Cesetler koridorlarda sıralandı, yoğun bakım üniteleri dolu: ‘Durum ciddi değil, dramatik’

Koronavirüs salgınının etkileri dünya genelinde etkisini sürdürüyor. Aşılamanın düşük olduğu ülkelerde ölüm sayıları artarken dördüncü dalganın insanlara getirecekleri endişe yarattı.

Koronavirüs salgınında dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı son bir ayda 244 milyondan 258 milyonun üzerine çıktı.

Covid-19 verilerinin derlendiği Worldometers sitesine göre, salgının başlangıcından bu yana 258 milyon 469 bin 365 kişi virüse yakalandı.

Dünya genelinde hastalık sebebiyle ölenlerin sayısı ise geçen yılın kasım ayına göre 3,5 kat artarak 5 milyonu aştı. En yüksek vaka sayısının kaydedildiği üç ülke sırasıyla ABD, Hindistan ve Brezilya oldu.

YENİ DALGA ENDİŞE VERİYOR

Avrupa kıtası da salgında dördüncü dalganın etkisi altına girdi. Bulgaristan ve Romanya gibi aşılama oranlarının düşük olduğu Avrupa ülkelerinde ölüm sayıları da vaka sayıları gibi artış gösterdi.

İngiltere’de toplam vaka sayısı son bir senede yaklaşık 6,4 katına çıkarak 9 milyon 889 bin 926’ya ulaştı. Salgına bağlı ölüm sayısı geçen yıl kasım ayında 55 binlerde seyrederken, bu yıl 143 binin üzerine çıktı.

İspanya’da toplam vaka sayısı son 6 ayda 3 milyon 653 binden 5 milyon 96 bin 538’e yükselirken, Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 8 bin artarak 87 bin 832 oldu.

Bulgaristan’da ise geçen yıl kasım ayının ortalarına kadar 100 binin altında seyreden toplam vaka sayısı, 676 bin 750’ye ulaştı, Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise Kasım 2020’ye oranla 9 katına çıkarak 27 bin 507 oldu.

Toplam vaka sayıları son bir ayda Almanya’da 4 milyon 455 bin 400’den 5 milyon 430 bin 911’e, Hollanda’da 2 milyon 70 bin 597’den 2 milyon 465 bin 288’e, Avusturya’da ise 791 bin 226’dan 1 milyon 70 bin 419’a çıktı. Dalgaların ardı arkası kesilmezken Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn salgın nedeniyle yeni kısıtlamaların gelebileceğini söyledi.

Birgün’de yer alan habere göre; önceki gün yaptığı, “Bu kışın sonunda herkes ya aşılanacak, ya hastalığı yenecek ya da ölecek” açıklaması sansasyon yaratan Spahn yeni açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın dördüncü koronavirüs dalgası içinde olduğunu hatırlatan Spahn, “Durum sadece çok ciddi değil, dramatik. Yoğun bakım üniteleri dolduğu için hastaları başka bölümlere almak zorundayız. Bu durum artık sadece Covid-19 hastalarını etkilemiyor” ifadesini kullandı.

Son bir haftadaki bulaş oranının her 100 bin kişide 399.8’e çıktığını açıklayan Robert Koch Enstitüsü’nün verilerinden sonra konuşan Spahn aşı olmayanlara yönelik yeni yasakların gelebileceğini de belirtti. Spahn, eyalet bazında yasak ve önlemlerin gelebileceğinin de sinyalini verdi.

Öte yandan Almanya ve komşusu Danimarka’da vaka sayılarının artmasıyla birlikte ABD bir uyarı yayınladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Almanya ve Danimarka için seyahat uyarısında bulundu.

KORİDORLAR CESET DOLU

Aşılamanın yüzde 36’da kaldığı Romanya’da da dördüncü dalga ölüm saçmaya devam ediyor. CNN International’ın haberine göre dördüncü dalgayı en ağır geçiren ülkelerden Romanya’da koronadan ölenler hastanelerin koridorlarında sıralanıyor.

Son Haberler