Can Ataklı: Milli Piyango’da bir oyun döndüğüne artık çok inanıyorum

Can Ataklı, “Milli Piyango'da bir oyun döndüğüne artık çok inanıyorum” diye yazdı.

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı bugünkü, “Milli Piyango’da bir oyun döndüğüne artık çok inanıyorum” ara başlıklı yazısında, Milli Piyango’nun 11 yıldır çeyrek bilete çıktığına dikkat çekti. “Tam ve yarım bilete de çıkma olasılığı yüzde 33.33 olmasına rağmen tam 11 kere hep çeyrek bilete çıkması olacak iş değildir.” diye yazan Can Ataklı, “Burada bir oyun yapıldığı konusunda artık pek kuşku duymadığımı söylemek isterim.” ifadelerini kullandı.

Can Ataklı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yılbaşından önce “Üst üste 10 yıl büyük ikramiyenin çeyrek biletlere çıkması olasılık hesaplarını altüst ediyor” demiş ve ironi olarak “Milli Piyango’da oyun oynayanların” da FETÖ’cü olabileceklerini yazmıştım.

Ne gariptir ki 11’inci yılda da büyük ikramiye yine çeyrek bilete çıktı.

Tam ve yarım bilete de çıkma olasılığı yüzde 33.33 olmasına rağmen tam 11 kere hep çeyrek bilete çıkması olacak iş değildir.

Teknik olarak elbette yüz kere de üst üste çıkabilir, ama istatistik diye bir bilim ve olasılık hesaplamaları var. Burada bir oyun yapıldığı konusunda artık pek kuşku duymadığımı söylemek isterim.

Tabii amaç ne? Belki ikramiyeyi dörde bölüp bir ikisini bilindik isimlere çıkarıyorlardır. Belki “adalet dağıtmaya” kalkıyorlardır. “Bir kişi 60 milyon alacağına dört kişi 15’er milyon alsın” diyorlardır. Ama bu da dolandırıcılığa girer. İkramiyenin tamamını kazanmak için bilet başına 60 lira verenin günahı ne?

Milli Piyango İdaresi’nin geçmişe doğru çaplı bir araştırma yapması gerek.

NOT: Bazı okurlar çeyrek biletin daha fazla satıldığını bu nedenle ikramiyenin buraya çıkmasının normal olduğunu söylüyor. Bu yanılgı. Çeyrek bilet daha fazla satılıyor ama aynı numarayı taşıyan 4 bilet var. Yarım biletin numarasını taşıyan iki bilet satılıyor. Tam biletteki numara ise sadece bir bilette var. Yani herhangi birine çıkma olasılığı yüzde 33.33’tür.”

Son Haberler