Bebeğine bez alamayan anne AKP’ye oy versin diye sen varsın Ahmet Hakan!

201,488BeğenenlerBeğen
8,815TakipçilerTakip Et

Aynı mesleği yapmaktan onur duyduğum isimlerden biri olan Yavuz Karakoç, kimi durumları açıklamak için ‘Objektif yavşaklık’ diye bir tabir kullanır.

Bu ifade, suret-i haktan görünüp aslında hakkı çarpıtanları tarif etmek için cuk oturan bir tabir bence.

Ahmet Hakan’ın 2 haziran tarihli yazısını okuyunca, Yavuz abinin o tabiri aklıma geldi hemen.

Ahmet Hakan, son zamanlarda tüm deneyimli mürettebatını kaybederek acemi çımacıları doldurduğu için su alarak batmak üzere olsa da bir zamanlar Türk basınının amiral gemisi denen Hürriyet gazetesini yönetiyor.

Ayrıca aynı gruba ait CNN Türk kanalında da program yapıyor.

Elindeki bunca büyük medya gücüne rağmen, sokaktaki vatandaşın halini ekrana ve sayfalarına taşımadığı gibi, bunu kendi imkanları ile başaran Onur Şahin ve Umut Doğan Yıldız isimli iki genç gazetecinin kurduğu Yurttaş TV isimli YouTube kanalında yayınlanan bir röportajdan yola çıkarak yine Yavuz abimizin ‘objektif yavşaklık’ diye tabir ettiği o mide bulandırıcı oyunu oynuyor.

Önce Ahmet Hakan’ın satırlarını hiç dokunmadan olduğu gibi buraya alalım, sonra da yapılan ‘objektif yavşaklığın’ ne olduğundan bahsedelim.

Ahmet Hakan şöyle demiş yazısında:

***

Bir sokak röportajı var gündemde. Vatandaşın birine mikrofon uzatmışlar.
Vatandaş, hükümetten yakınmış, yakınmış, yakınmış.
“Seçimde hangi partiye oy vereceksin” diye sorulunca da…
“AK Parti’ye” demiş.
Videoyu izleyenler, bu vatandaşa ağır hakaretler ediyorlar.
Cehaletinden falan söz ederek…
Oysa sorun bu vatandaşta değil.
Bir vatandaş, onca yakınmasına rağmen çözümün odağı olarak hâlâ AK Parti’yi görüyorsa…
Diğer alternatiflere zerre güveni yok demektir. Hangi siyasi görüşten olursanız olun…
Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin: Muhalefet partileri, çözüm odağı olduklarına ya da olacaklarına dair güçlü bir işaret veriyorlar mı, vermiyorlar mı?
Bu soruya canı gönülden “evet” diyorsanız… O vatandaşa kızmaya devam edebilirsiniz.

***

Öncelikle izlediğini anlamayan Ahmet Hakan’a bir düzeltme yapalım.

Ahmet Hakan, “Vatandaş, hükümetten yakınmış, yakınmış, yakınmış. “Seçimde hangi partiye oy vereceksin” diye sorulunca da… “AK Parti’ye” demiş.” diyor yazısında.

Bir kere o yurttaşın röportajda hükümetten yakındığı falan yok.

Kendi ekonomik durumundan bahsediyor ve bebeğine açık satılan ucuz bezlerden alabildiğini ancak bunu da taneyle alabildiğini söylüyor.

Ama Ahmet Hakan, bu apaçık gerçeği bile köşesinde geçirmenin ne kadar ‘sakıncalı’ olacağını bilecek kadar kurnaz olduğu için, o yurttaşın hükümetten yakındığını söylüyor.

Oysa bebeğine bez almakta bile zorlanan vatandaşın hükümetten hiçbir şikayeti yok.

İşte tam da bunun için Ahmet Hakan Hürriyet’in başında ve tam da bu yüzden CNN Türk’te program yapıyor.

Yani, vatandaş yaşadığı sorunun nedeni bilmesin diye!

O çalıştığı grup, aslında bebeğine bez alamayan annelere iş ve aş imkanı yaratmak yerine, neden karnını doyuramadığını, bebeğine bez alamadığını sorgulamasın ve asla bunun nedenini bilmesin diye kamu bankalarından milyonlarca dolar kredi verilerek şu anki patronlarına satıldı.

Eğer bebeğine bez alamayan vatandaş hâlâ daha iktidar partisine oy vermeyi düşünüyorsa, bu Ahmet Hakan ve onun gibi ‘objektif yavşaklığı’ millete ‘tarafsız gazetecilik’ diye yutturmaya çalışanlar sayesinde.

Çünkü yönettiği ve çalıştığı medya kuruluşlar, ülkede nadiren olumlu bir şey olursa bunu ‘hükümetin büyük başarısı’ olarak göstermek, yaşanan tüm olumsuzluklar için de ‘muhalefeti sorumlu göstermek’ için yayın yapıyor.

Ahmet Hakan; “Elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin: Muhalefet partileri, çözüm odağı olduklarına ya da olacaklarına dair güçlü bir işaret veriyorlar mı, vermiyorlar mı?” diyor.

Peki Ahmet Hakan, sen de elini vicdanına koy ve söyle:

O eleştirdiğin muhalefet partilerine, çok sevdiğin tabirle ‘çakmak’ dışında ekranlarını ve sayfalarını ayırdın mı hiç?

Peki Ahmet Hakan, 7 haziran 2015 seçimlerinden bu yana, Meclis’teki en büyük ikinci muhalefet partisi olan HDP’den tek bir ismi çıkardın mı ekrana?

Ülkenin ana muhalefet partisi CHP’yi, tek bir CHP’linin olmadığı stüdyolarda gece yarılarına kadar bizzat Saray’dan tayin edilen kadrolu iktidar savunucularına linç ettirmedin mi?

Bunun için ülkenin ana muhalefet partisi senin kanalına boykot uygulamıyor mu?

Ülkenin ana muhalefet partisi ‘objektif yavşaklık yapıyorsun’ diye senin haber kanalına boykot uyguluyor ama sen bundan zerre kadar utanmıyor, üstelik ana muhalefet partisini bu kararından dolayı suçlamaya devam ediyorsun.

Muhalefet çözüm odağı olduğunu, bebeğine bez alamayan anneye anlatamasın diye…

Bu ülkede açlık ve yoksulluğun ülkenin kötü yönetilmesinden kaynaklandığı bilinmesin diye…

Çaresiz yurttaşlar her seçimde başka alternatif olmadığını düşünerek sandığa gidip yeniden ve yeniden iktidar partisine oy versin diye senin ve senin gibi ‘objektif yavşaklığı’ meslek haline getirenlerin medyanın yüzde 90’ına hakim hale getirildiğini, bebeğine bez alamayan anneden yana görünür gibi yapıp saklamaya çalıştığını, bu ülkenin aklını, vicdanını, iradesini ipotek etmemiş namuslu insanlarına yutturabileceğine dair özgüveni sen nerede kazandın?

‘İslamcı mahalleden de iktidara söz söyleyebilen biri olsun’ diye transfer edildiğin yeni mahallende, rüzgar döndükçe dönerek geldiğin bu yeri basın tarihi ve halkın vicdanı yazmaz mı sanıyorsun sen Ahmet Hakan?

Yazar! Yazacaktır!

Ben sadece küçük bir not düştüm.

Not: Yazıyı yazdıktan sonra Yavuz Karakoç’tan ‘Objektif yavşaklık’ sözü Mustafa Hoş’a aittir’ diye uyarı aldım. Mustafa Hoş da mesleğimizin yüz aklarındandır. Kendisine saygılarımı iletiyorum bu vesileyle.

Bahsedilen röportaj:

Yazarın Diğer Yazıları