Can Ataklı: Savaş havası yaratıp seçimi iptal etmeyi mi planlıyorlar?

Yüksek Seçim Kurulu’nun tartışmalı kararıyla tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesi farklı senaryolar gündeme gelmeye devam ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun tartışmalı kararıyla tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesi farklı senaryolar gündeme gelmeye devam ediyor.

Anketler, bir kez daha Ekrem İmamoğlu’nu önde gösterirken seçimin iptali iddiası da dillendiriliyor.

Sözcü yazarı Can Ataklı, “Savaş havası yaratıp seçimi iptal etmeyi mi planlıyorlar?” sorusu üzerinden Türkiye’de ilk kez bir Savunma Bakanı’nın, kuvvet komutanlarıyla birlikte harekat odasında oturup bir operasyonu yönetmesine dikkat çekiyor.

“Savunma Bakanı’nın bir yıl öncesinin Genelkurmay Başkanı olduğunu göz önüne alırsak bu davranışın pek tuhaf olmadığını söyleyebiliriz” diyen Ataklı, “Ancak seçilmiş bir belediye başkanının mazbatasını elinden alıp seçim tekrarına birkaç hafta kala yapılan bu operasyon bana çok manidar geliyor” görüşünü dile getiriyor.

Aralarında AKP’lilerin de olduğu konuştuğu birçok kişiden de benzer tepkiler aldığını söyleyen Ataklı,“Nereden çıktı bu Kandil operasyonu? sorusu herkesin kafasını kurcalıyor” diyor.

Ataklı’ya göre iktidar, terör tehlikesini bir umacı gibi kullanarak başka konuların konuşulmasını önlemeye çalışıyor.

“Özellikle İstanbul seçimini, halkın kendi haline bırakılması halinde kaybedeceği neredeyse çok belli olmuşken, bir anda sınır ötesi kapsamlı bir operasyon sanki çok gerçek ve samimi değil” diyen Ataklı, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Burada sıkıntı; terörle mücadele verildiği söylenirken ve yüzlerce gencecik evladımız ölümle burun buruna getirilmişken, operasyonla ilgili kuşkuları dile getirmek sanki terörle mücadeleye karşı çıkıyor ve milli birlik ve beraberliği bozuyor olmak gibi algılanmaktır. Sanıyorum muhalefet de bu sıkıntıyı yaşıyor ve toplumda sevimsiz duruma düşmemek için sessiz kalmayı tercih ediyor. Oysa korkmamak gerek. Şu anda eğer Genelkurmay’ın ileri sürdüğü gibi PKK, Amerikan silahlarıyla ülkemize sızmaya ve eylemler yapmaya hazırlanıyorsa, bunun asıl sorumlusu Amerika’nın da üzerine gidilmesi gerektiğini söyleyebilmeli muhalefet. İktidar, tek taraflı olarak sanki Türkiye’yi işgale hazırlanan Amerika’ya ve maşalarına karşı kahramanca direniyor algısı oluşturmaya çalışıyor. Belki de asıl amaç kazanılması mümkün olmayan İstanbul seçimini iptal etmek ya da hayli ileri bir tarihe erteleyerek yeniden güç kazanılacak zamanı yaratmaktır. Seçime çok az zaman kala bu olasılıkların hepsini dikkate almak zorundayız.”

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

İstifa etmeyen İSPARK yönetiminden yandaşa milyonluk ihale

İSPARK, 23 Haziran seçimlerinden sonra 894 bin 480 TL’lik araç kiralama ihalesi yaptı. İhale 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AKP’den Gümüşhane milletvekili aday adayı olan Baki Otomotiv’in sahibi Abdulbaki Kara'ya verildi.

AKP’li belediye lalelere 3 milyon lira harcamış!

Bazı kişilere devlet memurluğu kadrosu verebilmek için sınavsız kadro alınabilen özel kalem müdürlüğünü araç olarak kullandığı tespit edilen Sincan Belediyesi’nin aldığı laleler 3 milyon liraya mal oldu.

Erhan Çelik Karlov suikastı şüphelisi mi?

Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT'de yayınlanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında 6 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, polisin eski sunucu Erhan Çelik'in de evine gittiği ancak kendisini bulamadığı belirtildi.

Celal Uzunkaya’nın görevden alınmasının arkasında Soylu ile yaşadığı anlaşmazlık mı var?

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Zuhal Olcay’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten verilen hapis cezası onandı

Sanatçı Zuhal Olcay'a, bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen ve ertelenen 11 ay 20 gün hapis cezasını onandı.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.