Cuma / 25 Eylül 2020

‘Bırakın S-400’leri keleş bile satamazsınız’

ABD'nin S-400'leri Türkiye'den satın alınacağı iddiaları için 'Dünya tarihinde bu kadar saçma bir senato kararı olamaz' diyen General Beyazıt Karataş, 'Bırakın S-400'leri satmayı, keleş bile satamazsınız' dedi.

205,664BeğenenlerBeğen
8,586TakipçilerTakip Et

ABD Senatosu’nun Türkiye’yi ilgilendiren tasarısına bir ek yapıldığı belirtildi. Eklenen madde kamuoyunda “Türkiye ABD’ye, NATO’ya uyumlu olmayan (Rus ya da Çin yapımı) sistem almayacağı garantisi verirse, ABD, Türkiye’den S-400 sistemini satın alabilecek ve Türkiye’ye F-35 konusunda ambargo uygulamayacak” diye yorumlandı. Sosyal medyada konuyla ilgili binlerce yorum yapıldı.

Tasarıya sonradan eklenen S-400 bölümüyle ilgili emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş‘ın görüşlerini aldık.

‘GÖRÜRSEM SÖYLERİM’
“Takipçilerimin sorusuna yanıt vereyim: Görürsem söylerim” diyen Karataş, yorumları komedi olarak niteledi ve böyle bir satışın hem hukuken ve hem de askeri açıdan mümkün olmayacağını belirtti.

Söz konusu ifadeyi “rezalet” olarak niteleyen Karataş, “O zaman ben de F-16l’arı, F-35’leri Ruslara satayım” dedi.

“Tam bir gırgır konusu” diyen Karataş Veryansın Tv‘ye yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya tarihinde bu kadar saçma bir senato kararı olmaz. Çok aptalca. Buna Putin de dünya da bir tarafıyla güler.

Devletler arası savunma sanayi satın almalarında devlet garantisi verilir.

Son kullanıcı belgesi diye bir belge vardır. Bunu imzalarsın. Mal sahibinin onayı olmadan sen silahları üçüncü taraflara satamazsın. Mümkün değil.

O zaman ben bütün F-16’ları alayım Libya’ya götürüp satayım. ABD’den Patriot’ları alalım, Çin’e satalım… Bırakın satmayı, eğitimini bile veremezsin. Açıktan Kaleşnikofları bile satamazsın. Savunma sanayi uzmanlarımızın da bunları çok iyi bilmesi lazım.

‘ŞANTAJCI ABD’YE SİZ NE YAPACAKSINIZ’
“ABD’nin bu yaklaşımına göre şöyle yapalım. Diyelim ki Patriot aldık ve aramızda ilişkiler bozuldu bu sistemi Rusya’ya satıp üzerine para vererek daha iyi olan S-500 almaya karar verdik. Olmadı üzerine bir de F-16 verdik.

S400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması raporun 149. sayfasında diğer tasarılarda olduğu gibi yine yer aldığı gözlenmektedir. Yarın başka bir konuda ABD yine aynı uygulamaya başvuracaktır. Şantajcı elindeki imkanları sonuna kadar kullanacaktır. Siz ne yapacaksınız?”

Kaynak: Veryansıntv

En çok okunanlar

Gündem

Ahmet Hakan : Kılıçdaroğlu hasımlarını güldürüyor, dostlarını ise çıldırtıyor…

Böyle bir ortamda dostlarını çıldırtıp hasımlarını güldüren bir ana muhalefet lideriyle uğraşmamak... İktidara yapılabilecek en büyük kıyaktır.

Berat Albayrak, Barış Terkoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, OdaTV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İfadeye çağırılan Cübbeli Ahmet emniyete gitti

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, bazı derneklerin silahlandığı iddiasına ilişkin ifade verdi.

Erkan Mumcu’dan Erdoğan’a ve AKP’ye sert yanıt

Erkan Mumcu, "Benimle bu konular hakkında Türkçesi düzgün, üst üste 3 cümle kurma yetkinliğinde bulunmayan insanların hangi makamda oldukları beni hiç kıskandırmıyor." ifadelerini kullandı.

RTÜK’ten Fox TV’nin dizisine o inceleme

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV'de yayınlanan "Kimsesizler" adlı diziyle alakalı inceleme başlatıldığını duyurdu.