‘Bunun adı para basmak’: Reuters, Merkez’den bütçeye 40 milyar lira aktarılacağını yazdı

Döviz kurundaki baskılama karşısında Merkez Bankası'nın adımları tartışma yaratıyor.

Doları düşürmek için döviz rezervlerini harcayan Merkez’in, bu kez de bütçeye 40 milyar TL destek paketi hazırladığı iddia edildi.

Reuters’ta Orhan Coşkun imzasıyla yayımlanan haber, üç üst düzey ekonomi kaynağına dayandırılıyor.

Merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığı belirtilen haberde, “2018 sonu itibariyle ihtiyat akçesinde toplam 27.5 milyar lira bulunuyor. Ancak yılbaşından bugüne kadar ihtiyat akçesi kalemine giren tutar da eklenince TCMB’nin 40 milyar lira düzeyinde bir ihtiyat akçesi oluyor. Yapılan değerlendirmelerde bunun 2019 merkezi yönetim bütçesine aktarılmasının uygun olacağı öngörüldü. Bu adımla bütçenin daha iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi planlanıyor” dendiği kaydediliyor.

İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık kârdan ayrılan para niteliği taşıyor; 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27.6 milyar TL olarak yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl ilk çeyrekte 20.4 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 36.2 milyar TL açık verdi. Yine geçen yıl ilk çeyrekte 1.9 milyar TL faiz dışı fazla verilirken bu yıl aynı dönemde 2.8 milyar TL faiz dışı açık verildi.

Merkezi yönetim bütçesinde açığın bu yıl 80.6 milyar lira olması, 36.7 milyar lira faiz dışı fazla verilmesi hedefleniyor.

Merkez Bankası’nın yaklaşık 40 milyar liranın biraz altında bir miktarda temettü ödemesi de bu yıl bütçeye aktarılmıştı.

Reuters’a konuşan bir başka kaynak ise, “Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi” diyor.

Aynı kaynak, “İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor” diye de ekliyor.

Söz konusu planı değerlendiren ekonomistlerden kaygı mesajları geliyor.

Mahfi Eğilmez, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Reuters’in, TCMB’nin ihtiyat akçelerinin bütçeye devredileceği yolundaki haberi umarım doğru değildir. Bu para basmak demektir. Kısa vadeli avans uygulaması çok daha namuslu bir uygulamaydı” diye yazdı.

Uğur Gürses de benzer bir yorum yaparak, “Merkez Bankası’nın yıllık karı üzerinden ayrılan 46 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması girişimi varmış; bu para basmaktan farklı değil. Getireceği sonuç da enflasyon ve kur artışına yakıt olmak” ifadesini kullandı.

Gürses, paylaşımının devamında İstanbul seçimine gönderme yaparak, “Merkez Bankası’na el atıp para bastırıp seçim kazanan bir iktidar görmedim” yorumunu yaptı

Son Haberler