“Birçok AKP’li siyasetçi Babacan’la bağlantı kurmaya başladı”

Yeni parti hazırlıklarını hızlandıran Babacan'ın, AKP'den ciddi oranda oy koparacağı bekleniyor.

Yine eski başbakan Ahmet Davutoğlu da parti hazırlıkları içinde. AKP’den ihracı sonrası, bu yönde hareketini hızlandırdığı söylenen Davutoğlu’nun geçmiş sicili nedeniyle Babacan’a nazaran çok etkili olmayacağı düşünülüyor.

İktidar cephesinde ise Babacan ve Davutoğlu’na karşı hamle hazırlıkları olduğu kulisleri geliyor.

Amerika’nın Sesi’nden Dorian Jones’ın yazdığına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyu desteğinin zayıflaması ve geçmişteki müttefiklerinin rakip haline gelmesi üzerine partisinin üzerindeki kontrolu sıkılaştırıyor.

Erdoğan’ın, Davutoğlu ve Babacan için ”fitne tüccarları” benzetmesine atıf yapan Jones, “Erdoğan, AKP’yi bölmeyi amaçlayan girişimler olarak nitelendirilen çabaları bertaraf etmek için son birkaç haftadır seçmen tabanının sağlam olduğu kentleri ziyaret ediyor” ifadesini kullanıyor.

Ahmet Davutoğlu ile birlikte partiden ihraç edilen isimlerden Abdullah Başçı, ”Yanlışları söylemeye devam edeceğiz, milletin yanında durmaya devam edeceğiz, konuşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yazıda, Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda yeni bir parti kurması beklenen eski ekonomi bakanı ve başbakan yardımcısı Ali Babacan cephesinden gelen rekabetle de karşı karşıya olduğuna dikkat çekiliyor.

Babacan’ın, Erdoğan’ın geçmişte yakın müttefiki olan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den destek gördüğü hatırlatılan yazıda, eski AKP milletvekili ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Osman Can’ın, ”AKP’li siyasetçilerin durumdan memnun olmadığını ve Ali Babacan’la bağlantı kurmaya başladıklarını duyuyorum” görüşü aktarılıyor.

Şu anda Babacan’la beraber çalıştığı belirtilen Osman Can, Babacan’ın tek umut kaynağı olarak görüldüğünü söylüyor.

Türkiye’nin içte ve dışta çok büyük sorunları olduğunun altını çizen Osman Can, ”Anayasada, hukukta ve yargıda birçok şeyi değiştirmeye ihtiyaç var. Yeni parti, değişimin parçası olmalı” diyor.

Ahmet Davutoğlu’nun ihraç edilmesinden sonra partisinden istifa eden, AKP’nin İstanbul’daki en üst düzey üyelerinden Fatma Yavuz ise, geçen yıl yaklaşık 800 bin kişinin partiden ayrıldığını söyledi.

Yavuz, 400 bin kişinin sadece son birkaç ay içinde partiyi terk ettiğini öne sürdü. Bu iddiaları reddeden parti yetkilileriyse sadece 250 bin üyenin partiden istifa ettiğini kaydediyor.

Dorian Jones, “AKP’nin Mart ayında yapılan yerel seçimlerde İstanbul dahil birçok büyük kenti kaybetmesi, Erdoğan ve partisi için ağır bir darbe sayılıyor. Özellikle İstanbul, yaklaşık çeyrek yüzyıldır Erdoğan’ın kalesi olarak biliniyor” yorumunu yapıyor.

”Birçokları, Erdoğan’ın kutuplaştırıcı siyaset tarzından bıktı” diyen İstanbul Şehir Üniversitesi sosyoloji profesörü Mesut Yeğen, ”Türkiye’de halk, ülkenin kutuplaştırılmaması gerektiğini düşünüyor, kutuplaştırmanın bir siyasi araç olarak kullanıldığını biliyor” görüşünü dile getiriyor.

Eski müttefiklerinin Erdoğan’a rakip olmasının bazı zorlukları da beraberinde getirdiği uyarısında bulunan Yeğen, bunun, bu kişilerin ülke yönetiminde oynadıkları önemli rollerden kaynaklandığı görüşünde.

Yeğen bu konuda, ”Gül, Babacan ve Davutoğlu’nun çok önceden harekete geçmeleri gerektiği şeklinde eleştiriler var” diyor.

Osman Can da Babacan’ın bu tür eleştirilere yanıt vermek zorunda olduğunu kabul ediyor.

Can, ”Ali Babacan ve Abdullah Gül dahil AKP’li eski politikacılar, neden sessiz kaldıklarını kamuoyuna açıklamalı. Psikolojik olarak bu çok önemli çünkü insanların buna ihtiyacı var. Destekçilerinin de buna ihtiyacı var” diyor.

Yazıda, “Siyasi tehdidin giderek büyüdüğünün farkında olan Erdoğan’ın kapsamlı bir kabine değişikliğine gideceği söyleniyor” kulisine yer veriliyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada’nın da görüşüne yer verilen yazıda, ”Erdoğan, yaşanan kötü durumun yardımcılarının, danışmanlarının ve çevresindeki diğer kişilerin kendisini dinlememelerinden kaynaklandığını düşünüyor. Parti içinde geniş kapsamlı itaatsizlik var” dediği aktarılıyor.

Erdoğan’ın eninde sonunda kaybedeceğini söyleyen Atilla Yeşilada, ”Gerek AKP yanlısı gerekse muhalif medyadan gelen yorumların çoğu, Ali Babacan ve Davutoğlu’nun hiçbir şey yapmaları gerekmediği, Erdoğan’ın hatalarının AKP destekçilerini Babacan ve Davutoğlu’na yönelteceği şeklinde. 2020’de erken seçime gidilmesi olasılığını da göz ardı etmiyorum” ifadesini kullanıyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Erdoğan’ı tedirgin edecek iddialar… AKP’de neler oluyor?

AKP milletvekillerinin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere katılıp katılmayaağı merak konusu oldu.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

İktidar çalkalanıyor… Arınç ve Bahçeli kavgası genel merkeze sıçradı!

Türkiye'yi 17 yıldır yöneten iktidar partisi AKP'de çalkantılar bitmek bilmiyor. Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun istifa ederek parti kurma kararı almalarıyla başlayan tartışmalar giderek büyüyor.

Metin Feyzioğlu neyin peşinde?

Tacettin Çolak yazdı...

Öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı’na veriliyor

Selçuk Üniversitesi'nde öğrenime başlayan öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı'yla paylaşıldı.

Yandaş yazardan Arınç’a: ‘AKP’de rahatsızlığa neden oluyor’

Arınç'ın AKP içinde rahatsızlığa sebep olduğunu ifade eden Yeni Akit yazarı, "Arınç ya Saadet’e ya da şu yeni partilerden birine katılsın" dedi.

15 Temmuz’da Erdoğan’ın yanında olan AKP’li yöneticiden istifa açıklaması: Bir aile şirketi…

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan'ın yanında olan isimlerden olan eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Değirmenci, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Cübbeli Ahmet İsmail Saymaz’ı kandırdı

Gazeteci İsmail Saymaz, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü‘nün yandaş Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım‘ın yazısını paylaşmasını tepki gösterdi.

CHP’den Aylin Nazlıaka kararı

CHP Parti Meclisi, Atatürk tablosu tartışması sonrası partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın affedilmesine karar verdi.

Yeni bir AHBAP doğuyor

Haluk Levent'in sosyal yardım çalışması AHBAP Atilla Taş'a ilham oldu. CANLAR adlı bir çalışmayı başlattığını duyuran Atilla Taş sosyal medya hesabından çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu’ndan Süleyman Soylu’ya sert tepki: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin yanına giderek oturan bakanlara tepki gösterdi. "Yetki sahibi olanlar güçsüzlüklerini adeta göstermek için gitmiş oturuyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, "Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Sen acıyı, sorunu çözeceksin. Senin görevin sorunu çözmek" sözlerini kaydetti.