Buzdağının ucu mu? Almanya’dan Türkiye’ye yasadışı milyonlar suçlaması

Sabahın erken saatlerinde başlayan ve Kuzey Ren Vestfalya eyaleti merkezli baskınlar, en az bir yıldır Almanya ile Türkiye arasında bir kara para aklama çetesinin aktif olduğunu gösterdi. Almanya'dan Türkiye'ye Hawala Sistemi ile tüm yasal denetimlerin dışında aktarılan paranın en az 200 milyon avroyu bulduğu, ancak bütün bunların bir buzdağının görünen yüzü olabileceği de ileri sürülüyor.

Federal Almanya’da sabahın erken saatlerinden itibaren özellikle Duisburg ve çevresinde çok sayıda ev ve işyerine, Türkiye’ye mali denetim ağının dışında kaynağı kuşkulu milyonlarca avro aktarıldığı suçlamasıyla baskınlar düzenlendi. Yaşları 23 ile 61 arasında değişen 27 kişinin suçlandığı bildirilen soruşturmada, kara para olduğu sanılan milyonlarca avronun İstanbul başta olmak üzere Almanya dışına çıkarıldığı iddia edildi.

Günün ilk saatlerinden itibaren 62 ev ve işyerinde polis tarafından aramaların başlatıldığı bildirdi.

Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR’in ortak haberindeki ilk bilgilere göre, 200 milyon avroyu aşkın bir para “Hawala Sistemi” denilen, Alman banka denetim sistemi dışındaki bir yöntemle İstanbul ve Türkiye’nin bazı bölgelerine aktarıldı. Buna göre, Almanya’da belli bir merkeze getirilen nakit avroların karşılığı İstanbul’da, belirlenen bir kişiye ödeniyor. Söz konusu sistemde bu nakit para havalelerinin yasal denetim sisteminin dışında hareket etmesi dikkat çekiyor. Günde 1 milyon avroyu bulan bu nakit aktarma sisteminde altın ve mücevherlerin de rol oynadığı, bu alışverişe Türiye’deki büyük bir holdingin de karışmış olacağı iddia ediliyor.

GÜMRÜK DENETİMİNE TAKILMAYAN NAKİT DÖVİZ AKIŞI

Bu sistemde “kaynağı sorunlu” nakit paraların, sınır ve gümrük denetimlerine takılmadan bir ülkeden bir başka ülkeye aktarılması mümkün oluyor. Baskınların merkezi, 1 milyona yakın Türkiye kökenlinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaleti. Bu eyalette de özellikle çok yoğun bir Türk nüfusun yaşadığı Duisburg’un merkezi bir “faaliyet alanı” olduğu düşünülüyor.

“Duisburg-İstanbul-Connection” denilebilecek bu sistemde Türkiye’ye giden nakit paranın oradan gelenlerden çok daha fazla olması üzerine yetkililerin olayı yakın takibe aldığı belirtildi. Soruşturmanın ve büyük bir maliyete neden olan izlemelerin, en az bir yıldır sürdüğü, sonunda 19 Kasım’da baskınların düzenlendiği kaydedildi.

Soruşturmalar arasında “altın ve değerli maden” bağlantılarının da bulunması kuşkulular çemberinin büyük şirketlere sıçramasına neden oldu. Türkiye’deki büyük bir holdingin parçası olan “değerli maden işleme şirketinin” bu havale sisteminde, şirket içi kayıt yöntemiyle bir paya sahip olduğu ileri sürüldü. Adı açıklanmayan büyük şirketin, iç muhasebe yöntemleriyle önemli bir parayı Türkiye’ye transfer etmiş olabileceği iddia ediliyor.

Baskınlar sonrasında ve soruşturmanın ilerleyen aşamalarında birçok sürpriz ismin sahneye çıkabileceği sanılıyor.

HALKWEB-KÖLN

Fotoğraf: pixabay / commons.wikimedia.org

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Jeoloji profesörü yandaşın maliyet sorusuna cevap verince stüdyo buz kesti

Habertürk'te depremlerle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Cem Yaltırak'ın, "Bu projelerin maliyeti ne kadar?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap stüdyoda sessizliğe neden oldu.

Depremzede çocuk Süleyman Soylu’ya böyle tokat attı

Elazığ'da 31 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede depremzedeleri ziyaret etti. 

Yılmaz Özdil yandaşa peşkeş çekip milleten 10 TL bağış isteyen Kızılay’ı es geçmedi

Yılmaz Özdil, Elazığ depreminde yıkılan ilçeler arasında yer alan Sivrice'yi köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.
209,914BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et