Bolivya’daki darbenin lideri Camacho’nun kirli sicili

Bolivya'da Evo Morales'i hedef alan ABD destekli darbenin lideri olan Luis Fernando Camacho, aşırı dinci patron kimliğiyle biliniyor. Darbenin başındaki isim olan Camacho'nun adı 'Panama Belgeleri' skandalına da karışmıştı.

Bolivya’da Evo Morales’i hedef alan ABD destekli darbenin lideri olan Luis Fernando Camacho, aşırı dinci patron kimliğiyle biliniyor. Darbenin başındaki isim olan Camacho’nun adı ‘Panama Belgeleri’ skandalına da karışmıştı.

Morales’e yönelik darbe sonrası hemen Başkanlık Sarayı’na giren Camacho’nun ‘ritüeli’
Darbenin siyasi önderi konumunda Luis Fernando Camacho, “kör parmağım gözüne” dedirtecek kadar darbenin arkasında hangi sınıf ve odakların olduğunu ortaya koyan bir isim. Camacho, Bolivya’nın zengin bölgesi Santa Cruz’un Yurttaş Komitesi Başkanı. Santa Cruz, Bolivya burjuvazisinin ve sağın kalesi. Daha önce Bolivya’yı iç savaşın eşiğine getiren Morales karşıtı ayaklanmaların tümü bu bölgeden çıkmıştı.

‘BABASININ FABRİKASI’ KAMULAŞTIRILMIŞTI

Evo Morales’in 2006’da iktidara geldiğinde başlattığı Değişim Süreci’nin en kritik ayaklarından biri, ülkenin stratejik hidrokarbon sektöründeki şirketlerin kamulaştırılmasıydı. Kamulaştırılan şirketlerden biri, doğalgaz dağıtım şirketi Sergas, Camacho’nun babası José Luis Camacho’ya aitti. Yani Camacho, bizzat kendi servetini de kurtarmaya çalışıyor, zira kamulaştırma kararının ardından devlete karşı açtıkları milyonlarca dolarlık tazminatı davası hâlâ sürüyor. Üstelik yalnızca babasının servetini değil: Aynı dönem kamulaştırılan, doğalgaz altyapısı şirketi Socre amcasına, doğalgaz sanayisi kısmına bakan şirket Controgas kuzenine aitti.

Uzmanlar anlattı: Yaşanan Amerikancı bir darbedir

Camacho halihazırda Grupo Empresarial Nacional Vida isimli holdingin patronu. Bu holdinge bağlı şirketlerin bir kısmı, “Panama Belgeleri” skandalında adı geçen şirketler. Yani Camacho, kârının bir kısmını Bolivya halkının bütçesine aktarmaktan kaçmak için offshore hesaplar üzerinden servetini gizliyordu.

40 yaşındaki Camacho, aynı zamanda avukat ve aşırı dinci. Tıpkı Brezilya’da iktidara getirilmiş olan faşist siyasetçi Jair Bolsonaro gibi Camacho da Katolik, fakat ABD merkezli Evanjelist akımlarla da yakın ilişki içerisinde.

Yiğit Günay-soL

Not: Yazı soL Portal’dan Halkweb okurları için alıntılanmıştır

Morales: Polis sivillere karşı gerçek mermi kullanıyor

KaynaksoL

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,481BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et