Can Ataklı: Ortak canlı yayın işinde çok ciddi bir tuzak var

Mazbatası elinden alınan CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP adayı Binali Yıldırım, Türkiye siyasetinde AKP iktidarı ile yok olan canlı yayında tartışma geleneğini bir kez daha gerçekleştirecek.

16 Haziran’da tüm kanalların ortak yayını ile ekranlara gelecek olan düelloya ilişkin farklı yorumlar yapılıyor.

Sözcü yazarı Can Ataklı, ortak canlı yayın işinde “çok ciddi bir tuzak” olduğunu savunuyor.

Muhalefetin, özellikle Ekrem İmamoğlu’nun çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Ataklı, canlı yayının logosuz biçimde isteyen bütün kanallara açık olacağını hatırlatarak, “İlk anda ‘müthiş’ gibi geliyor insana. Oysa şunu asla unutmamak gerekiyor ki, eğer bu iktidar partisi bir konuda son derece munis davranıyorsa altında mutlaka kimsenin aklına gelmeyen bir oyun vardır” görüşünü dile getiriyor.

“Ortaya yayın yapılmamalı, yayın gününden önce bir protokol imzalanmalı, önerisini sunmak istiyorum” diyen yazar, “Keyfekeder yayın olmaz. Eğer ikili tartışmaya çok önem veriliyorsa, televizyon kanalları bunu belli kurallar içinde yayınlayacaklarına söz vermelidirler. Aksi takdirde neredeyse yüzde 95’i yandaş olan medya bir anda yayından çıkabilir” ifadesini kullanıyor.

Ataklı, tezini şu görüşlerle besliyor:

“Örneğin Binali Yıldırım konuşurken yayında olan TV’ler sıra İmamoğlu’na geldiğinde ‘reklam bahanesi’ ile yayından uzaklaşabilir. Bunun çözümü imzalanacak protokoldedir. CHP bana göre, ‘Bunu bütün televizyonlar yayınlar’ düşüncesi ile belki detayları düşünmedi bile. Örneğin, yayına katılacak bütün kanalların imzalayacakları protokol, reklam vereni de rahatlatacaktır. Yayının başlangıcı, süresi, reklam araları önceden belirlenir ve bütün kanallar da buna uyacaklarını belirtirlerse, reklam verenler de buna göre hareket edecektir. Elbette bu önerilerime ‘Kimse yayından çıkmaz. Çıkan olursa oradaki seyirce yayına devam eden televizyonlara yönelir, ayrıca yayını kesmek aleyhte bir durum yaratır’ eleştirileri gelebilir. Bu eleştiri haklı gibi görünse de yandaş tetikçi kanalları izlemeye çok alışmış olanlar için pek fark etmez. Muhalif olanlar zaten nerede olsa izleyeceklerdir. Benim protokol imzalamasını önermemin asıl nedeni, başta TRT olmak üzere yandaş kanalları önceden bağlamaktır. Herkesin bu konuda ciddi olmasını sağlamaktır. Şu anda herkes TRT’nin de, aHaber’in de, CNN, NTV, Habertürk gibi kanalların da bu tartışmayı yayınlayacağını varsayıyor. Ancak bu kanallar saraydan gelecek bir emirle yayına hiç bağlanmayabilir. Sürekli dizileri, yarışmaları veya yandaş tetikçi haber kanallarını izleyenlerin haberi bile olmaz büyük tartışmadan. Muhalefet bu öneriyi bir düşünsün isterim.”

En çok okunan haberler

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

‘Kayyum’ protestosunda Ahmet Şık yerde sürüklendi

Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine atanan kayyum sonrasında HDP İstanbul İl Başkanlığından milletvekilleri Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Adnan Oktar’ın gizli geçitten kaçış görüntüleri ortaya çıktı

11 Temmuz 2018 günü düzenlenen operasyondan dakikalar önce Kandilli'deki villasından kaçan Adnan Oktar'ın görüntülerine ulaşıldı

Stratejik Çaresizlik

Burak Kılavuzoğlu yazdı...

THK eski başkanı: Yangınlarda uçak kullanılsaydı bir hektar bile yanmazdı

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski başkanı Erdoğan Karakuş, son iki günde yaklaşık 500 hektarlık alanın yandığı Ege’de mevcut uçaklar kullanılmış olsa kaybın boyutunun çok daha küçük olacağını savundu.

Feyzioğlu’ndan ‘tuzu kuru’ açıklaması: Baroları kastetmedim

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış törenine katılma kararının ardından barolar tarafından eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, eleştirilere Habertürk televizyonunda Didem Arslan Yılmaz’ın programında yanıt verdi.

Merkez Bankası hamlesinden sonra dolar yeniden yükselişe geçti

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0.4 üzerinde 5.6840 seviyelerinde alıcı buluyor.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

Vali, yolu niye kapattınız diyen avukatı döven Erdoğan’ın korumalarına soruşturma izni vermedi: Araca kafa attı

İstanbul Valisi, avukatı darp eden Cumhurbaşkanlığı korumalarına hakkında soruşturma izni vermedi.