Cahillere kürsü

201,488BeğenenlerBeğen
8,789TakipçilerTakip Et

Empires Rising: Ottoman adlı İstanbul’un fethini anlatan Netflix dizisi tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı. On milyonlarca seyirciye ulaştı, övgülerin sonu gelmiyor. Bunun Türkiye açısından büyük bir PR başarısı olduğu söyleniyor. Turizmde de yansımaları olacaktır.

Bu dizinin hazırlığının bir kaç yıl aldığını biliyorum. Yönetmen Emre Şahin’in hazırlığı ise çocukluk yaşlarına kadar gidiyor. Cumhuriyet Pazar’da bugün çıkan söyleşide bu konuda bazı ayrıntılar var. İnanılmaz bir bilgilenme çalışması yapılmış, altına bakılmadık taş bırakılmamış. Yüzden fazla tarihçi ve uzmanla yapılmış görüşmelerin kayıtları varmış. Bu yüzden filme gösterilen uluslararası tepki çok olumlu oldu. Farklı kampta olanlar da ağızlarını açamadılar.

Gelgelelim, bizim cühela takımının bir kısmı boş durmadı. Bir makale bile okumadıkları konuda ileri geri konuştular, cahilliklerini ortaya koydular. Normaldir. Böyle olmasını bekliyordum. Sosyal medya bir yandan sesi çıkmayanların mikrofonu olabilirken, bir yandan da cahillere kürsü sağlıyor. Onlar da fırsat bu fırsat bağırıp çağırıyorlar. Bu işi parayla yapan trolleri ve sahibinin sesi robotlar da var.

Cahillerin kürsü sahibi olduğu bir çağ bizimkisi. Neyse ki her zaman amaçlarına ulaşamıyorlar. Bu dizinin bir zaferi de bu!

Yazarın Diğer Yazıları