Çarşamba / 5 Ağustos 2020

Berat Albayrak, Erdoğan sonrası liderliğe mi hazırlanıyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın siyaset sahnesinden çekilmesinin ardından yerini alacak isimlere dair, Ankara kulislerinde dolaşan fısıltılarda ismi en fazla ön plana çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak.

206,517BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Genç yaşta kariyer basamaklarını beşer onar tırmanan ve tartışmalı tecrübesine rağmen ekonominin dümenine oturtulan Albayrak’ın Erdoğan’dan ‘sonraki lider’ olma hazırlıkları yürüttüğü iddia ediliyor.

Lafkolik’te yer alan kulis fısıltılarına göre, Albayrak, Erdoğan sonrası liderlik için tanıtım ve reklam yani PR çalışmalarına hız verdi.

Albayrak’ın Erdoğan’ın ‘veliahtı’ olarak lanse edildiği belirtilen kulise göre, Albayrak bu doğrultuda stratejisini belirleyerek harekete geçmiş durumda.

Bu iddiaya gerekçe olarak da Albayrak’ın, ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor’ sloganıyla Türkiye’nin çeşitli illerine giderek, oradaki sermaye temsilcileriyle bir araya gelmesi ve toplantılara katılması gösterildi.

Albayrak, toplantı ve görüşmeleri sosyal medya hesabından, ‘Teşekkürler’ başlığı altında topluyor ve videolu paylaşımlar yapıyor.

Buna göre, Albayrak, her gittiği ille ilgili, paylaştığı videoda; uçaktan inişinden, “sevgi gösterilerine”, selamlaşmasından, katıldığı toplantıya kendini ön plana çıkararak aktarması ise dikkat çekiyor.

Beraz Albayrak kimdir?

  1. Hükümetin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Babasının adı Sadık’tır ve aslen Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir.

Lise eğitimini Fatih Koleji’nde tamamlayan Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

2002 yılında New York’taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Bankacılık ve Finans Bölümü’nden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” teziyle doktora derecesini aldı.

İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (M.B.A) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev aldı.

2002-2006 yılları arasında Çalık Holding’in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörlüğü yaptı.

2006 yılında ABD’den Türkiye’ye dönen Berat Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

2007 yılında Çalık Holding’e Genel Müdür olarak atandı. Berat Albayrak, aynı zamanda grupiçi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde de bankacılık ve finans alanında ders verdi ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’den milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

1 Kasım Genel Seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’te bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumu’nda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 Genel Seçimleri’nin ardından kurulan 66. Hükümet’te Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evli olan Berat Albayrak, üç çocuk babasıdır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gözler CHP’de: MYK’ya kimler girecek?

37. olağan kurultayın ardından CHP Parti Meclisi (PM) netleşti. Partiyi iktidara taşıması hedeflenen A takımının şekillenmesi ise bayramın araya girmesi nedeniyle gecikti. CHP’de bayram boyunca da MYK için kulisler sürdü.

Ankara Tabip Odası’ndan dikkat çeken koronavirüs verileri: 488 sağlık çalışanı Covid-19 tanısı aldı, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor

Ankara Tabip Odası'nın sahada pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarından elde ettiği verilerle göre; 488 sağlık çalışanı Covid 19 tanısı aldı. ATO analizinde dikkat çekici tespitler yer aldı.

Evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven erkek gözaltına alındı

Bingöl'de evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven Hasan E. isimli erkek, şiddet görüntülerinin sosyal medyada gündem olması üzerine gözaltına alındı.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını bölen sürpriz telefon! Sesi dışarı verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Edirnekapı’da İETT, Yenikapı’da ise İSKİ çalışanlarıyla bayramlaştı. İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı. İSKİ çalışanlarıyla bayramlaşma, Yenikapı Artıma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde; İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, çalışanlarıyla birlikte hazır bulundu.

İşte Muharrem İnce’ye gemileri yaktıran anın karesi

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayının ardından Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'ye yakın medya ve gazeteciler iddiaya ilişkin bilgilerin adresi oldu. 
206,517BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et