Salı / 19 Ocak 2021

Berat Albayrak, Erdoğan sonrası liderliğe mi hazırlanıyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın siyaset sahnesinden çekilmesinin ardından yerini alacak isimlere dair, Ankara kulislerinde dolaşan fısıltılarda ismi en fazla ön plana çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak.

Genç yaşta kariyer basamaklarını beşer onar tırmanan ve tartışmalı tecrübesine rağmen ekonominin dümenine oturtulan Albayrak’ın Erdoğan’dan ‘sonraki lider’ olma hazırlıkları yürüttüğü iddia ediliyor.

Lafkolik’te yer alan kulis fısıltılarına göre, Albayrak, Erdoğan sonrası liderlik için tanıtım ve reklam yani PR çalışmalarına hız verdi.

Albayrak’ın Erdoğan’ın ‘veliahtı’ olarak lanse edildiği belirtilen kulise göre, Albayrak bu doğrultuda stratejisini belirleyerek harekete geçmiş durumda.

Bu iddiaya gerekçe olarak da Albayrak’ın, ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor’ sloganıyla Türkiye’nin çeşitli illerine giderek, oradaki sermaye temsilcileriyle bir araya gelmesi ve toplantılara katılması gösterildi.

Albayrak, toplantı ve görüşmeleri sosyal medya hesabından, ‘Teşekkürler’ başlığı altında topluyor ve videolu paylaşımlar yapıyor.

Buna göre, Albayrak, her gittiği ille ilgili, paylaştığı videoda; uçaktan inişinden, “sevgi gösterilerine”, selamlaşmasından, katıldığı toplantıya kendini ön plana çıkararak aktarması ise dikkat çekiyor.

Beraz Albayrak kimdir?

  1. Hükümetin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Babasının adı Sadık’tır ve aslen Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir.

Lise eğitimini Fatih Koleji’nde tamamlayan Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

2002 yılında New York’taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Bankacılık ve Finans Bölümü’nden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” teziyle doktora derecesini aldı.

İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (M.B.A) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev aldı.

2002-2006 yılları arasında Çalık Holding’in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörlüğü yaptı.

2006 yılında ABD’den Türkiye’ye dönen Berat Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

2007 yılında Çalık Holding’e Genel Müdür olarak atandı. Berat Albayrak, aynı zamanda grupiçi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde de bankacılık ve finans alanında ders verdi ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’den milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

1 Kasım Genel Seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’te bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumu’nda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 Genel Seçimleri’nin ardından kurulan 66. Hükümet’te Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evli olan Berat Albayrak, üç çocuk babasıdır.

Son Haberler