Can Ataklı: “Bahçeli’nin miting yapmaya cesareti yok”

Sözcü yazarı Can Ataklı, Devlet Bahçeli’nin referandum kampanyası için Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş. Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.” dedi. Can Ataklı’nın “Bahçeli ancak ”hayır”la kurtulur” başlığıyla […]

Sözcü yazarı Can Ataklı, Devlet Bahçeli’nin referandum kampanyası için Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş. Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.” dedi.

Can Ataklı’nın “Bahçeli ancak ”hayır”la kurtulur” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kendine göre bir takvim hesabı yapan saray Meclis’e “geciktirin” talimatı verdi belli ki, çünkü Meclis Başkanlığı yangından mal kaçırır gibi geçirilen cumhurbaşkanlığı sistemi teklifini hâlâ elinde tutuyor

Eğer Anakara’da dolaşan “Erdoğan başkanlıktan vazgeçebilir, teklifi imzalayabilir” spekülasyonları hala yapılsa da teklifin bir kaç gün içinde saraya gönderileceğini ve Erdoğan’ın imzasıyla referandum sürecinin hızlanacağını düşünüyorum.

Tabii “hayır” çıkma olasılığının her gün biraz daha artması karşısında durum değişebilir o da bir kenarda tutulması gereken konudur.

Referandum süreci sanıyorum iktidar kanadında sadece Erdoğan eliyle yürütülecek. Saray sözcüleri Erdoğan’ın 40’a yakın miting yapacağını söylüyorlar.

Başbakanın ve AKP yöneticilerinin aslında kampanya yapmasına bile gerek yok, zaten Erdoğan sahadayken Başbakan Yıldırım’ı kim ciddiye alır kim dinler?

Benim merakım MHP’nin yapacağı kampanya. Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş.

Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli’nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.

Tabii eder de, karşısındaki MHP’lilere ne diyecek? “Evet verin, Erdoğan’ı başkan yapalım” mı diyecek?

Şurası bir gerçek ki rejimin MHP oylarıyla değişmesi halinde bu partinin yaşama şansı yok. Çünkü başkanlık sistemi tek kişide bütün yetkileri topladığı için belki bir muhalefet partisi dışında başka bir partinin Meclis’e girebilmesi çok zorlaşacak.

Devlet Bahçeli’nin bu gerçeği bilmemesi mümkün mü?

Buradan Bahçeli’ye bir “kurtuluş reçetesi” sunmak istiyorum. Referandum sürecinde artık “hayır” kampanyası yapamaz belki ama “MHP’ye gönül verenleri serbest bırakıyorum, vicdanınız neyi emrediyorsa onu yapın” diyebilir.

Sonuçta “hayır” kazanırsa işte o zaman Bahçeli “Halkımız doğru kararı verdi, biz de AKP’nin yıllarca şişirdiği milli irade arkamızda balonunu böylece patlatmış olduk, biz ön ayak olmasak AKP daha yıllarca başkanlık sistemini başımıza kakacaktı, artık bu bitti” diyerek kendini kahraman gibi bile sunabilir.

Bahçeli durup dururken Türkiye’nin başına böyle bir şey sardı. Belki son anda yanlıştan dönüp referandum sürecinde sessiz kalarak durumunu kurtarabilir. Böylece partisini de kurtarabilir.

 

 

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,481BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et