Pazartesi / 6 Temmuz 2020

Bolivya’daki darbenin lideri Camacho’nun kirli sicili

Bolivya'da Evo Morales'i hedef alan ABD destekli darbenin lideri olan Luis Fernando Camacho, aşırı dinci patron kimliğiyle biliniyor. Darbenin başındaki isim olan Camacho'nun adı 'Panama Belgeleri' skandalına da karışmıştı.

207,012BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Bolivya’da Evo Morales’i hedef alan ABD destekli darbenin lideri olan Luis Fernando Camacho, aşırı dinci patron kimliğiyle biliniyor. Darbenin başındaki isim olan Camacho’nun adı ‘Panama Belgeleri’ skandalına da karışmıştı.

Morales’e yönelik darbe sonrası hemen Başkanlık Sarayı’na giren Camacho’nun ‘ritüeli’
Darbenin siyasi önderi konumunda Luis Fernando Camacho, “kör parmağım gözüne” dedirtecek kadar darbenin arkasında hangi sınıf ve odakların olduğunu ortaya koyan bir isim. Camacho, Bolivya’nın zengin bölgesi Santa Cruz’un Yurttaş Komitesi Başkanı. Santa Cruz, Bolivya burjuvazisinin ve sağın kalesi. Daha önce Bolivya’yı iç savaşın eşiğine getiren Morales karşıtı ayaklanmaların tümü bu bölgeden çıkmıştı.

‘BABASININ FABRİKASI’ KAMULAŞTIRILMIŞTI

Evo Morales’in 2006’da iktidara geldiğinde başlattığı Değişim Süreci’nin en kritik ayaklarından biri, ülkenin stratejik hidrokarbon sektöründeki şirketlerin kamulaştırılmasıydı. Kamulaştırılan şirketlerden biri, doğalgaz dağıtım şirketi Sergas, Camacho’nun babası José Luis Camacho’ya aitti. Yani Camacho, bizzat kendi servetini de kurtarmaya çalışıyor, zira kamulaştırma kararının ardından devlete karşı açtıkları milyonlarca dolarlık tazminatı davası hâlâ sürüyor. Üstelik yalnızca babasının servetini değil: Aynı dönem kamulaştırılan, doğalgaz altyapısı şirketi Socre amcasına, doğalgaz sanayisi kısmına bakan şirket Controgas kuzenine aitti.

Uzmanlar anlattı: Yaşanan Amerikancı bir darbedir

Camacho halihazırda Grupo Empresarial Nacional Vida isimli holdingin patronu. Bu holdinge bağlı şirketlerin bir kısmı, “Panama Belgeleri” skandalında adı geçen şirketler. Yani Camacho, kârının bir kısmını Bolivya halkının bütçesine aktarmaktan kaçmak için offshore hesaplar üzerinden servetini gizliyordu.

40 yaşındaki Camacho, aynı zamanda avukat ve aşırı dinci. Tıpkı Brezilya’da iktidara getirilmiş olan faşist siyasetçi Jair Bolsonaro gibi Camacho da Katolik, fakat ABD merkezli Evanjelist akımlarla da yakın ilişki içerisinde.

Yiğit Günay-soL

Not: Yazı soL Portal’dan Halkweb okurları için alıntılanmıştır

Morales: Polis sivillere karşı gerçek mermi kullanıyor

KaynaksoL

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Levent Gültekin açıkladı: Erdoğan’a çok yakın isimden “Ülke yıkıma gidiyor engelleyemiyoruz” itirafı

Gazeteci Levent Gültekin, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programına konuk oldu. Programda, Erdoğan'a çok yakın bir kişiyle konuştuğunu belirten Gültekin, birinci halkadaki ismin kendisine "Ülke büyük bir yıkıma gidiyor ve engelleyemiyoruz" dediğini aktardı.

CHP Sözcüsü, CNN’in İlhan Kesici üzerinden İmamoğlu gerilimi yaratma stratejisini üç cümleyle bozdu!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının soru cevap bölümünde CNN Türk muhabiri Öztrak'a İlhan Kesici'nin İBB ve Ekrem İmamoğlu'na yönelik sert eleştirilerini hatırlattı. Öztrak soruya "İBB'yi ve İmamoğlu'nu ilk günde tebrik ettim, şimdi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu’ndan Ahmet Hakan’a çok konuşulacak ‘Erdoğan’ yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı’nın bir gecede aniden görevden alınmasının arkasından Cengiz, Limak ve Kalyon’un kaybettiği ihale çıktı: Yeni Bakan geldi, kaybedilen ihale iptal edildi!

16 Mart’ta yapılan Çukurova Havalimanı ihalesine 2 firma girdi. Bu firmalardan biri olan Cengiz, Limak ve Kalyon’un girişimi ihaleyi kaybetti. 12 gün sonra ulaştırma bakanı görevden alındı, yeni bakan 15 Nisan’da eski ihaleyi iptal etti. Bu hafta yeniden ihaleye çıkılacak

Erdoğan’ın masasında: Sosyal medya düzenlemesi için iki formül

Erdoğan'ın masasında sosyal medya düzenlemesi için iki formül var, ya Fransa modeli ya ABD modeli.
207,012BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et