Çanakkale’den Kanada Başbakanına mektup: Şirketini çek, gezmeye gel

Kazdağları'na yıkım getiren altın arama maden çalışmalarını Kanadalı maden şirketi Alamos Gold yapıyor. Konuya ilşkin Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner tarafından Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya bir mektup kaleme alındı.

Artgıgerçek’ten Fatma Yörür’ün haberine göre mektupta yıkımın boyutları sıralanırken Başbakan Justin Trudeau’ya şirketi durdurma çağrısı yapıldı. Mektup aynı zamanda Kanada Başbakanı’nı Çanakale’yi gezmeye davet ediyor.

Mektupta şunlar yeralıyor:

Sayın Bay Justin Trudeau, Ekselansları,

Lütfen iyi dileklerimizi; bir Türk şehri olan, Çanakkale Boğazı ve etrafı antik kent Truva ile çevrili, muazzam ormanları ile görkemli İda Dağı olan Çanakkale’den göndermemize izin verin.

Çanakkale aynı zamanda; savaşın barışa dönüştüğü, eski düşmanlar ile yeni arkadaşlar arasında anlayışın oluştuğu Gelibolu’nun da yanında konumlanmıştır.

Kanada ile Türkiye arasındaki uzun süreli dostluğa güveniyoruz ve bu da bizi ve Çanakkale ilinde yaşayan insanları çok fazla endişelendiren bir konuda yardımınızı isteyecek kadar cesur olmamızın nedenidir.

Bu konunun Kanada Başbakanı olarak tam olarak sizin kaygılarınızdan biri olmadığını biliyoruz ama biz size; bölgemizin doğal güzelliğinin yok edilmesine ve içme suyumuz gibi doğal kaynakların zehirlenmesine neden olacak bu felaket karşısında yapabileceğiniz ne olursa güveniyoruz.

Öyleyse, hemen konuya girelim: Kanadalı bir şirket; İda Dağı bölgesindeki sadece büyük bir orman değil aynı zamanda içme suyu için en önemli kaynakların bulunduğu alandır; altın madeni için lisan almıştır.

Madencilik, kesinlikle hidrojen siyanür kullanılarak yapılacak, bu da kesinlikle çevreyi ve tüm içme suyunu kirletecektir. Böylece, Kanada ismini içeren doğal bir felaket olacak, maalesef Kanada ile Türkiye arasındaki dostluğu tehlikeye atacak, ki bu da içtenlikle önlemek isteyeceğimiz bir şeydir.

İda dağı sadece endemik bitkiler ve neslinin tükenmesiyle tehdit edilen hayvanlar için Türkiye’de çok önemli bir yaban hayatı bölgesi değil, aynı zamanda Homeros’un birçok kez bahsettiği tarihi ve mitolojik öneme sahip bir bölgedir.

Mesela Truva kralı Priam ‘ın oğlu Paris’in; bir çoban tarafından bulunduğu yer olarak bu hikayelere konu olmuştur.

Ayrıca, İda Dağı Türkiye’nin en önemli ormanlık bölgelerinden birine ev sahipliği yapıyor ve ülke genelinde en zengin oksijen kaynaklarından biridir. Sonuç olarak, İda Dağı bölgesi; Çanakkale ve Balıkesir illerinde ve yakınlarında yaşayan binlerce kişi için yüzyıldır içme suyu için en önemli kaynaktır.

Uzun yıllardan beri , en etkili turizm uzmanlarından bazıları, ekolojik ve dünyanın her yerinden turistler için sürdürülebilir turizm sunmak için İda Dağı’nda < Sağlıklı Uzun Ömür Bölgesi > belirlemeye çalışıyorlar. Turizm; bu bölgedeki önemli gelir kaynaklarından biri ve bu, altın madenciliği için kullanılacak hidrojen siyanür yüzünden tehlikeye girecektir. Ne yazık ki; ekolojik turizm açısından çok önemli olan bu bölge, altın madenciliği yüzünden kirletilecektir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, sizden tüm etkinizi kullanmanızı, bu konuyu araştırmak için emir vermenizi ve Türkiye’de Kanadalı bir şirket tarafından yapılacak altın madenciliğinin neden olacağı doğa katliamını durdurmaya çalışmanızı nazikçe talep ediyoruz.

Bunun Kanada-Türkiye dostluğu üzerinde çok olumlu bir etkisi olacağından eminiz.

Ayrıca sizi, ailenizi ve Hükümet’ten tüm üyelerinizi Çanakkale’ye davet etmek istiyoruz. Sizi misafirimiz olarak alıp , yeni kurulan Troy Müzesi’ni ziyaret etmek için zaman ayırmanızı istiyoruz.

Eğer Türkiye’de tehlikeli ve zehirli siyanür kullanılarak yapılacak altın madenciliğini durmaya yardımcı olarak, yardımınızı Çanakkaleli insanlara uzatabilirseniz çok mutlu oluruz.

En çok okunan haberler

Saç baş yolduran iddia… Tuğçe Kazaz Erdoğan’a danışman mı olacak?

AKP iktidarı lehine çıkışlarıyla gündemde tutunmayı başaran eski manken Tuğçe Kazaz’ın, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı’na getirileceği öne sürüldü.

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Yılmaz Özdil’den çok konuşulacak Hilal Kaplan çıkışı: Dünyanın şapşal dediği Trump bile…

Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin konuşan Yılmaz Özdil ABD ziyaretine ilişkin, “AKP iktidarı sıkışmış durumda. AKP dünya tarihinin en derin ekonomik krizi ile karşı karşıya. Askeri vesayete karşı geldiğini söyleyen AKP, en ağır cunta yönetimlerinden bile daha ağır bir tablo ile karşı karşıya. Ben gücümü bir tek Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden alıyorum. Başımıza bunların geleceği orada yazılı. Harekete geçmek için talimat beklemeyin diyor” yorumunda bulundu.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Ekrem İmamoğlu Abdullah Gül’ün sinsi planını nasıl bozdu?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aynı göreve gelmek için çalıştığını ancak “bu planı” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

“Çok şükür vergilerimizin bugün de nereye gittiğini gördük”

Sosyal medyada dolaşan mevlid gösterisi tartışma konusu oldu.

Şaban Vatan: Gözaltına alınmadan önce görüntüleri Soylu’ya attım

Kızı Rabia Naz için adalet ararken suçlu duruma düştüğünü söyleyen Şaban Vatan, gözaltında yaşadıklarını anlattı.

Rabia Naz olayı neden kapatılmak isteniyor? Soruşturmada Ensar Vakfı detayı

Rabia Naz davasının hakimlerinin, Ensar davasına takipsizlik veren heyet olduğu ortaya çıktı.

Öğrenci affı gelecek mi? CHP’den açıklama

Üniversiteye geri dönmek isteyen öğrencilere af çıkacak mı diye bekleyen binlerce kişiye CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’den kötü haber geldi.

“Damadı için bir bakan devrede”

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Cübbeli Ahmet’in damadına ait Boğaz’daki villanın yıkımının “Bir bakan tarafından engellendiği” iddiasında bulundu. Zeybek, bütçe görüşmelerinde Bakan Kurum’a, “Üsküdar Kaymakamı’na hangi bakan yıkımı durdurmak için talimat vermiştir?” diye sordu.

Adnan Oktar: Gazetecilere ve ünlülere şantaj yaptım ama sorun bir neden!..

Tutuklu sanık Adnan Oktar; siyasi isimler, gazeteciler ve ünlü kişilere karşı şantaj ve montaj çalışmaları yaptığını ancak bunların bir kısmından haberinin olduğunu belirterek, bu faaliyetleri de kendilerine saldırıp hakaret edenlere karşı nefsi müdafaa olarak gördüğünü ancak siyasilere karşı yapılanların yersiz olduğunu düşündüğünü söyledi.