Çarşamba / 8 Temmuz 2020

Bolivya’da sağcı Anez, kendisini geçici devlet başkanı ilan etti: ‘Bu ülke yerlilere göre değil’

Bolivya'da ABD destekli aşırı sağcı muhalefetin darbesinin ardından Devlet Başkanı Morales'in istifa etmesiyle, Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Anez, kendisini geçici devlet başkanı ilan etti.

206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Bolivya’da ABD destekli aşırı sağcı muhalefetin saldırılarının ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales’in istifa etmesinin ardından, Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez kendisini, ülkeyi 90 gün içinde erken seçime götürecek geçici devlet başkanı ilan etti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nde (ALP) düzenlenen oturumda, oy çokluğunun sağlanamamasına rağmen, Çokuluslu Yasama Meclisi’nin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez kendisini devlet başkanı ilan etti.

Başkent La Paz’da Morales destekçileri sokak eylemlerini sürdürürken, ALP’de düzenlenen oturumda Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisi mensupları katılmadığı için oy çokluğu çıkmadı.

90 GÜN İÇİNDE ERKEN SEÇİM BEKLENİYOR

Anez, ülke yasalarının, devlet başkanı, yardımcısı ve senato başkanının bulunmaması durumunda kendisinin geçici devlet başkanlığı görevini üstlenmesine izin verdiğini ve en kısa sürede genel seçimlere gidileceğini bildirdi. Anez’in, 90 gün içinde yeni devlet başkanını seçmek üzere ülkeyi erken seçime götürmesi bekleniyor.

Mustafa Kemal Erdemol Bolivya’daki Amerikancı darbenin perde arkasını yazdı

DEVLET BAŞKANLIĞI SARAYINA İNCİL’LE GİRDİ

Bu arada, Anez’in devlet başkanlığı sarayına elinde büyük bir İncil ile girmesi ve etrafındakilerin “Devlet Başkanlığı Sarayına İncil geri döndü” sloganı atması dikkati çekti.

ABD, ANEZ’İN BAŞKANLIĞINI HEMEN TANIDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Batı Yarımküre İşleri sorumlusu Michael Kozak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Senato Başkan Yardımcısı Anez, Bolivya’nın geçici başkanlığını üstlendi. En kısa sürede yapılmasını umduğumuz özgür ve adil seçimlere kadar, Anez ve Bolivya’nın diğer yetkilileriyle çalışmak istiyoruz” dedi.

Uzmanlar anlattı: Yaşanan Amerikancı bir darbedir

FIRSATÇI, GERİCİ, IRKÇI…

Öte yandan Anez’in 2013 yılında sosyal medyada yaptığı ırkçı paylaşım gündeme geldi. Anez, Bolivya’daki yerlileri hedef aldığı paylaşımında “Yerlilerin satanik ayinlerinden arındırılmış özgür bir Bolivya düşlüyorum. Bu ülke yerliler için değil. İlla bir yerde yaşayacaklarsa dağa ya da El Chaco ovasına gitsinler” ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerde solcu lider Evo Morales 4’üncü kez devlet başkanlığına seçilirken; Luis Fernando Camacho’nun başında olduğu aşırı sağcılar Bolivya’da darbe yaparak Morales’in istifasını istedi.

Aşırı sağcılar tarafından Morales ve devlet yöneticilerinin evlerine yapılan saldırılar ve aile fertlerinin kaçırılma girişimlerinin ardından, Devlet Başkanı Morales ve Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera görevlerinden istifa etti. Morales’in istifasının ardından, devlet başkanı hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve Morales, Meksika’nın iltica teklifini kabul ederek Meksika’ya gitmek zorunda kaldı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şentop yeniden Meclis Başkanı seçildi

Üçüncü turun sonunda 328 oy alan Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı oldu.

Bakan Varank’ın ‘İstanbul’da su kuyruğu’ diye paylaştığı fotoğraf 2016 yılına ait çıktı

CHP'li Yıldırım Kaya, İstanbul'un Şile ilçesinde çekilen 'su kuyruğu' fotoğrafına tepki gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a seslenen Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek "Film sizin dönemde çekilmiş" dedi.

Ensar Vakfı’na ‘Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’ şoku! Dava sonuçlandı…

Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şube Başkanlığı arasında imzalanan 'Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’nün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Egemen Bağış’ salvosu: Bu sahtekar, rüşvetçi adam…

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunmasına ve “Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımına tepki gösterdi.

Musavvat Dervişoğlu’yla Resul Tosun birbirine girdi: Yav sen ne kadar boş bir adamsın be

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında tartışma çıktı... Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programında AKP'nin çoklu baro teklifi tartışıldı.
206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et