylem yapan annelere ilişkin açıklama yaptı.

“Anneler konuştuğunda herkes susmalı” diyen Eren Erdem çözümün adresinin anneleri ayrıştırmamak olduğunu savundu.

“Evladı dağa götürülen anne de Ceylan Önkol’un Uğur Kaymaz’ın annesi de Berkin’in annesi de barış noktasında buluşuyor” diyen Eren Erdem’in açıklamaları şu şekilde:

Değerli arkadaşlar, özgürlüğü siyasi talimatla gasp edilmiş bir siyasetçi olarak Silivri’den sizleri izliyorum. Öncelikle herkese selam, halimizi sorarsanız iyiyiz, haklı ve onurluyuz.

Anneler konuştuğunda herkes susmalı ve anneler ayrıştırılmamalı. Evladı dağa götürülen anne de, Ceylan Önkol’un, Uğur Kaymaz’ın annesi de Berkin’in annesi de aynı yerde buluşuyor… Barış noktasında..

Annelerin talepleri, arka planına dair tartışmalar tümüyle göz ardı edilmesi gereken taleplerdir . Elbette siyaset, rant devşirmek isteyebilir. Bunun önemi yoktur. Bu kıymetsizdir.

Cumartesi annelerini dövdürüp, Berkin’in annesini yuhalatıp evladı dağa götürülen anneleri yekpare gündemde tutmakta, bu davranışın tam tersi ahlak dışıdır.

Bu eylemi, barış ve çoğulculuğa yönelecek bir katkıya, büyük bir adıma dönüştürebilirsiniz, bundan siyaset elde etmek isteyenlerin ekmeğine yağda sürebilirsiniz.

Bu ince çizgi, o annelerin yanında olmak ve olmamak noktasındadır. Anneler barış istiyor ve bu çağrı tüm siyasetçileri seferber etmek durumundadır.

Siyaset demokratik zeminde Kürt sorununu masaya yatırmalıdır. Ve annelerin talepleri doğrultusunda çocuklarına kavuşmaları şarttır ve evladına kavuşamayacak analar yuhalatılmamalıdır.

Ceylan Önkul’un annesi ile Eren Bülbül’ün annesini birleştirmeyen, Ali İsmail’in annesi ile Yasin Börü’nün annesini ayrıştıran bir dilden barış çıkmaz..

Türkiye’nin yeni partilere değil birbirini anlamaya, dinlemeye ve konuşmaya, birlikte yaşamın eşitlikçi zeminini oluşturmaya ihtiyacı vardır.

Ülkemizde popülizm, ayrışma dönemi kapanmalı, birlikte konuşma ve tartışma dönemi ivedilikle açılmalıdır. Terörün panzehiri çoğulculuktur. Tekçilik terörün besin kaynağıdır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

CHP’li Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba’dan ‘ateşkes’ yorumu: Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması yetti

ABD ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durdurulması konusunda yapılan anlaşmanın ardından CHP Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a yönelik eleştiriler geldi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Hüseyin Avni Önder, Haydarpaşa ihalesi öncesi kritik konumdaki bakanla ne görüştü?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de katıldığı ihaleye toplam 4 şirket katıldı. Hezarfen Danışmanlık şirketi ihalede aylık 300 bin TL teklif sunarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki 4 şirket ise ihalede aylık 100 bin TL teklif sundu. 

Ateşkes kararı sonrası Nevşin Mengü’den kritik soru: Sınırın bu tarafında mı ‘milli orduculuk’ yapacaklar?

ABD - Türkiye arasında gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından alınan Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi kararının ardından Nevşin Mengü'den ÖSO sorusu geldi.

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Kaftancıoğlu’ndan ‘erken seçim’ çıkışı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yerel yönetimlerde elde edilen başarı için uygulanan yöntemin benzerinin iktidara gelmek için de uygulanacağını söyledi. AKP iktidarının dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kaftancıoğlu, “İktidarı sürdürmek adına düşünmeden kararlar alınıyor. Kapalı kapılar arkasında da gizli işbirlikleri yapılarak bu kararlar hayata geçiriliyor” dedi.

PKK’dan ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür

ABD'li Senatör Lindsey Graham, PKK'lı Mazlum Kobani ile görüştüğünü açıkladı.

‘Dünya beşten büyüktü, Türkiye’yi destekleyen ülke sayısı beşi bile geçmedi!’

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği Barış Pınar Harekatı'nın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşme sonrası durdurulmasını değerlendirdi.

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İşte Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB’nin elenme bahanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB iştiraklerinin Haydarpaşa- Sirkeci ihalesinden elenme nedenini açıkladı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB iştirakleri elendi! Ekrem İmamoğlu’ndan çok sert açıklama

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.