Buzdağının ucu mu? Almanya’dan Türkiye’ye yasadışı milyonlar suçlaması

Sabahın erken saatlerinde başlayan ve Kuzey Ren Vestfalya eyaleti merkezli baskınlar, en az bir yıldır Almanya ile Türkiye arasında bir kara para aklama çetesinin aktif olduğunu gösterdi. Almanya'dan Türkiye'ye Hawala Sistemi ile tüm yasal denetimlerin dışında aktarılan paranın en az 200 milyon avroyu bulduğu, ancak bütün bunların bir buzdağının görünen yüzü olabileceği de ileri sürülüyor.

208,768BeğenenlerBeğen
7,616TakipçilerTakip Et

Federal Almanya’da sabahın erken saatlerinden itibaren özellikle Duisburg ve çevresinde çok sayıda ev ve işyerine, Türkiye’ye mali denetim ağının dışında kaynağı kuşkulu milyonlarca avro aktarıldığı suçlamasıyla baskınlar düzenlendi. Yaşları 23 ile 61 arasında değişen 27 kişinin suçlandığı bildirilen soruşturmada, kara para olduğu sanılan milyonlarca avronun İstanbul başta olmak üzere Almanya dışına çıkarıldığı iddia edildi.

Günün ilk saatlerinden itibaren 62 ev ve işyerinde polis tarafından aramaların başlatıldığı bildirdi.

Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR’in ortak haberindeki ilk bilgilere göre, 200 milyon avroyu aşkın bir para “Hawala Sistemi” denilen, Alman banka denetim sistemi dışındaki bir yöntemle İstanbul ve Türkiye’nin bazı bölgelerine aktarıldı. Buna göre, Almanya’da belli bir merkeze getirilen nakit avroların karşılığı İstanbul’da, belirlenen bir kişiye ödeniyor. Söz konusu sistemde bu nakit para havalelerinin yasal denetim sisteminin dışında hareket etmesi dikkat çekiyor. Günde 1 milyon avroyu bulan bu nakit aktarma sisteminde altın ve mücevherlerin de rol oynadığı, bu alışverişe Türiye’deki büyük bir holdingin de karışmış olacağı iddia ediliyor.

GÜMRÜK DENETİMİNE TAKILMAYAN NAKİT DÖVİZ AKIŞI

Bu sistemde “kaynağı sorunlu” nakit paraların, sınır ve gümrük denetimlerine takılmadan bir ülkeden bir başka ülkeye aktarılması mümkün oluyor. Baskınların merkezi, 1 milyona yakın Türkiye kökenlinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaleti. Bu eyalette de özellikle çok yoğun bir Türk nüfusun yaşadığı Duisburg’un merkezi bir “faaliyet alanı” olduğu düşünülüyor.

“Duisburg-İstanbul-Connection” denilebilecek bu sistemde Türkiye’ye giden nakit paranın oradan gelenlerden çok daha fazla olması üzerine yetkililerin olayı yakın takibe aldığı belirtildi. Soruşturmanın ve büyük bir maliyete neden olan izlemelerin, en az bir yıldır sürdüğü, sonunda 19 Kasım’da baskınların düzenlendiği kaydedildi.

Soruşturmalar arasında “altın ve değerli maden” bağlantılarının da bulunması kuşkulular çemberinin büyük şirketlere sıçramasına neden oldu. Türkiye’deki büyük bir holdingin parçası olan “değerli maden işleme şirketinin” bu havale sisteminde, şirket içi kayıt yöntemiyle bir paya sahip olduğu ileri sürüldü. Adı açıklanmayan büyük şirketin, iç muhasebe yöntemleriyle önemli bir parayı Türkiye’ye transfer etmiş olabileceği iddia ediliyor.

Baskınlar sonrasında ve soruşturmanın ilerleyen aşamalarında birçok sürpriz ismin sahneye çıkabileceği sanılıyor.

HALKWEB-KÖLN

Fotoğraf: pixabay / commons.wikimedia.org

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.

CHP’nin doktor vekili Adıgüzel: Eylül’e kadar sürerse 50 milyon insanımız enfekte olacak bir milyon insanımızı kaybedebiliriz.

CHP’li doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, koronavirüs salgınına ilişkin soruları yanıtladı. Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında başarılı yorumlarına katılmadığını belirtti. Sürecin başarısız yürütüldüğünü belirten Adıgüzel, "Bence işini yapmaya çalışan bir adam ama başarılı değil." dedi. 

Erdoğan’ın kampanyasında toplanan paranın tutarı belli oldu

İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın duyurduğu kampanya kapsamında şimdiye kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca: 79 hastamızı kaybettik, 2456 yeni vaka var

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 79 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybının 356'ya ulaştığını bildirdi.

Belediye başkanlarıyla görüşen Erdoğan’dan bağış açıklaması: Kendilerini devletin üstünde görenlere milletimiz hak ettiği cevabı verecektir

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans ile yapılan belediye başkanları toplantısı sonrası açıklama yaptı.
208,768BeğenenlerBeğen
7,616TakipçilerTakip Et