Cumartesi / 24 Ekim 2020

Canlıyken 8 ton olan T-Rex’in iskeleti açık artırmada: Fiyatı 8 milyon dolar

205,097BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Christie’s tarafından düzenlenecek açık artırmada iskeletin 8 milyon dolara (60 milyon 364 bin lira) alıcı bulacağı tahmin ediliyor.

Kemiklerini keşfeden paleontolojistin adını alan Stan, 67 milyon yıl önce dünyada geziyordu.

Şimdi ise satışa çıkmadan önce 24 saatliğine Christie’s müzayede evinin ABD’nin New York kentindeki merkezinde sergileniyor.

6 Ekim’de açık artırmaya çıkacak Stan’in 6-8 milyon dolar arası bir fiyata satılacağı tahmin ediliyor.

Yaklaşık 4 metre boyunda, 12 metre uzunluğunda ve 188 kemikten oluşan olan iskeletin sahibi dinozorun ‘sağlığında’ 8 ton olduğu tahmin ediliyor. En uzun dişi ise yaklaşık 30 santimetre.

Stan’in ilk kemikleri 1987’de Montana, Güney ve Kuzey Dokato ile Wyoming’e yayılan Hell Creek Oluşumu’nda bulundu. Çıkarma işlemine 1992’ye kadar başlanmadı.

30 bin saatten fazla el işçiliğyle çıkarılıp birleştirilen kemikler üzerine binlerce sayfalık bilimsel makaleler yazıldı.

Stan’in kafatasında, kaburga ve boynunda başka T-Rex’lerin neden olduğu düşünülen kırıklar bulundu.

1902’den bu yana 50’nin üzerinde T-Rex iskeleti bulundu. Ancak çoğu müzelerde ya da bilim enstitülerinde tutuluyor ve nadiren açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

Sosyal medyadan Ekrem İmamoğlu’na geçmiş olsun mesajları

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Koronavirüs testi pozitif çıkan İmamoğlu’ndan ilk açıklama!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...