Cuma / 25 Eylül 2020

Bir sonraki adım sokakta yürürken sigara yasağı mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel araçlarda da sigaranın yasaklanacağını açıklamasının ardından, özel araçları ile seyahat halinde iken sigara içen çok sayıda sürücüye, polis tarafından ceza kesildiği anlara dair görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

205,661BeğenenlerBeğen
8,589TakipçilerTakip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sigara karşıtlığı, sokakta karşılaştığı hatta oturduğu evin balkonunda sigara içerken gördüğü vatandaşlara müdahale ederek sigaralarına el koyması ya da eleştiri getirmesi görüntüleri nedeniyle hafızalarda tazeliğini koruyor.

2013’te yürürlüğe giren bir yasa ile, özel araç bile olsa sürücülerin araç içinde sigara içmeleri yasaklandı. Yolcular içinse ayrı bir düzenleme gerekiyor.

Verilere göre, Erdoğan’ın çıkışının ardından son bir haftada gerçekleştirilen denetimlerde 150 bin araç durduruldu ve 5 binden fazla araç sürücüsüne ceza kesildi.

Birkaç gün önceki denetimler sırasında, bir sürücünün sigarasına karışan polise yönelik, “size ne” tepkisi dikkat çekmişti.

2009’da kapalı alanlarda sigara içilmesine yasakla başlayan süreç, bugün özel araçların içine kadar genişletilmiş durumda.

Yolcular için yasak getirici düzenlemenin ise 2020’de hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Erdoğan araçlarda yolcuların sigara içmesini de yasaklayan bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söylerken, 2020 itibarıyla yürürlüğe girecek olan düzenlemelerle de sigaraların kapalı dolaplarda satılması ve tek tip paketlere sahip olması uygulamasına geçilecek.

Ancak bu yasaklar vatandaşları da bölmüş durumda. Kimileri yasağı yerinde bulurken kimileri de, “Yakında yolda yürürken de sigara içme yasağı getirecekler” tepkisini gösteriyor.

Ekşisözlük’te bu konudaki tartışmada ise, Yeşilaycı çok sayıda sözlük kullanıcısı, yasağı yerinde bulurken, önemli bir kesim de yasakların özel hayata ciddi bir müdahale olduğu görüşünde.

“Sokakta yürürken sigara içme yasağı” başlıkta, sözlük kullanıcıları görüşlerini dile getirdi.

İşte birbirinden farklı görüşlerden bazıları:

“böyle bir yasak çıkarsa özel araçta sigara yasağı ve poşet yasağını desteklediğim gibi bunu da canı gönülden desteklerim dediğim fikir.

17 yıllık iktidarları boyunca yaptıkları en önemli ve güzel icraat olarak poşet yasasını * görsem de aslında bu tip yasalar çıkararak kendi oy depolarında delik açtıklarının farkındalar mı acaba?

ha gayret , böyle böyle adam olacaksınız, ama oy aldığınız kişileri de küstüreceksiniz bu arada.

x,y,z ulkelerinde bu sekilde yasa olmasi bunun dogru oldugu anlamina gelmez. cikmasi muhtemel son dedikodu yasasi kisinin ozel alanina mudahil olmaktir.. yakinda evde sigara icmende yasak olacak ya da icki icmen yasak olacak. ozgurlugun gittikce kisitlaniyor. ben sigara icmeyen ve hic kullanmayan bir bireyim. ama insanlarin ozgur dusuncesiyle kullandigi maddeye vu sekilde getirilen cezayada karsiyim. sigaraya komple yasak getirsinler o zaman. buyrun er meydani!

kesinlikle olması gerekendir. ışıklarda beklerken, otobüs duraklarında, atmde işlem yaparken bu dallamalar sigara içiyor. saygı duyma eşikleri sıfır, bu insanlara ölene kadar bir şey anlatsan anlamazlar. leş gibi kokuyorsunuz!

kendileri zaten leş gibi kokuyor. ben içiyorum ama parfüm kullanıyorum, dişlerimi fırçalıyorum diyenler de var kokmadıklarını iddia ediyorlar. (bir tanesi diyor ki; ben içiyorum kocam anlamadı sen nasıl koku alıyorsun vs ulan senin kocan malsa ben ne yapayım?)

evden misler gibi çıkmışım dallamanın biri sigara içerek yürüyor, saçımıza siniyor koku. zorunda mıyız ya? kesinlikle yasaklansın, sonuna kadar destekliyorum.

desteklediğim yasak. otobüs duraklarında, metrobüs duraklarında yüzüne pöfüre pöfüre içmiyorlar mı bunlara bulaşmak gerek. bunlara gerçekten linç kültürü uygulamak gerek ki düzgün şekilde sigara içenler yanmasın. yoksa kıyıda köşede içende var, onlara saygılıyım onlar bana saygılı olduğu için. en iyisi sigara içme bölümleri oluşturulması toplu taşıma bekleme alanlarında.

bu sigara madem zararlı bir şey ve her yıl on binlerce insanın ölümüne neden oluyor, tamemen yasaklayın bitsin. uyuşturucu yasak da bu niye yasak değil?

sokakta sigara içmek özgürlüktür diyenlere, yüzüme sigara dumanı üflenmeden yürümek de benim özgürlüğüm değil mi diye sormak isterim.

bu milletin zeka seviyesi niye böyle düşük anlamıyorum. bak arkadaşım homo erektus’a anlatır gibi anlatıyorum. sen bugün bu yasağı desteklersen yarın senin sevdiğin ama başkalarının hoşuna gitmeyen şeriatvari yasaklar gelir feleğin şaşar. sokakta sigara içen adamın sanayi bacalarından daha az etkisi var, hava daha kirli haberin yok.”

En çok okunanlar

Gündem

CHP’li Karaca’dan HDP operasyonuna tepki: Hınçla devlet yönetilmez

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobane eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Koronavirüs ödemelerinde çifte standart: Profesör yüzde 16, imam yüzde 100

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs nedeniyle belirlediği ek ödemelere göre, tabip dışı görev yapan profesörler yüzde 16, din görevlileri yüzde 100 oranında ek ödeme alacak.

İfadeye çağırılan Cübbeli Ahmet emniyete gitti

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, bazı derneklerin silahlandığı iddiasına ilişkin ifade verdi.

Prof. Dr. Celal Şengör’den Marmara Denizi’ndeki depremle ilgili açıklama: Bu kötü bir haber

İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, Marmara Denizi'nde dün gerçekleşen 4.2'lik depremi yorumladı.

Erkan Mumcu’dan Erdoğan’a ve AKP’ye sert yanıt

Erkan Mumcu, "Benimle bu konular hakkında Türkçesi düzgün, üst üste 3 cümle kurma yetkinliğinde bulunmayan insanların hangi makamda oldukları beni hiç kıskandırmıyor." ifadelerini kullandı.