Cankurtaran: Erdoğan’a kim akıl veriyorsa doların yükselmesi için çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, "Erdoğan'a kim akıl veriyorsa doların düşmesi için değil tersine yükselmesi için çalışıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını Türk lirasına dönüştürsün” sözlerini eleştirerek, “Türkiye, altın ithalatçısı bir ülke. Altına talebin artması ithalatını dolayısıyla döviz talebini arttıracağından doları düşürmez tersine yükseltir” dedi.

Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz kurlarındaki artışa karşı söylediklerinin Türkiye’nin ekonomik gerçekleriyle bağdaşmadığını vurguladı. “Erdoğan’a kim akıl veriyorsa doların düşmesi için değil tersine yükselmesi için çalışıyor. Erdoğan sanki kasıtlı olarak doların yükselmesini istiyor. Çünkü önerdiği yöntemler doları düşürmez tersine yükseltir” iddiasında bulunan Cankurtaran, getirilen her önerinin doları yükselttiğini savundu.

‘ERDOĞAN BU GERÇEKTEN HABERSİZ OLAMAZ’

Türkiye’nin, altın ithalatçısı bir ülke olduğunu belirten Cankurtaran, “Altına talebin artması ithalatını dolayısıyla döviz talebini arttıracağından doları düşürmez tersine yükseltir. Erdoğan bu gerçekten habersiz olamaz. Daha sonra ‘Dolar konusunda da ekonomi danışmanları tarafından aldatıldık, Rabbim affetsin’ mi diyecek?” ifadelerini kullandı. ‘DÖVİZ HESAPLARINIZI TÜRK LİRASINA ÇEVİRİN VE MAKBUZUNUZU KİŞİSEL SAYFALARINIZDA AÇIKLAYIN DA GÖRELİM’ Bazı sosyal medya kullanıcılarının “Önce Erdoğan dövizini Türk lirasına çevirsin” mesajları paylaştığını belirten Cankurtaran, açıklamasında “Sadece Erdoğan değil bütün AKP yöneticilerine çağrımızdır. Vatandaşa çağrı yapana kadar önce siz hesaplarınızdaki bütün döviz hesaplarınızı Türk lirasına çevirin ve makbuzunuzu kişisel sayfalarınızda açıklayın da görelim” görüşüne yer verdi.

‘BORSA İSTANBUL, NEDEN 14 YILDIR TÜRK LİRASINA GEÇMEK İÇİN BEKLETİLDİ?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrının ardından Borsa İstanbul’un nakdi varlıklarını Türk lirasına çevirme ve Türk lirası hesaplarında tutma kararını da değerlendiren Cankurtaran, “Madem hesaplarını Türk lirasına çevirince dolar düşecekti de zaten milli paramıza geçmek önemliydi de Borsa İstanbul, neden 14 yıldır Türk lirasına geçmek için bekletildi de şimdi geçiyor?” diye sordu. Ekonominin bozulduğunu ve sürecin yönetilemediğini dile getiren Cankurtaran, devletin ve ekonomi yönetiminin kritik birimlerine yapılan atamalarda liyakatin esas alınmadığını belirtti.

Son Haberler