“Birçok AKP’li siyasetçi Babacan’la bağlantı kurmaya başladı”

Yeni parti hazırlıklarını hızlandıran Babacan'ın, AKP'den ciddi oranda oy koparacağı bekleniyor.

Yine eski başbakan Ahmet Davutoğlu da parti hazırlıkları içinde. AKP’den ihracı sonrası, bu yönde hareketini hızlandırdığı söylenen Davutoğlu’nun geçmiş sicili nedeniyle Babacan’a nazaran çok etkili olmayacağı düşünülüyor.

İktidar cephesinde ise Babacan ve Davutoğlu’na karşı hamle hazırlıkları olduğu kulisleri geliyor.

Amerika’nın Sesi’nden Dorian Jones’ın yazdığına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyu desteğinin zayıflaması ve geçmişteki müttefiklerinin rakip haline gelmesi üzerine partisinin üzerindeki kontrolu sıkılaştırıyor.

Erdoğan’ın, Davutoğlu ve Babacan için ”fitne tüccarları” benzetmesine atıf yapan Jones, “Erdoğan, AKP’yi bölmeyi amaçlayan girişimler olarak nitelendirilen çabaları bertaraf etmek için son birkaç haftadır seçmen tabanının sağlam olduğu kentleri ziyaret ediyor” ifadesini kullanıyor.

Ahmet Davutoğlu ile birlikte partiden ihraç edilen isimlerden Abdullah Başçı, ”Yanlışları söylemeye devam edeceğiz, milletin yanında durmaya devam edeceğiz, konuşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yazıda, Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda yeni bir parti kurması beklenen eski ekonomi bakanı ve başbakan yardımcısı Ali Babacan cephesinden gelen rekabetle de karşı karşıya olduğuna dikkat çekiliyor.

Babacan’ın, Erdoğan’ın geçmişte yakın müttefiki olan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den destek gördüğü hatırlatılan yazıda, eski AKP milletvekili ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Osman Can’ın, ”AKP’li siyasetçilerin durumdan memnun olmadığını ve Ali Babacan’la bağlantı kurmaya başladıklarını duyuyorum” görüşü aktarılıyor.

Şu anda Babacan’la beraber çalıştığı belirtilen Osman Can, Babacan’ın tek umut kaynağı olarak görüldüğünü söylüyor.

Türkiye’nin içte ve dışta çok büyük sorunları olduğunun altını çizen Osman Can, ”Anayasada, hukukta ve yargıda birçok şeyi değiştirmeye ihtiyaç var. Yeni parti, değişimin parçası olmalı” diyor.

Ahmet Davutoğlu’nun ihraç edilmesinden sonra partisinden istifa eden, AKP’nin İstanbul’daki en üst düzey üyelerinden Fatma Yavuz ise, geçen yıl yaklaşık 800 bin kişinin partiden ayrıldığını söyledi.

Yavuz, 400 bin kişinin sadece son birkaç ay içinde partiyi terk ettiğini öne sürdü. Bu iddiaları reddeden parti yetkilileriyse sadece 250 bin üyenin partiden istifa ettiğini kaydediyor.

Dorian Jones, “AKP’nin Mart ayında yapılan yerel seçimlerde İstanbul dahil birçok büyük kenti kaybetmesi, Erdoğan ve partisi için ağır bir darbe sayılıyor. Özellikle İstanbul, yaklaşık çeyrek yüzyıldır Erdoğan’ın kalesi olarak biliniyor” yorumunu yapıyor.

”Birçokları, Erdoğan’ın kutuplaştırıcı siyaset tarzından bıktı” diyen İstanbul Şehir Üniversitesi sosyoloji profesörü Mesut Yeğen, ”Türkiye’de halk, ülkenin kutuplaştırılmaması gerektiğini düşünüyor, kutuplaştırmanın bir siyasi araç olarak kullanıldığını biliyor” görüşünü dile getiriyor.

Eski müttefiklerinin Erdoğan’a rakip olmasının bazı zorlukları da beraberinde getirdiği uyarısında bulunan Yeğen, bunun, bu kişilerin ülke yönetiminde oynadıkları önemli rollerden kaynaklandığı görüşünde.

Yeğen bu konuda, ”Gül, Babacan ve Davutoğlu’nun çok önceden harekete geçmeleri gerektiği şeklinde eleştiriler var” diyor.

Osman Can da Babacan’ın bu tür eleştirilere yanıt vermek zorunda olduğunu kabul ediyor.

Can, ”Ali Babacan ve Abdullah Gül dahil AKP’li eski politikacılar, neden sessiz kaldıklarını kamuoyuna açıklamalı. Psikolojik olarak bu çok önemli çünkü insanların buna ihtiyacı var. Destekçilerinin de buna ihtiyacı var” diyor.

Yazıda, “Siyasi tehdidin giderek büyüdüğünün farkında olan Erdoğan’ın kapsamlı bir kabine değişikliğine gideceği söyleniyor” kulisine yer veriliyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada’nın da görüşüne yer verilen yazıda, ”Erdoğan, yaşanan kötü durumun yardımcılarının, danışmanlarının ve çevresindeki diğer kişilerin kendisini dinlememelerinden kaynaklandığını düşünüyor. Parti içinde geniş kapsamlı itaatsizlik var” dediği aktarılıyor.

Erdoğan’ın eninde sonunda kaybedeceğini söyleyen Atilla Yeşilada, ”Gerek AKP yanlısı gerekse muhalif medyadan gelen yorumların çoğu, Ali Babacan ve Davutoğlu’nun hiçbir şey yapmaları gerekmediği, Erdoğan’ın hatalarının AKP destekçilerini Babacan ve Davutoğlu’na yönelteceği şeklinde. 2020’de erken seçime gidilmesi olasılığını da göz ardı etmiyorum” ifadesini kullanıyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ekrem İmamoğlu’nun 21 yıl önce depremzedelerin yardımına koştuğu görüntüler ortaya çıktı

Ekrem İmamoğlu'nun 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde yardım faaliyetlerine katıldığı görüntüler ortaya çıktı.

Jeoloji profesörü yandaşın maliyet sorusuna cevap verince stüdyo buz kesti

Habertürk'te depremlerle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Cem Yaltırak'ın, "Bu projelerin maliyeti ne kadar?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap stüdyoda sessizliğe neden oldu.

Depremzede çocuk Süleyman Soylu’ya böyle tokat attı

Elazığ'da 31 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede depremzedeleri ziyaret etti. 

Yılmaz Özdil yandaşa peşkeş çekip milleten 10 TL bağış isteyen Kızılay’ı es geçmedi

Yılmaz Özdil, Elazığ depreminde yıkılan ilçeler arasında yer alan Sivrice'yi köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.
209,919BeğenenlerBeğen
4,678TakipçilerTakip Et