Cumartesi / 4 Temmuz 2020

Bodrum’da Anadolu uygarlıkları ve Luviler konferansı

Halikarnas Balıkçısı ve Mavi Yolcular'ın açtığı yolda, uzun bir süredir kendi bulgu ve sorularıyla İsviçreli bir bilim insanı yürüyor. Yeterince araştırılmadığı ileri sürülen Batı Anadolu uygarlıkları ve Luviler konusundaki çalışmalarıyla son yıllarda yeni tartışmaları tetikleyen jeoarkeolog ve yazar Dr. Eberhard Zangger'in, yeni bir konferans için Bodrum'a geleceği bildirildi. Toplantı, 5 Ekim'de Bodrum Zai'de gerçekleştirilecek.

207,039BeğenenlerBeğen
7,855TakipçilerTakip Et

Türkçede kısa bir süre önce yayımlanan “Luvi Uygarlığı” başlıklı kitabını da konferans sonrasında konuklar için imzalayacağı belirtilen Dr. Zangger’in, bu alandaki yeni bulgu ve gelişmelerle ilgili bilgi vereceği açıklandı. Daha önce de Küçük Asya’daki Ege uygarlıklarının bugünkü Yunanistan tarafındaki uygarlıklar karşısında M.Ö. 2 ve 3 binli yıllarda daha gelişkin kesimi temsil ettiğine çeşitli kitaplarında dikkat çeken Eberhard Zangger’e göre, Batı Avrupa 19’uncu yüzyıldaki milliyetçi akımlar nedeniyle bu yaklaşımı görünmezleştirmeyi tercih etti.
Ancak eski dönemin artık kapandığını ileri süren ve yerleşik arkeolojiyi ağır biçimde eleştiren Dr. Eberhard Zangger, 1990’lardan beri bu çevrelerdeki söz sahiplerinin tepkisini üzerinde topluyor.

KONU SADECE ANADOLU DEĞİL: LUVİLER

Dr. Zangger, Batı Anadolu ‘daki Luvi uygarlığının “adeta üzerine örten” Batı merkezli bakışların uzun süre tarihe bakışı sakatladığını iddia ediyor ve bölgede yüzlerce hiç girilmemiş kazı alanı bulunduğunu, buraların teknolojinin son olanaklarından yararlanılarak açığa çıkarılması gerektiğini hatırlatıyor. Dr. Zangger’in, Bodrum konferansı çerçevesinde Halikarnas Balıkçısı ile “Mavi Yolcular”ın temel tezlerini, arkeolojideki yeni gelişmelerin ışığında tartışması da bekleniyor. Bu konudaki soruların yol gösterici olacağı sanılıyor.
Geçmişte Atlantis ve Troya üzerine ilginç tezleriyle dikkat ve tepkileri üzerinde toplayan, bu arada modern arkeolojide yeni teknolojinin sağladığı olanaklardan yeterince yararlanılmadığını ileri sürerek de “jeoarkeolojik gündemi” sarsan İsviçreli araştırmacı, halen Zürih merkezli Luvi Araştırmaları Vakfı (www.luwianstudies.org) başkanlığını yürütüyor.

Dr. Eberhard Zangger’in, Bodrum Zai’den sonra Hollanda ve ABD’ye geçerek yine aynı konuda bir dizi konferans vereceği bildirildi.

HAKWEB-BODRUM

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.

İşte Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın olduğu fabrikanın sahibi!

Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasının MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait olduğu ortaya çıktı.
207,039BeğenenlerBeğen
7,855TakipçilerTakip Et