Pazartesi / 13 Temmuz 2020

“Bir elleri yağda, bir elleri balda… Aile boyu malı götürüyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Saray’dakilerin bir ellerinin yağda bir ellerinin balda olduğunu‘ savunarak, “Aile boyu malı götürüyorlar” dedi.

206,910BeğenenlerBeğen
8,634TakipçilerTakip Et

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, ’15 Temmuz şehit ve gazileri için’ toplanan paranın akıbetini defalarca sorduğunu anımsatarak, bu kez de 2017’de, Vodafone Stadyumu’nun kapısındaki saldırıdan sonra toplanan 52 milyonun hesabını sordu.

Saldırıda oğlunu kaybeden bir aileye aylık 121 lira 96 kuruş aylık bağlandığını ‘belgesini’ kürsüde göstererek söyleyen CHP lideri şunları söyledi: “Sizdeki namus kavramı nedir? Bütün annelerden istirham ediyorum. Bu sarayda oturanlara bir ders verin allah aşkına. Bir elleri yağda bir elleri balda. Aile boyu malı götürüyorlar.”

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin Man Adası’na para yolladığına dair iddiası vardı – Erdoğan ve ailesi 694 bin liralık dava açıp kazandığı ancak istinaf tarafından bozmuştu. Erdoğan’ın konuyu yeniden gündeme getirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Söylediğim her belge doğrudur. zaten hiç kimse de yalanlamadı. 1 sterlinlik (7.44 lira) şirket kurdu. 15 milyon dolarlık şirketi nasıl satın aldı? Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın aldığı para 1 milyon 950 bin dolar, eniştesi 2 milyon 500 bin dolar, tamamının banka kayıtlarını açıkladım. ‘Sahtedir’ dendi. Belgelerin tamamı doğru. ‘İspat edersen cumhurbaşkanlığını bırakırım’ dedi. Davayı açtı mahkemenin hakimlerini değiştirdi. Namuslu hakimleri aldı beni mahkum ettirdi ama ben haklıyım tüyü bitmemiş yetimin gözünde de haklıyım. Erdoğan ve ailesinin dümenini ortaya çıkardık. Bu şirket hangi şirket? Türkiye’ye vergi ödememek için kurulan bir şirket. Herkes vergi ödüyor. Erdoğan Ailesi ödemiyor. Sana vergi ödetmeyeni baş tacı ediyorsun da esnafı niye perişan ediyorsun? ben bunun sorunca yine dava açacak biliyorum. Açmazsan namertsin. Hem cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacaksın hem de Türkiye Cumhuriyeti devletine beş kuruş vergi vermeyeceksin. “

CHP lideri, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması nedeniyle konuşmasının başında kürsüyü Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli’ye bıraktı. BM tavsiye kararları hükümete sunulduğunu; bu tavsiye kararların engellilere ilişkin eksiklikleri içerdiğini anlatan İçli, “CHP’nin bu kararları takip etmesini ve sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Aile içinde fert başına düşen gelir yerine engellinin kendi gelirinin esas alınmasını istediklerini de dile getiren İçli, bu yıl hükümetin engelli kamu personeli atamadığına da değindi ve CHP’nin bu konuyu da takip etmesini de istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu da konuşmasında engellilere yer ayırdı ve bütün taleplerin takipçisi olacaklarını ifade etti. 14 bin engelli kadrosunun boş olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, parlamentonun görevini yapıp yasa çıkardığını belirterek şöyle devam etti: “Saray iktidarı neden bu kadroları boş tutuyor? ‘Gelin bize yalvarsın’ diyor. engelli size neden yalvarsın? Sosyal devletin nimetleriniden faydalanmak istiyor. 9 milyona yakın engelli var.“

Bütün engellilere sözü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sizi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı kılmak benim boynumun borcu. Malı götürmek, cebimi dolar doldurmak gibi bir derdim yok. Alın terinden daha değerli bir şey yok” dedi.

Demirören Medya tarafından Hürriyet gazetesinin 45 çalışanının sendikal hak aradıkları için işten çıkarıldığını anımsatan CHP lideri, “Onların hakları, aileleri var. Yağmurdu, kıştı haber peşinde koştular. Haklarını ver. İşten atıyorum. Kıdem tazminatı yok. Niye yok” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu emekçilerin haklarının verilmesini istedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

“En iyi CHP’li benim”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Genel Sekreter atamasının ardından hakkında yapılan eleştirilere 'En iyi CHP'li benim' diye yanıt verdi.

Özgür Özel 15 Temmuz üzerinden CHP’yi hedef alan Erdoğan’a açtı ağzını yumdu gözünü!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'un en büyük destekçisi CHP'dir'' ifadelerinin ardından CHP'li Özgür Özel'den çok sert yanıt geldi. Özel, ''15 Temmuz'daki duruşumuz bellidir, nettir, ertesi gün bizi övenlerin bu cümleleri kurması utanmazlıktır, hadsizliktir!" dedi.

İBB, Heybeliada’daki yangına çok sayıda araç ve helikopterle müdahale etti!

İBB, ekipleri Heybeliada’da çıkan orman yangınına 3 helikopter ve çok sayıda araçla müdahale etti.

Ağızlarındaki bakla yobaz televizyonunda çıktı: “Hilafet geri gelmeli, Merkezi de Ayasofya olabilir”

Akit TV'de 'Pazar Manşeti' programında Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması konuşulduğu sırada konu hilafete geldi. Programın sunucusu Fatin Dağıstanlı, konuğu Musa Biçkioğlu'na "Bunun arkasından bir de hilafetin gelmesi gerekmez mi?" diye sordu.

İBB’nin 565 milyon TL’lik metro kredisine skandal asfalt haczi!

İBB'nin metro projesi için yurt dışından bulduğu ve haczi kabil olmayan krediye, önceki dönemin asfalt şirketi olan Met-Gün İnşaat tarafından haksız şekilde 565 milyon TL'lik haciz uygulandı. Metro parası, eski dönemin asfalt borcuna ödendi.
206,910BeğenenlerBeğen
8,634TakipçilerTakip Et