Boykot sonrası Efes’in patronundan yeni açıklama

Bira üretimiyle ilgili sözleri tartışma yaratan ve tüketicilerin boykot başlatmasına neden olan Anadolu Efes'in patronu Tuncay Özilhan'dan yeni açıklama geldi.

Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın evde bira üretimiyle ilgili dün yaptığı açıklamalar tepki çekti. Tüketiciler sosyal medya üzerinden boykot çağrısı yaptı. Boykot çağrısının büyümesinin ardından Özilhan’dan yeni açıklama geldi.

Özilhan bugün yaptığı yazılı açıklamada, evde bira üretimine karşı çıkmadığını, kastının insan sağlığını tehdit eden merdiven altı kaçak içki üretimi olduğunu iddia etti.

Özilhan açıklaması şöyle;

“Frankfurt Paperworld Fuarı’nda basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında konu alkollü içeceklerdeki vergilerin yüksekliğinden açıldı, ben de vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu.

Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz.

Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi, alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarım.”

Son Haberler