“Bir elleri yağda, bir elleri balda… Aile boyu malı götürüyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Saray’dakilerin bir ellerinin yağda bir ellerinin balda olduğunu‘ savunarak, “Aile boyu malı götürüyorlar” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, ’15 Temmuz şehit ve gazileri için’ toplanan paranın akıbetini defalarca sorduğunu anımsatarak, bu kez de 2017’de, Vodafone Stadyumu’nun kapısındaki saldırıdan sonra toplanan 52 milyonun hesabını sordu.

Saldırıda oğlunu kaybeden bir aileye aylık 121 lira 96 kuruş aylık bağlandığını ‘belgesini’ kürsüde göstererek söyleyen CHP lideri şunları söyledi: “Sizdeki namus kavramı nedir? Bütün annelerden istirham ediyorum. Bu sarayda oturanlara bir ders verin allah aşkına. Bir elleri yağda bir elleri balda. Aile boyu malı götürüyorlar.”

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin Man Adası’na para yolladığına dair iddiası vardı – Erdoğan ve ailesi 694 bin liralık dava açıp kazandığı ancak istinaf tarafından bozmuştu. Erdoğan’ın konuyu yeniden gündeme getirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Söylediğim her belge doğrudur. zaten hiç kimse de yalanlamadı. 1 sterlinlik (7.44 lira) şirket kurdu. 15 milyon dolarlık şirketi nasıl satın aldı? Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın aldığı para 1 milyon 950 bin dolar, eniştesi 2 milyon 500 bin dolar, tamamının banka kayıtlarını açıkladım. ‘Sahtedir’ dendi. Belgelerin tamamı doğru. ‘İspat edersen cumhurbaşkanlığını bırakırım’ dedi. Davayı açtı mahkemenin hakimlerini değiştirdi. Namuslu hakimleri aldı beni mahkum ettirdi ama ben haklıyım tüyü bitmemiş yetimin gözünde de haklıyım. Erdoğan ve ailesinin dümenini ortaya çıkardık. Bu şirket hangi şirket? Türkiye’ye vergi ödememek için kurulan bir şirket. Herkes vergi ödüyor. Erdoğan Ailesi ödemiyor. Sana vergi ödetmeyeni baş tacı ediyorsun da esnafı niye perişan ediyorsun? ben bunun sorunca yine dava açacak biliyorum. Açmazsan namertsin. Hem cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacaksın hem de Türkiye Cumhuriyeti devletine beş kuruş vergi vermeyeceksin. “

CHP lideri, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması nedeniyle konuşmasının başında kürsüyü Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli’ye bıraktı. BM tavsiye kararları hükümete sunulduğunu; bu tavsiye kararların engellilere ilişkin eksiklikleri içerdiğini anlatan İçli, “CHP’nin bu kararları takip etmesini ve sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Aile içinde fert başına düşen gelir yerine engellinin kendi gelirinin esas alınmasını istediklerini de dile getiren İçli, bu yıl hükümetin engelli kamu personeli atamadığına da değindi ve CHP’nin bu konuyu da takip etmesini de istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu da konuşmasında engellilere yer ayırdı ve bütün taleplerin takipçisi olacaklarını ifade etti. 14 bin engelli kadrosunun boş olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, parlamentonun görevini yapıp yasa çıkardığını belirterek şöyle devam etti: “Saray iktidarı neden bu kadroları boş tutuyor? ‘Gelin bize yalvarsın’ diyor. engelli size neden yalvarsın? Sosyal devletin nimetleriniden faydalanmak istiyor. 9 milyona yakın engelli var.“

Bütün engellilere sözü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sizi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı kılmak benim boynumun borcu. Malı götürmek, cebimi dolar doldurmak gibi bir derdim yok. Alın terinden daha değerli bir şey yok” dedi.

Demirören Medya tarafından Hürriyet gazetesinin 45 çalışanının sendikal hak aradıkları için işten çıkarıldığını anımsatan CHP lideri, “Onların hakları, aileleri var. Yağmurdu, kıştı haber peşinde koştular. Haklarını ver. İşten atıyorum. Kıdem tazminatı yok. Niye yok” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu emekçilerin haklarının verilmesini istedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,496BeğenenlerBeğen
4,597TakipçilerTakip Et