Bir zamanlar Erdoğan’ın her sözünü o yazıyordu: ‘Merkez Bankası Başkanı derhal değiştirilmeli’

Erdoğan'ın bir dönem en yakınında bulunan isimlerden olan Aydın Ünal, ekonomi yönetimini eleştirdi ve danışmanların devre dışı kalmasını, Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesini önerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun yıllar yakınında bulunan eski metin yazarı ve eski AKP Milletvekili Aydın Ünal, sosyal medya hesabından ekonomi yönetimini eleştirdi ve bir dizi öneride bulundu.

Ünal’ın önerileri arasında danışmanların uzaklaştırılması ve Merkez Bankası’na yeni başkan atanması da bulunuyor.

“DANIŞMAN, KURUL VS GİBİ DIŞ AKTÖRLER DERHAL DEVRE DIŞI KALMALI”

Aydın Ünal, şu ifadeleri kullandı:

“Bir FELAKETİN kıyısındayız! Naçizane önerim, şu önlemler derhal alınmalıdır:

1. Danışman, kurul vs gibi dış aktörler derhal devre dışı kalmalı, tüm yetki, inisiyatif, sorumluluk Ekonomi bakanına (geri) verilmelidir. Ekonomiye ilişkin sadece bakan, özgürce açıklama yapmalıdır.

2. Merkez Bankası Başkanı derhal değiştirilmeli, gerektiğinde itiraz edebilecek, cesur, dirayetli, bağımsızlığını her şart altında koruyacak bir isim Merkez Bankası Başkanı atanmalıdır.

“BÖYLE BİR DÖNEMDE SUSAN HERKES SORUMLUDUR “

3. Cumhurbaşkanının ekonomiye ilişkin açıklamaları, Bakan ve yeni Merkez Bankası başkanına danışılarak titizlikle hazırlanmalı, “savaş” gibi kavramlardan uzak, güven veren açıklamalar yapması sağlanmalıdır.

4. Durumun vehameti ortadadır. Böyle bir dönemde susan herkes sorumludur. Bir şeylerin yanlış gittiğini söylemek yetki, makam, söz sahibi herkesin vazifesidir. Doğruya çağırmak, uyarmak için herkes elini taşın altına koymalıdır.”

Son Haberler