Çarşamba / 5 Ağustos 2020

Bülent Arınç’ın Erdoğan’ı kurtarmak için devreye soktuğu B planı ne?

Yerel seçim sonrası krize giren AKP iktidarının güç kaybına karşı alacağı önlemler Ankara'nın yeni gündemi. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ve eski küskün isimlerin bir araya geldiği Yüksek İstişare Kurulu da iktidarın güç kaybetmemesine yönelik adımlarını atmaya başladı. 

206,521BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et

Yerel seçim sonrası krize giren AKP iktidarının güç kaybına karşı alacağı önlemler Ankara’nın yeni gündemi. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ve eski küskün isimlerin bir araya geldiği Yüksek İstişare Kurulu da iktidarın güç kaybetmemesine yönelik adımlarını atmaya başladı.

ANKARA’DA SÜRPRİZ GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç geçtiğimiz hafta başında Meclis’te grubu bulunan bir partinin lideriyle bir araya geldi. 31 Mart seçim sonuçlarının ardından gündeme gelen Türkiye İttifakı önerisini görüştüğü parti liderine aktaran Arınç, hayır yanıtını aldı.
31 Mart’tan sonra gündeme gelen ittifak İstanbul’da yerel seçimlerin tekrarlanması ve MHP lideri Bahçeli’nin itirazı nedeniyle rafa kaldırılmıştı.
Ancak 23 Haziran’da AKP’nin İstanbul’da aldığı büyük yenilgi bu ihtimali tekrar konuşulur hale getirdi. Seçimde büyük yara alan iktidar partisinin eski ağır topları Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu yeni parti kurmak için düğmeye bastı.
İSTİŞARE KURULU NEDEN KURULDU? 
Ankara’da siyasilerin yorumlarına göre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu bu isimlerin yeni parti kurmasını engellemek için kurulmuştu.
Ancak son gelişmeler hem Ahmet Davutoğlu’nun hem de Ali Babacan’ın iki ayrı koldan parti kurma çalışmalarını hızlandırmasına neden oldu. Bu girişimlerin önüne geçemeyen Yüksek İstişare Kurulu hem siyasetteki gergin havayı yumuşatmak hem de iktidar partisindeki kan kaybını engelleyebilmek için Türkiye İttifakı adımını atmaya başladı.
AKŞENER “HAYIR” DEDİ
Halkweb’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Bülent Arınç’ın Türkiye İttifakı önerisi için ilk adresi İYİ Parti lideri Meral Akşener oldu. İkili arasındaki görüşmede Akşener’in öneriye sıcak bakmadığı bilgisi edinildi.
Bülent Arınç’ın bir sonraki adresi ise ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi olacak. İddiaya göre Arınç, CHP’den randevu talebinde bulundu, CHP’nin talebi kabul etmesi ancak Türkiye İttifakı’nı reddetmesi bekleniyor.
AMAÇ CHP’Yİ BÖLMEK Mİ?  
Bülent Arınç bu adımları atarken Ankara’da kulaktan kulağa yeni bir senaryo yayılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nden beklenen “hayır” cevabı sonrası B planı devreye sokulacak.
CHP içindeki ulusalcı kanadın Türkiye İttifakı’na sıcak baktığı ve parti genel merkezini bunun için zorladığı iddiası kulislerde konuşuluyor. Eğer ittifak kabul edilmezse bu ekibin istifa edip yeni bir parti kuracağı bile söyleniyor.
Ankara Kulisi

Gözler CHP’de: MYK’ya kimler girecek?

37. olağan kurultayın ardından CHP Parti Meclisi (PM) netleşti. Partiyi iktidara taşıması hedeflenen A takımının şekillenmesi ise bayramın araya girmesi nedeniyle gecikti. CHP’de bayram boyunca da MYK için kulisler sürdü.

Ankara Tabip Odası’ndan dikkat çeken koronavirüs verileri: 488 sağlık çalışanı Covid-19 tanısı aldı, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor

Ankara Tabip Odası'nın sahada pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarından elde ettiği verilerle göre; 488 sağlık çalışanı Covid 19 tanısı aldı. ATO analizinde dikkat çekici tespitler yer aldı.

Evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven erkek gözaltına alındı

Bingöl'de evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven Hasan E. isimli erkek, şiddet görüntülerinin sosyal medyada gündem olması üzerine gözaltına alındı.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını bölen sürpriz telefon! Sesi dışarı verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Edirnekapı’da İETT, Yenikapı’da ise İSKİ çalışanlarıyla bayramlaştı. İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı. İSKİ çalışanlarıyla bayramlaşma, Yenikapı Artıma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde; İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, çalışanlarıyla birlikte hazır bulundu.

İşte Muharrem İnce’ye gemileri yaktıran anın karesi

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayının ardından Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'ye yakın medya ve gazeteciler iddiaya ilişkin bilgilerin adresi oldu. 
206,521BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et