Can Ataklı: “Bahçeli’nin miting yapmaya cesareti yok”

Sözcü yazarı Can Ataklı, Devlet Bahçeli’nin referandum kampanyası için Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş. Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.” dedi. Can Ataklı’nın “Bahçeli ancak ”hayır”la kurtulur” başlığıyla […]

Sözcü yazarı Can Ataklı, Devlet Bahçeli’nin referandum kampanyası için Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş. Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.” dedi.

Can Ataklı’nın “Bahçeli ancak ”hayır”la kurtulur” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kendine göre bir takvim hesabı yapan saray Meclis’e “geciktirin” talimatı verdi belli ki, çünkü Meclis Başkanlığı yangından mal kaçırır gibi geçirilen cumhurbaşkanlığı sistemi teklifini hâlâ elinde tutuyor

Eğer Anakara’da dolaşan “Erdoğan başkanlıktan vazgeçebilir, teklifi imzalayabilir” spekülasyonları hala yapılsa da teklifin bir kaç gün içinde saraya gönderileceğini ve Erdoğan’ın imzasıyla referandum sürecinin hızlanacağını düşünüyorum.

Tabii “hayır” çıkma olasılığının her gün biraz daha artması karşısında durum değişebilir o da bir kenarda tutulması gereken konudur.

Referandum süreci sanıyorum iktidar kanadında sadece Erdoğan eliyle yürütülecek. Saray sözcüleri Erdoğan’ın 40’a yakın miting yapacağını söylüyorlar.

Başbakanın ve AKP yöneticilerinin aslında kampanya yapmasına bile gerek yok, zaten Erdoğan sahadayken Başbakan Yıldırım’ı kim ciddiye alır kim dinler?

Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş.

Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.

Tabii eder de, karşısındaki MHP’lilere ne diyecek? “Evet verin, Erdoğan’ı başkan yapalım” mı diyecek?

Şurası bir gerçek ki rejimin MHP oylarıyla değişmesi halinde bu partinin yaşama şansı yok. Çünkü başkanlık sistemi tek kişide bütün yetkileri topladığı için belki bir muhalefet partisi dışında başka bir partinin Meclis’e girebilmesi çok zorlaşacak.

Devlet Bahçeli’nin bu gerçeği bilmemesi mümkün mü?

Buradan Bahçeli’ye bir “kurtuluş reçetesi” sunmak istiyorum. Referandum sürecinde artık “hayır” kampanyası yapamaz belki ama “MHP’ye gönül verenleri serbest bırakıyorum, vicdanınız neyi emrediyorsa onu yapın” diyebilir.

Sonuçta “hayır” kazanırsa işte o zaman Bahçeli “Halkımız doğru kararı verdi, biz de AKP’nin yıllarca şişirdiği milli irade arkamızda balonunu böylece patlatmış olduk, biz ön ayak olmasak AKP daha yıllarca başkanlık sistemini başımıza kakacaktı, artık bu bitti” diyerek kendini kahraman gibi bile sunabilir.

Bahçeli durup dururken Türkiye’nin başına böyle bir şey sardı. Belki son anda yanlıştan dönüp referandum sürecinde sessiz kalarak durumunu kurtarabilir. Böylece partisini de kurtarabilir.

 

 

En çok okunan haberler

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.

Şırnak’tan acı haber! 2 asker daha şehit oldu

Şırnak Valiliği, Silopi’de çıkan çatışmada 2 askerin daha şehit olduğunu, 1 askerin de yaralandığını açıkladı. Şehit sayısı 3’e yükselirken, bölgedeki operasyonların sürdüğü kaydedildi.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

AKP’li Yeneroğlu’ndan Van’daki sert polis müdahalesine tepki: Van’daki bu görüntüler korkunç

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasını Van'da protesto edenlere polisin sert müdahale etmesine kişisel Twitter hesabından tepki gösterdi. Yeneroğlu, "Van'daki bu görüntüler korkunç. Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır" dedi.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan genel başkanlığa aday mı sorusuna yanıt: Onu Kaftancıoğlu’na sormak lazım

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun genel başkanlığı aday olabileceğinin sinyalini verdi.