Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan Mısra Sapan: Özellikle yüzümüze vurdular

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlerde gözaltına alınan Mısra Sapan, polislerin özellikle yüzüne vurduğunu belirterek, "Yere düştüğümde tekme ve yumruklarla vurdular. Bu sefer özellikle yüzümüze vurdular" dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve atanmış rektör Naci İnci tarafından hedef gösterilmelerinin ardından iki Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin tutuklanmasını protesto ederken polis müdahalesine uğrayan ve gözaltında şiddet gören Mısra Sapan, o gün yaşananları anlattı.

Gözaltına alınırken sivil polislerin yüzüne diz attığını, yere düştüğünde ise tekme ve yumruklara maruz kaldığını söyleyen Sapan, ters kelepçeyle gözaltına alındığını belirtti.

Zeynep Kuray’a konuşan Sapan, kampüse doğru yürürken önlerini kesen polisler tarafından GBT uygulamasına tabi tutulmak istediklerini söyledi. Sapan, şöyle konuştu:

‘ÖZELLİKLE YÜZÜMÜZE VURDULAR’

“Çevik kuvvet ekiplerini çağırarak etrafımızı sardılar. Hiçbir gerekçe olmadan bizi bu şekilde 5 dakika ablukada beklettiler. Okula doğru gitmek için adım atmamızla birlikte bize sert bir şekilde saldırdılar. Sekiz kişiydik ve hepimizi darp ederek, işkenceyle gözaltına aldılar.

Bana yönelen sivil polisler direkt yüzüme diz attılar. Yere düştüğümde ise tekme ve yumruklarla vurdular. Bu sefer özellikle yüzümüze vurdular. Araçta da bu işkence şiddetlenerek devam etti. Burnu kanayan arkadaşlarımız oldu. Bir kadın arkadaşımızın ise kafasını tutarak aracın camına vurdular. Kapandığımızda ise sırtımıza ve vücudumuza yöneldiler. Zorla ters kelepçe yaptıktan sonra da darp etmeye devam ettiler. Darp sırasında montlarımız da yırtıldı. Kontrol için götürüldüğümüz Bayrampaşa Hastanesi çıkışında da kontrol öncesi çözdükleri kelepçeleri tekrar takmalarına izin vermeyeceğimizi belirtmemiz üzerine bir daha saldırdılar.”

Götürüldükleri Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde susuz ve aç bir biçimde havasız avukat görüşme odasında saatlerce tutulduklarını belirten Sapan, avukatlarının gönderdiği suların dahi kendilerine verilmediğini söyledi.

 

Son Haberler