Berat Albayrak, Erdoğan sonrası liderliğe mi hazırlanıyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın siyaset sahnesinden çekilmesinin ardından yerini alacak isimlere dair, Ankara kulislerinde dolaşan fısıltılarda ismi en fazla ön plana çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak.

Genç yaşta kariyer basamaklarını beşer onar tırmanan ve tartışmalı tecrübesine rağmen ekonominin dümenine oturtulan Albayrak’ın Erdoğan’dan ‘sonraki lider’ olma hazırlıkları yürüttüğü iddia ediliyor.

Lafkolik’te yer alan kulis fısıltılarına göre, Albayrak, Erdoğan sonrası liderlik için tanıtım ve reklam yani PR çalışmalarına hız verdi.

Albayrak’ın Erdoğan’ın ‘veliahtı’ olarak lanse edildiği belirtilen kulise göre, Albayrak bu doğrultuda stratejisini belirleyerek harekete geçmiş durumda.

Bu iddiaya gerekçe olarak da Albayrak’ın, ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor’ sloganıyla Türkiye’nin çeşitli illerine giderek, oradaki sermaye temsilcileriyle bir araya gelmesi ve toplantılara katılması gösterildi.

Albayrak, toplantı ve görüşmeleri sosyal medya hesabından, ‘Teşekkürler’ başlığı altında topluyor ve videolu paylaşımlar yapıyor.

Buna göre, Albayrak, her gittiği ille ilgili, paylaştığı videoda; uçaktan inişinden, “sevgi gösterilerine”, selamlaşmasından, katıldığı toplantıya kendini ön plana çıkararak aktarması ise dikkat çekiyor.

Beraz Albayrak kimdir?

  1. Hükümetin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Babasının adı Sadık’tır ve aslen Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir.

Lise eğitimini Fatih Koleji’nde tamamlayan Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

2002 yılında New York’taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Bankacılık ve Finans Bölümü’nden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” teziyle doktora derecesini aldı.

İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (M.B.A) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev aldı.

2002-2006 yılları arasında Çalık Holding’in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörlüğü yaptı.

2006 yılında ABD’den Türkiye’ye dönen Berat Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

2007 yılında Çalık Holding’e Genel Müdür olarak atandı. Berat Albayrak, aynı zamanda grupiçi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde de bankacılık ve finans alanında ders verdi ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’den milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

1 Kasım Genel Seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’te bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumu’nda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 Genel Seçimleri’nin ardından kurulan 66. Hükümet’te Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evli olan Berat Albayrak, üç çocuk babasıdır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,009BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et