Salı / 4 Ağustos 2020

Bu olay Türkiye’de oldu… Polis, “işimi istiyorum” diyen eylemcinin bacağını ısırdı!

Ankara Yüksel Caddesinde “İşimi istiyorum” eylemi yapan Nazan Bozkurt, polis saldırısında bir kadın polis tarafından bacağının ısırıldığını anlattı. Elmacık kemiğini kıran polise takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili de AYM’ye başvurdu.

206,532BeğenenlerBeğen
8,607TakipçilerTakip Et

Yüksel Caddesi’nde “İşimi istiyorum” eyleminde, polis Nazan Bozkurt’un bacağını ısırdı!

Bozkurt bianet’e yaptığı açıklamada olayı şöyle anlattı:

“Dün eylemimizin 1098. Günüydü. Çevik kuvvet polisi daha biz eyleme başlamadan önce video çekimi yapan kişiye saldırdı. Polisin orada bulunma sebebinin bizim güvenliğimizi sağlamak olduğunu söyledik, bunun üzerine bize de saldırdı. Daha eylem başlamadan polis müdahalesi gerçekleşmiş oldu.

Kolumu tutan bir kadın polis koluma tırnaklarını batırdı, ben kendimi savunmaya çalıştım. Beni 3-4 kadın polis birden tutuyordu. Polislerden biri sağ bacağıma doğru eğildi, o sırada acı hissettim, eğildim baktım sağ bacağımın üst tarafını ısırıyordu.

Gözaltı muayenesinde doktora da gösterdim, ilk ısırıldığım anda beyaz bir halka etrafında diş izleri vardı, sabah uyandığımda ortası daha koyu renk olan ve büyüyen bir morluk vardı ısırıldığım yerde.”

Bozkurt ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Kendisine saldıran polislerden şikayetçi olan Bozkurt, dün ayrıca daha önce kendisini darp eden ve hakkında takipsizlik verilen polisle ilgili de Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Çankaya Nüfus Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Nazan Bozkurt, 23 Ocak 2017’de çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimizi istiyoruz” eylemlerine katılan Bozkurt, 8 Haziran 2018’deki gösteride gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınırken polisçe darp edilen ve yumruklanan Bozkurt’un elmacık kemiği kırıldı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi raporunda da elmacık kemiğinin yumruk sonucu kırıldığı belgelendi. Nazan Bozkurt bu raporla birlikte savcılığa polis hakkında şikayette bulundu.

Memur Suçları Savcılığı ise şikayetten yaklaşık bir yıl sonra “Bozkurt’un gözaltına alınmamak için direndiği ve polislere zorluk çıkardığı” yönündeki bilirkişi raporuna dayanarak polis hakkında dava açmamaya karar verdi.

Takipsizlik kararında “polislerin orantılı güç kullandığı” iddia edildi.

Bu karara itirazı da Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilen Bozkurt dün Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. Polis hakkında verilen takipsizlik kararıyla ilgili bireysel başvuruda bulunan Bozkurt ayrıca, takipsizlik kararı veren savcıyı da Hakimler Ve Savcılar Kurulu’na şikayet ettiğini de belirtti.

Nazan Bozkurt, “Yüzümdeki kemiği kırdığı için şikayetçi olduğum Güvenlik Şubeye bağlı polise, Emniyet Müdürlüğünden bana karşı koruma teklif edildiğini öğrendim” dedi.

Nazan Bozkurt, eylemlerine “yasadışı olduğu” gerekçesiyle müdahale edildiğini ancak kendilerine Kabahatler Kanunu çerçevesinde verilen para cezalarının ise kanunsuz sayılarak iptal edildiğini anlattı:

“Bugün elime ulaşan tebligatta eylem günü kesilen para cezasına karşı yaptığım itirazın kabul edildiğini gördüm. Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi para cezasının iptaline karar verdi. Para cezalarının hemen hemen hepsi kaldırıldı zaten. Polis bize eylem yasadışı diyor ama mahkemeler biz itiraz ettikçe cezaları iptal ediyor…”

ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİTTİ! 

Bunun yanında bir yıl önceki eyleminde polisin yumruklu saldırısına uğradıktan sonra göz kemiği kırılan Nazan Bozkurt ameliyat olmuştu. Darp nedeniyle saldırgan polis hakkında suç duyurusunda bulunan Bozkurt’un başvurusunu savcılık reddetmişti. Nazan Bozkurt Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Başvuruyu bir diğer Yüksel direnişçisi Acun Karadağ sosyal medya hesabından böyle duyurdu:

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gözler CHP’de: MYK’ya kimler girecek?

37. olağan kurultayın ardından CHP Parti Meclisi (PM) netleşti. Partiyi iktidara taşıması hedeflenen A takımının şekillenmesi ise bayramın araya girmesi nedeniyle gecikti. CHP’de bayram boyunca da MYK için kulisler sürdü.

Ankara Tabip Odası’ndan dikkat çeken koronavirüs verileri: 488 sağlık çalışanı Covid-19 tanısı aldı, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor

Ankara Tabip Odası'nın sahada pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarından elde ettiği verilerle göre; 488 sağlık çalışanı Covid 19 tanısı aldı. ATO analizinde dikkat çekici tespitler yer aldı.

Evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven erkek gözaltına alındı

Bingöl'de evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven Hasan E. isimli erkek, şiddet görüntülerinin sosyal medyada gündem olması üzerine gözaltına alındı.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını bölen sürpriz telefon! Sesi dışarı verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Edirnekapı’da İETT, Yenikapı’da ise İSKİ çalışanlarıyla bayramlaştı. İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı. İSKİ çalışanlarıyla bayramlaşma, Yenikapı Artıma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde; İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, çalışanlarıyla birlikte hazır bulundu.

İşte Muharrem İnce’ye gemileri yaktıran anın karesi

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayının ardından Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'ye yakın medya ve gazeteciler iddiaya ilişkin bilgilerin adresi oldu. 
206,532BeğenenlerBeğen
8,607TakipçilerTakip Et