Büyük tartışma: Diyanet “evet” kampanyası mı yapıyor?

DİTİB, Almanya'da imamlarına yönelik casusluk suçlamalarının ardından şimdi de Anayasa referandumu için kampanya yapmakla suçlandı. DİTİB suçlamaları reddetti.

DİTİB (Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği) imamlarına yönelik “casusluk” suçlamalarıyla bir süredir Türk ve Alman kamuyounu meşgul ederken, şimdi de Türkiye’deki Anayasa referandumu konusunda taraf olmakla suçlandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın önde gelen İslam bilimcilerinden Freiburg Üniversitesi  İslam Teolojisi Anabilim Dalı Başkanı Aldül Hakim Ourghi, Ankara’nın Almanya’daki Türkler üzerinde çeşitli kanallardan nüfuz kurduğunu, bunlardan birinin de DİTİB olduğunu ileri sürdü.

Heilbronner Stimme gazetesine konuşan Ourghi, “Taahhüt ettikleri şekilde siyasi anlamda tarafsız olmadıklarını kesin bir şekilde biliyoruz. DİTİB camilerindeki ‘ithal imamların” anayasa referandumu konusunda ‘evet’ kampanyası yaptıkları bilinen bir sır” diye konuştu.

ALBOĞA: HER PARTİYE AYNI MESAFEDEYİZ

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa ise suçlamaları reddederek, DİTİB’in siyasi boyutunun olmadığını söyledi. Alboğa bu iddialar için DW Türkçe’ye şu açıklamayı yaptı: “DİTİB partiler üstü dini bir cemaattir. Her partiye eşit mesafededir. Bu çizgiden bugüne kadar ayrılmamıştır ve ayrılmayacaktır. Biz bir dini cemaatiz, siyasi boyutumuz yoktur. Alman parlamenterler, Türk parlamenterler zaman zaman camilerimize geldiler, çay, kahve içtiler sohbet ettiler. Ama bu bizim belirlememizle olmadı, bizim DİTİB olarak planlı programlı organize ettiğimiz birşey değil. Kurumumuzda din hizmeti sunan din görevlileri tarafından böyle bir kampanyaya katılan da olmaz. Kurum olarak belli aralıklarla tüm sorumlu kardeşlerimize her siyasi partiye aynı mesafede durma ilkemizi hatırlatıyoruz. Umarım sorumluluk taşıyan herkes bu ilkeyi zedelemez.”

KAYA: İNSANLAR FİKRİNİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Almanya sözcüsü Kazım Kaya ise Heilbronner Stimme gazetesine yaptığı açıklamada Almanya’daki Türklerin baskılar nedeniyle fikrini özgür bir şekilde söylemeye çekinir hale geldiğini belirtti. Kaya, insanların Türkiye’ye gittiklerinde kendilerinin ya da orada yaşayan ailelerinin tutuklanmaya varan sonuçlarla karşılacağından korktuklarını söyleyerek, bu koşullar altında özgür bir seçim mücadelesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Referandumda yurt dışında oy kullanacak seçmenler için sandıklar 27 Mart’ta açılacak.

Almanya’da DİTİB bir süredir casusluk iddialarıyla gündeme geliyor. DİTİB’e bağlı bazı imamlar Gülen yapılanması hakkında camilere gelen cemaat üyeleri ya da yaşadıkları bölgelerdeki Gülen sempatizanları hakkında Ankara’ya bilgi notları göndermekle suçlanıyor. Listelerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın emriyle Köln, Düsseldorf ve Münih başkonsoloslukları bölgesinde DİTİB imamları tarafından hazırlandığı ve Ankara’ya iletildiği öne sürülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, DİTİB imamlarına yönelik Ankara’dan herhangi bir talimatın söz konusu olamayacağını belirtmiş, DİTİB de Ankara’dan talimat gelmediğini, bazı imamların ‘hatalı davranarak’ diplomatik temsilciliklere gönderilen talimattan kendilerine görev çıkardıklarını açıklamıştı.

 

En çok okunan haberler

Ateşkes kararı sonrası Nevşin Mengü’den kritik soru: Sınırın bu tarafında mı ‘milli orduculuk’ yapacaklar?

ABD - Türkiye arasında gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından alınan Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi kararının ardından Nevşin Mengü'den ÖSO sorusu geldi.

CHP’li Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba’dan ‘ateşkes’ yorumu: Erdoğan’ın mal varlığının araştırılması yetti

ABD ile Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durdurulması konusunda yapılan anlaşmanın ardından CHP Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Tuncay Özkan'dan Erdoğan'a yönelik eleştiriler geldi.

İnanılmaz ifadeler… İşte Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen küstah mektup!

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yönelik operasyonu sürerken Amerikan medyasında çok çarpıcı bir mektup ortaya atıldı. 

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Trump’ın küstah mektubuna tepki yağdı: Türkiye Cumhuriyeti hiç bir dönemde bu kadar aşağılanmamıştı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Barış Pınarı Harekatı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup sızdırıldı. 

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İsmail Saymaz: Ecevit’e hakaret yağdıranlar, Trump’ın mektubu için gıkını çıkarmıyor

İşte Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB’nin elenme bahanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İBB iştiraklerinin Haydarpaşa- Sirkeci ihalesinden elenme nedenini açıkladı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB iştirakleri elendi! Ekrem İmamoğlu’ndan çok sert açıklama

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li siyasetçi kızını Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı: Lezbiyen olmasından korkuyorum

Aydın Binboğa, kızını Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kaydını “lezbiyen olmasından korktuğu için” dondurduğunu açıkladı.

Sabah gazetesinde flaş ayrılık!

Hükümete yakın Sabah Gazetesi’nde oldukça dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Erdoğan’dan Beşşar Esad açıklaması: Ailecek görüşecek kadar yakındık…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. "Ailecek görüşecek kadar yakındık" diyen Erdoğan, Beşşar Esad'a "ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulunduğunu" ifade etti. Erdoğan Esad'ın bu tavsiyelerimize uymak yerine "halkının üzerindeki baskıyı artırma yoluna gittiğini" açıkladı.