Bodrum’da Anadolu uygarlıkları ve Luviler konferansı

Halikarnas Balıkçısı ve Mavi Yolcular'ın açtığı yolda, uzun bir süredir kendi bulgu ve sorularıyla İsviçreli bir bilim insanı yürüyor. Yeterince araştırılmadığı ileri sürülen Batı Anadolu uygarlıkları ve Luviler konusundaki çalışmalarıyla son yıllarda yeni tartışmaları tetikleyen jeoarkeolog ve yazar Dr. Eberhard Zangger'in, yeni bir konferans için Bodrum'a geleceği bildirildi. Toplantı, 5 Ekim'de Bodrum Zai'de gerçekleştirilecek.

Türkçede kısa bir süre önce yayımlanan “Luvi Uygarlığı” başlıklı kitabını da konferans sonrasında konuklar için imzalayacağı belirtilen Dr. Zangger’in, bu alandaki yeni bulgu ve gelişmelerle ilgili bilgi vereceği açıklandı. Daha önce de Küçük Asya’daki Ege uygarlıklarının bugünkü Yunanistan tarafındaki uygarlıklar karşısında M.Ö. 2 ve 3 binli yıllarda daha gelişkin kesimi temsil ettiğine çeşitli kitaplarında dikkat çeken Eberhard Zangger’e göre, Batı Avrupa 19’uncu yüzyıldaki milliyetçi akımlar nedeniyle bu yaklaşımı görünmezleştirmeyi tercih etti.
Ancak eski dönemin artık kapandığını ileri süren ve yerleşik arkeolojiyi ağır biçimde eleştiren Dr. Eberhard Zangger, 1990’lardan beri bu çevrelerdeki söz sahiplerinin tepkisini üzerinde topluyor.

KONU SADECE ANADOLU DEĞİL: LUVİLER

Dr. Zangger, Batı Anadolu ‘daki Luvi uygarlığının “adeta üzerine örten” Batı merkezli bakışların uzun süre tarihe bakışı sakatladığını iddia ediyor ve bölgede yüzlerce hiç girilmemiş kazı alanı bulunduğunu, buraların teknolojinin son olanaklarından yararlanılarak açığa çıkarılması gerektiğini hatırlatıyor. Dr. Zangger’in, Bodrum konferansı çerçevesinde Halikarnas Balıkçısı ile “Mavi Yolcular”ın temel tezlerini, arkeolojideki yeni gelişmelerin ışığında tartışması da bekleniyor. Bu konudaki soruların yol gösterici olacağı sanılıyor.
Geçmişte Atlantis ve Troya üzerine ilginç tezleriyle dikkat ve tepkileri üzerinde toplayan, bu arada modern arkeolojide yeni teknolojinin sağladığı olanaklardan yeterince yararlanılmadığını ileri sürerek de “jeoarkeolojik gündemi” sarsan İsviçreli araştırmacı, halen Zürih merkezli Luvi Araştırmaları Vakfı (www.luwianstudies.org) başkanlığını yürütüyor.

Dr. Eberhard Zangger’in, Bodrum Zai’den sonra Hollanda ve ABD’ye geçerek yine aynı konuda bir dizi konferans vereceği bildirildi.

HAKWEB-BODRUM

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,480BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et