Pazartesi / 3 Ağustos 2020

‘Bırakın S-400’leri keleş bile satamazsınız’

ABD'nin S-400'leri Türkiye'den satın alınacağı iddiaları için 'Dünya tarihinde bu kadar saçma bir senato kararı olamaz' diyen General Beyazıt Karataş, 'Bırakın S-400'leri satmayı, keleş bile satamazsınız' dedi.

206,547BeğenenlerBeğen
8,615TakipçilerTakip Et

ABD Senatosu’nun Türkiye’yi ilgilendiren tasarısına bir ek yapıldığı belirtildi. Eklenen madde kamuoyunda “Türkiye ABD’ye, NATO’ya uyumlu olmayan (Rus ya da Çin yapımı) sistem almayacağı garantisi verirse, ABD, Türkiye’den S-400 sistemini satın alabilecek ve Türkiye’ye F-35 konusunda ambargo uygulamayacak” diye yorumlandı. Sosyal medyada konuyla ilgili binlerce yorum yapıldı.

Tasarıya sonradan eklenen S-400 bölümüyle ilgili emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş‘ın görüşlerini aldık.

‘GÖRÜRSEM SÖYLERİM’
“Takipçilerimin sorusuna yanıt vereyim: Görürsem söylerim” diyen Karataş, yorumları komedi olarak niteledi ve böyle bir satışın hem hukuken ve hem de askeri açıdan mümkün olmayacağını belirtti.

Söz konusu ifadeyi “rezalet” olarak niteleyen Karataş, “O zaman ben de F-16l’arı, F-35’leri Ruslara satayım” dedi.

“Tam bir gırgır konusu” diyen Karataş Veryansın Tv‘ye yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya tarihinde bu kadar saçma bir senato kararı olmaz. Çok aptalca. Buna Putin de dünya da bir tarafıyla güler.

Devletler arası savunma sanayi satın almalarında devlet garantisi verilir.

Son kullanıcı belgesi diye bir belge vardır. Bunu imzalarsın. Mal sahibinin onayı olmadan sen silahları üçüncü taraflara satamazsın. Mümkün değil.

O zaman ben bütün F-16’ları alayım Libya’ya götürüp satayım. ABD’den Patriot’ları alalım, Çin’e satalım… Bırakın satmayı, eğitimini bile veremezsin. Açıktan Kaleşnikofları bile satamazsın. Savunma sanayi uzmanlarımızın da bunları çok iyi bilmesi lazım.

‘ŞANTAJCI ABD’YE SİZ NE YAPACAKSINIZ’
“ABD’nin bu yaklaşımına göre şöyle yapalım. Diyelim ki Patriot aldık ve aramızda ilişkiler bozuldu bu sistemi Rusya’ya satıp üzerine para vererek daha iyi olan S-500 almaya karar verdik. Olmadı üzerine bir de F-16 verdik.

S400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması raporun 149. sayfasında diğer tasarılarda olduğu gibi yine yer aldığı gözlenmektedir. Yarın başka bir konuda ABD yine aynı uygulamaya başvuracaktır. Şantajcı elindeki imkanları sonuna kadar kullanacaktır. Siz ne yapacaksınız?”

Kaynak: Veryansıntv

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Muharrem İnce: ‘Çok talep alıyorum’

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, yeni parti kuracağı iddia edilen ve bugüne kadar iddiaları ne doğrulayan ne de yalanlayan Muharrem İnce'nin 2 ayrı anket yaptırdığını...

Erdoğan tartışmaya açmıştı: Yüzde 58,9 parlamenter sistem istiyor

Avrasya Araştırma'nın yaptığı son ankette çarpıcı sonuçlar çıktı. Vatandaşların yüzde 58'i "Parlamenter Sistem'e dönelim" dedi. Genel Başkanların beğeni anketinde ise "Erdoğan'ı beğeniyorum" diyenlerin oranı 37,8'de kaldı. Başkanlık sistemine karşın parlamenter sistemi tercih edenler ise yüzde 58,9.

Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan ve Canan Kaftancıoğlu kavgasında masaya yumruğunu vurdu

Milliyet'ten Şevket Yaman'ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört yardımcısının Parti Meclisi’ne (PM) seçilemediği kurultayla ilgili tartışmaların geride kalmasını istiyor.

Parti kuracağı söylenen İnce: 4-5 ayda birinci oluruz

Yeni parti kurmak için çalışma başlattığı öne sürülen Muharrem İnce'nin yakın çevresine bu girişimiyle ilgili konuştuğu ve "4-5 aylık bir süreçte birinci parti olacak bir hareket yaratılabilir." dediği söyleniyor.

Yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce’den ilk açıklama geldi

Muharrem İnce'nin kendi partisini kuracağı iddiası ile siyaset kulisleri hareketlenmişti. İddiaların üzerine Muharrem İnce'den ilk açıklama geldi.
206,547BeğenenlerBeğen
8,615TakipçilerTakip Et