Bülent Arınç’ın Erdoğan’ı kurtarmak için devreye soktuğu B planı ne?

Yerel seçim sonrası krize giren AKP iktidarının güç kaybına karşı alacağı önlemler Ankara'nın yeni gündemi. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ve eski küskün isimlerin bir araya geldiği Yüksek İstişare Kurulu da iktidarın güç kaybetmemesine yönelik adımlarını atmaya başladı. 

Yerel seçim sonrası krize giren AKP iktidarının güç kaybına karşı alacağı önlemler Ankara’nın yeni gündemi. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ve eski küskün isimlerin bir araya geldiği Yüksek İstişare Kurulu da iktidarın güç kaybetmemesine yönelik adımlarını atmaya başladı.

ANKARA’DA SÜRPRİZ GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç geçtiğimiz hafta başında Meclis’te grubu bulunan bir partinin lideriyle bir araya geldi. 31 Mart seçim sonuçlarının ardından gündeme gelen Türkiye İttifakı önerisini görüştüğü parti liderine aktaran Arınç, hayır yanıtını aldı.
31 Mart’tan sonra gündeme gelen ittifak İstanbul’da yerel seçimlerin tekrarlanması ve MHP lideri Bahçeli’nin itirazı nedeniyle rafa kaldırılmıştı.
Ancak 23 Haziran’da AKP’nin İstanbul’da aldığı büyük yenilgi bu ihtimali tekrar konuşulur hale getirdi. Seçimde büyük yara alan iktidar partisinin eski ağır topları Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu yeni parti kurmak için düğmeye bastı.
İSTİŞARE KURULU NEDEN KURULDU? 
Ankara’da siyasilerin yorumlarına göre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu bu isimlerin yeni parti kurmasını engellemek için kurulmuştu.
Ancak son gelişmeler hem Ahmet Davutoğlu’nun hem de Ali Babacan’ın iki ayrı koldan parti kurma çalışmalarını hızlandırmasına neden oldu. Bu girişimlerin önüne geçemeyen Yüksek İstişare Kurulu hem siyasetteki gergin havayı yumuşatmak hem de iktidar partisindeki kan kaybını engelleyebilmek için Türkiye İttifakı adımını atmaya başladı.
AKŞENER “HAYIR” DEDİ
Halkweb’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Bülent Arınç’ın Türkiye İttifakı önerisi için ilk adresi İYİ Parti lideri Meral Akşener oldu. İkili arasındaki görüşmede Akşener’in öneriye sıcak bakmadığı bilgisi edinildi.
Bülent Arınç’ın bir sonraki adresi ise ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi olacak. İddiaya göre Arınç, CHP’den randevu talebinde bulundu, CHP’nin talebi kabul etmesi ancak Türkiye İttifakı’nı reddetmesi bekleniyor.
AMAÇ CHP’Yİ BÖLMEK Mİ?  
Bülent Arınç bu adımları atarken Ankara’da kulaktan kulağa yeni bir senaryo yayılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nden beklenen “hayır” cevabı sonrası B planı devreye sokulacak.
CHP içindeki ulusalcı kanadın Türkiye İttifakı’na sıcak baktığı ve parti genel merkezini bunun için zorladığı iddiası kulislerde konuşuluyor. Eğer ittifak kabul edilmezse bu ekibin istifa edip yeni bir parti kuracağı bile söyleniyor.
Ankara Kulisi

Acı haber gece yarısı geldi… İdlib’te iki şehit daha!

Piyade Uzman Çavuş Soner Enes Baykuş ve Uzman Onbaşı Şükrü Elibol Suriye'nin İdlib bölgesinde düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetti.

“Kılıçdaroğlu HDP’yi istedi belgesi var” deyince canlı yayına bağlanan Bülent Tezcan gerçeği açıkladı, Perinçek’in gıkı çıkmadı!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi ile ittifak görüşmeleri yaptıklarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ittifakta HDP olmazsa olmaz' dediğini öne sürdü. Perinçek iddiası için "elimde belgesi var" dedi ancak yine gösteremedi. Vatan Partisi ile ittifak görüşmelerini yürüten o dönemki CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise yayına bağlanarak Perinçek'in yalanını deşifre etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gökçek şoku: Beyaz TV de ‘montaj değil’ dedi

AKP’li Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in sahibi olduğu Beyaz TV’de canlı yayında büyük bir “gaf”a imza atıldı.

Sağlık Bakanı Koca: İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı.

Yandaş kalem Erdoğan’dan muhalif haberlere ceza kesmesini istedi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü dönüşü uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, “Türkiye’de özellikle muhalefet kaynaklı en az günde birkaç yalan haber üretiliyor. Bununla mücadelede herhangi bir yasal düzenleme yoluna gidilmesini önerir misiniz?” sorusuyla, Erdoğan’ın muhalif medyanın haberlerine ceza vermesini istedi.
209,108BeğenenlerBeğen
5,032TakipçilerTakip Et