Büyük tartışma: Diyanet “evet” kampanyası mı yapıyor?

DİTİB, Almanya'da imamlarına yönelik casusluk suçlamalarının ardından şimdi de Anayasa referandumu için kampanya yapmakla suçlandı. DİTİB suçlamaları reddetti.

DİTİB (Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği) imamlarına yönelik “casusluk” suçlamalarıyla bir süredir Türk ve Alman kamuyounu meşgul ederken, şimdi de Türkiye’deki Anayasa referandumu konusunda taraf olmakla suçlandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın önde gelen İslam bilimcilerinden Freiburg Üniversitesi  İslam Teolojisi Anabilim Dalı Başkanı Aldül Hakim Ourghi, Ankara’nın Almanya’daki Türkler üzerinde çeşitli kanallardan nüfuz kurduğunu, bunlardan birinin de DİTİB olduğunu ileri sürdü.

Heilbronner Stimme gazetesine konuşan Ourghi, “Taahhüt ettikleri şekilde siyasi anlamda tarafsız olmadıklarını kesin bir şekilde biliyoruz. DİTİB camilerindeki ‘ithal imamların” anayasa referandumu konusunda ‘evet’ kampanyası yaptıkları bilinen bir sır” diye konuştu.

ALBOĞA: HER PARTİYE AYNI MESAFEDEYİZ

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa ise suçlamaları reddederek, DİTİB’in siyasi boyutunun olmadığını söyledi. Alboğa bu iddialar için DW Türkçe’ye şu açıklamayı yaptı: “DİTİB partiler üstü dini bir cemaattir. Her partiye eşit mesafededir. Bu çizgiden bugüne kadar ayrılmamıştır ve ayrılmayacaktır. Biz bir dini cemaatiz, siyasi boyutumuz yoktur. Alman parlamenterler, Türk parlamenterler zaman zaman camilerimize geldiler, çay, kahve içtiler sohbet ettiler. Ama bu bizim belirlememizle olmadı, bizim DİTİB olarak planlı programlı organize ettiğimiz birşey değil. Kurumumuzda din hizmeti sunan din görevlileri tarafından böyle bir kampanyaya katılan da olmaz. Kurum olarak belli aralıklarla tüm sorumlu kardeşlerimize her siyasi partiye aynı mesafede durma ilkemizi hatırlatıyoruz. Umarım sorumluluk taşıyan herkes bu ilkeyi zedelemez.”

KAYA: İNSANLAR FİKRİNİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Almanya sözcüsü Kazım Kaya ise Heilbronner Stimme gazetesine yaptığı açıklamada Almanya’daki Türklerin baskılar nedeniyle fikrini özgür bir şekilde söylemeye çekinir hale geldiğini belirtti. Kaya, insanların Türkiye’ye gittiklerinde kendilerinin ya da orada yaşayan ailelerinin tutuklanmaya varan sonuçlarla karşılacağından korktuklarını söyleyerek, bu koşullar altında özgür bir seçim mücadelesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Referandumda yurt dışında oy kullanacak seçmenler için sandıklar 27 Mart’ta açılacak.

Almanya’da DİTİB bir süredir casusluk iddialarıyla gündeme geliyor. DİTİB’e bağlı bazı imamlar Gülen yapılanması hakkında camilere gelen cemaat üyeleri ya da yaşadıkları bölgelerdeki Gülen sempatizanları hakkında Ankara’ya bilgi notları göndermekle suçlanıyor. Listelerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın emriyle Köln, Düsseldorf ve Münih başkonsoloslukları bölgesinde DİTİB imamları tarafından hazırlandığı ve Ankara’ya iletildiği öne sürülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, DİTİB imamlarına yönelik Ankara’dan herhangi bir talimatın söz konusu olamayacağını belirtmiş, DİTİB de Ankara’dan talimat gelmediğini, bazı imamların ‘hatalı davranarak’ diplomatik temsilciliklere gönderilen talimattan kendilerine görev çıkardıklarını açıklamıştı.

 

En çok okunan haberler

Kanlı pazarın planlayıcısı Mehmet Şevki Eygi öldü

Kanlı Pazar’ın planlayıcılarından, Özel Harp Dairesi'nin 'komünizmle mücadele'de görevlendirdiği gerici yazar Mehmet Şevki Eygi 86 yaşında öldü.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Fatih Portakal’dan Ekrem İmamoğlu’na çılgın öneri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde istifa etmeyen yöneticiler için Fatih Portakal Twitter hesabından öneride bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu belediyeden istifa ettiklerini söyleyen kişilerin hala belediye iştiraklerinde çalışmaya devam etmesiyle ilgili açıklama yapmıştı.

AKP, İstiklal Caddesi’nin adını Mursi Caddesi olarak değiştirdi!

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun temellerinin atıldığı 4 Eylül Kongresinin yapıldığı Sivas’ta, AKP’li Belediye İstiklal Caddesi’nin adını “Şehit Muhammed Mursi Caddesi” olarak değiştirdi.

Binali Yıldırım’dan Soylu’ya: Bu ne maskaralık Süleyman Bey

AKP'nin iki önemli ismi arasında geçen diyalog ortaya çıktı.

AKP’nin İstanbul hezimeti sonrası Erdoğan ve İmamoğlu ilk kez aynı karede!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran İBB seçimleri sonrası Erdoğan ile ilk defa aynı karede yer aldı.

Tüm Türkiye’de 90 bin camide eş zamanlı sela okunacak

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında 90 bin caminin tümünde eş zamanlı olarak selalar okunacak.

Ali Türkşen Nedim Şener’i yerin dibine soktu: Böyle döneceğini bilseydi, uzun abin kıyamazdı sana, anladın sen onu

15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümünde şarkıcı Gökhan Özoğuz bir noktaya dikkat çekti. Özoğuz, 15 Temmuz için hazırlanan bazı afişlere tepki gösterdiği paylaşımında “Bu çizimlerinden nefret ediyorum. Çok yanlış. Olayı sanki bütün Türk askeri yapmış gibi hissettiriyor. Türk askeri olgunun itibarını zedeler mi diye düşünmeden konması korkunç. Bu ülkeyi canı pahasına koruyan Türk askeridir. Bunlar derhal yasaklansın” ifadesini kullandı.

Tepki çeken sözler: ‘Atatürk zeki değildi bilgisayar kullanamıyordu’

Uzatılan mikrofona "Şimdi 5 yaşındaki çocuk bile Atatürk'ten zeki, bilgisayar kullanıyor'' şeklinde karşılık vererek muhabire ''Atatürk bilgisayar kullanabiliyor muydu?'' diyen vatandaş olay oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fitch terbiyesizlik yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin notunu BB-'ye indiren Fitch Ratings’in “terbiyesizlik yaptığını” söyledi.

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AKP’nin kendini toparlaması çok zor çünkü felç oldu

KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Ali Babacan'ın AKP'den "aklen ve kalben ayrışma yaşayarak" ve "yeni bir çalışma başlatmak" üzere istifasının ardından yaşanması muhtemel siyasi...

15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü dolayısıyla, toplanan bağışların akıbeti bir kez daha gündem konusu oldu. Darbe girişimini engellemeye çalışırken katledilenler ve yaralananlar için toplanan bağışlar, vakıf süreci tamamlanmadığı gerekçesiyle bir türlü ailelere aktarılmadı.

S 400’ler tek başına Türkiye’nin hava savunması ihtiyacını karşılayabilir mi? 

Rusya’dan satın alınan S-400 füze sisteminin Türkiye’ye intikali tamamlanmak üzere. Ülke genelinde S-400’lerin alınması konusunda bir mutabakat gözleniyor ama gözler yine de ABD ve NATO’nun atacağı adımlarda. Ana muhalefet sözcüsü Faik Öztrak "askeri kuvvetler ihtiyaç duyduğu için bu satın alma gerçekleştiyse eleştirimiz olmaz" diyerek tavırlarını net şekilde belirtti.